Ten charakterystyczny kot z krótkimi łapkami zyskał bardzo dużą popularność w mediach społecznościowych. Zanim jednak rozważysz jego zakup, powinieneś wziąć pod uwagę, że najważniejsze organizacje felinologiczne – w tym największa FIFe – omówiły rejestracji tej rasy. Kot munchkin nie jest zwierzęciem pełnosprawnym i chociaż hodowcy zapewniają o sprężystości jego kręgosłupa, wielu lekarzy i felinologów ma co do tego bardzo poważne wątpliwości.
Kot munchkin – wygląd
Munchkin to średniej wielkości kot o nieatletycznej budowie ciała. Wyróżnia się bardzo krótkimi łapami. Samce ważą do czterech kilogramów, samice są tylko nieco lżejsze.
Głowa jest standardowa, proporcjonalna i zaokrąglona. Kot ma wysokie kości policzkowe i uszy o zaokrąglonych końcach. Oczy w kształcie migdałów są osadzone pod lekkim kątem względem uszu. Ich kolor może być dowolny.
Rasa ta występuje w dwóch wariantach – kot munchkin długowłosy oraz krótkowłosy. W wersji długowłosej sierść przypomina nieco okrywę tureckiej angory – jest bardzo jedwabista. Kot munchkin krótkowłosy jest z kolei pluszowy w dotyku i posiada niezwykle gęsty podszerstek. Dopuszczalne są wszystkie możliwe umaszczenia.
Kot munchkin – charakter
Miłośnicy munchkinów zachwycają się ich niezwykle przyjaznym i delikatnym charakterem. To pogodne i bardzo uczuciowe koty, które w stosunku do swojego opiekuna wykazują ogromną dozę uczucia. Uwielbiają być głaskane, a za swoim człowiekiem drepczą krok w krok. Ich natura jest całkowicie pozbawiona agresji, dlatego uchodzą za dobrych towarzyszy dla starszych dzieci. Kiepsko znoszą samotność, więc nie powinny być jedynymi kotami w domu.
To zwierzęta o dużej inteligencji, które chętnie się uczą i z dużą satysfakcją korzystają z logicznych zabawek interaktywnych. Oprócz zabaw ruchowych za pomocą wędek lub piłeczek warto zapewnić im także rozrywkę intelektualną – na przykład w postaci mat węchowych. Pomimo niecodziennej budowy munchkiny bardzo lubią się bawić i są ruchliwe. Szybko biegają, chociaż nie potrafią zbyt wysoko skakać.
Jak na koty stosunkowo dobrze znoszą zmianę miejsca, łatwo akceptują także nowych ludzi. Są bardzo otwarte i sympatyczne, chętnie zawierają nowe znajomości. Ze względu na budowę ciała nie powinny samodzielnie wychodzić na dwór, ponieważ, pokonując naturalne przeszkody, mogą zrobić sobie krzywdę. Również ich wrodzona sympatia do wszystkich – także obcych – może sprawić, że wpadną w kłopoty.
Kot munchkin – zdrowie
Mutacja, która odpowiada za specyficzny wygląd munchkina, zdarza się spontanicznie wśród kotów domowych. Jest ona odpowiedzialna za pseudoachondroplazję lub hipochondroplazję, a dodatkowo uważa się ją za wysoce niebezpieczną. Podczas krzyżowania dwóch kotów o krótkich łapkach około jedna czwarta wszystkich zarodków jest niezdolna do życia. Właśnie dlatego większość organizacji felinologicznych, w tym FIFe, odmówiło rejestracji rasy.
Pomimo swoich krótkich łapek koty tej rasy uchodzą jednak za długowieczne i stosunkowo odporne. Długość ich życia wynosi nawet 20 lat, a podczas jego trwania z reguły nie chorują. Warto jednak zaznaczyć, że dużo częściej niż inne rasy cierpią na lordozę. To choroba kręgosłupa, która polega na jego nadmiernym wygięciu. Koty tej rasy cierpią także na bóle stawów, które niejednokrotnie uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie.
Kot z krótkimi łapkami – pielęgnacja
Pielęgnacja munchkina nie jest szczególnie trudna. Jej intensywność w dużej mierze zależy od rodzaju sierści danego osobnika. Krótkowłose koty raz w tygodniu wystarczy wyczesywać w celu pozbycia się martwych włosów. Odmiana długowłosa może wymagać nieco częstszego czesania, które zapobiegnie tworzeniu się kołtunów.
Kot munchkin – hodowla
Ostatnia oficjalna polska hodowla munchkinów zakończyła swoją działalność w 2018 roku. Obecnie nie ma możliwości zakupu kota tej rasy w naszym kraju. Jeżeli natkniesz się na ogłoszenia sprzedażowe, prawdopodobnie jest to pseudohodowla. Nie warto zgłaszać się do takich instytucji. Munchkiny ze względu na swoją budowę narażone są na choroby kręgosłupa, dlatego niekontrolowany rozród tych kotów jest niezwykle niebezpieczny.
Rasa jest zarejestrowana w TICA, międzynarodowej organizacji felinologicznej. Dlatego istnieje możliwość zakupu kota za granicą i sprowadzenia go do naszego kraju.
Munchkin kot – cena
Ze względu na to, że obecnie nie działają w naszym kraju żadne oficjalne hodowle kota munchkina, jego kupno z wykorzystaniem rodzimej waluty nie jest możliwe. Jeżeli uważasz, że posiadanie w domu kota dokładnie tej rasy jest twoim wielkim marzeniem, możesz szukać w hodowlach zagranicznych. Wówczas cena wynosi od 1 000 do 2 000 dolarów. Do tego należy doliczyć koszt transportu.
Kot munchkin – historia rasy
Munchkin to stosunkowo nowa rasa, która powstała w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie – w stanie Luizjana w 1983 roku. Mieszkanka jednej z tamtejszych miejscowości, Sandra Hochendel, znalazła ciężarną kotkę o bardzo krótkich łapkach. Przygarnęła ją, jednocześnie zakładając, że specyficzna budowa jest wynikiem niedożywienia w okresie wzrostu. Kotka otrzymała imię Blackberry i w domu Sandry urodziła miot kociąt. Od jednego z jej synów, o imieniu Toulouse, wywodzą się wszystkie koty tej rasy.
Nie oznacza to jednak, że koty o krótkich łapkach nie występowały wcześniej. Specyficzna mutacja genetyczna objawia się spontanicznie u kotów domowych i co jakiś czas odnotowywano wiele takich przypadków. To od Blackberry jednak rozpoczął się świadomy rozród takich zwierząt.
Potomków Toulouse krzyżowano z kotami dachowymi, aby maksymalnie zróżnicować pulę genetyczną. Pierwszy raz rasa została zaprezentowana w 1991 na jednej z wystaw organizacji TICA. Hodowcy zapewniali, że munchkiny, pomimo swoich krótkich łapek i specyficznej budowy, są kotami pełnymi gracji i w pełni sprawnymi. Rozpoczęły się badania nad rasą, które obejmowały krzyżowanie jej z wieloma innymi, co z kolei poskutkowało powstaniem różnych ras pokrewnych.
Ostatecznie TICA uznała rasę w 1994 roku, jednak inne organizacje,, w tym FIFe, nadal odmawiają jej rejestracji.
Kot munchkin – dla kogo?
Munchkiny nie są dostępne oficjalnie w naszym kraju, jednak bywają sprowadzane z zagranicy. Jeżeli zdecydujesz się na to, powinieneś być świadomy tego, że kotu tej rasy należy zapewnić odpowiednią dozę bezpieczeństwa. Nie powinien mieć możliwości samodzielnego opuszczania domu. Także skoki z dużej wysokości mogą skończyć się dla niego źle.
Charakter munchkina jest naprawdę przyjazny, dlatego kot ten doskonale odnajdzie się zarówno w domu osoby starszej, jak i rodziny z dziećmi. Pamiętaj jednak, że kot wymaga delikatności, dlatego nie będzie odpowiednim towarzyszem dla bardzo małych dzieci.
Kot tej rasy może mieszkać zarówno w domu, jak i w mieszkaniu w bloku, o ile będą one odpowiednio zabezpieczone. Jest bardzo przywiązany do opiekuna, dlatego nie powinien być jedynym kotem w domu. Z powodzeniem dogada się z innymi kotami oraz małymi psami.
Kot munchkin – ciekawostki
- Ponieważ munchkiny nie mogą stawać na tylnych łapkach, w celu rozejrzenia się siadają, podpierając się ogonkiem.
- Istnieje kilka krzyżówek munchkinów z innymi rasami. Mieszaniec z persem to kot rasy Napoleon, ze sfinksem natomiast – Bambino.
Kot munchkin to rasa kontrowersyjna i bardzo trudno dostępna. Chociaż TICA zarejestrowała ją już ponad dwadzieścia pięć lat temu, przez większość organizacji nadal postrzegana jest jako nielegalna. Koty te mają swoich miłośników na całym świecie. Są naprawdę urocze i sympatyczne, a dodatkowo dobrze wyglądają na zdjęciach w social mediach. Zastanów się jednak, czy nie lepiej zainwestować w jedną z bardziej dostępnych ras naturalnych, która nie jest narażona na problemy z układem ruchu.