Obecnie rynek gadżetów dla zwierząt przeżywa prawdziwy boom, dlatego coraz więcej opiekunów sięga po obroże dla kota. Są one dostępne we wszystkich kolorach i wzorach, dlatego bardzo łatwo dobrać taką, która będzie wizualnie wyglądała świetnie. Nie wszystkie obroże dostępne na rynku są jednak całkowicie bezpieczne dla kota.
Bezpieczna obroża dla kota – jaką wybrać?
Obroża dla kota budzi kontrowersje ze względu na charakter i naturę tego zwierzaka. W odróżnieniu od psów koty nie są zwierzętami naziemnymi. Chętnie wspinają się na drzewa i płoty, skaczą i przechadzają się w różnych, często ciasnych miejscach.
Jeżeli kot wychodzący bez nadzoru zaczepi się o wystający kawałek gałęzi lub jakikolwiek inny przedmiot, z łatwością może zawisnąć na obroży. Wybór dobrego akcesorium jest więc kwestią życia i śmierci zwierzaka.
Jaką obrożę dobrać, aby była bezpieczna? Przede wszystkim jest to kwestia odpowiedniego zapięcia. W ofercie najlepszych producentów akcesoriów dla zwierząt znajdują się obroże przeznaczone specjalnie dla kotów, które przy silnym pociągnięciu rozpinają się. Jeżeli więc kot znajdzie się w niebezpieczeństwie, obroża rozepnie się, uwalniając go z pułapki.
Jeżeli chcesz, aby twój kot nosił obrożę, koniecznie wybierz taką z odpowiednim zapięciem. Klasyczne obroże nie są odpowiednie dla zwierząt tego gatunku. Stanowią dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Warto pamiętać, że wypadek może zdarzyć się nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Pamiętaj również o dobraniu odpowiedniego rozmiaru.
Obroża dla kota – czy dzwoneczek jest dobrym pomysłem?
Kolejną „gwiazdą” mediów społecznościowych jest dzwoneczek zawieszony na szyi kota tuż przy obroży. Wygląda to niezwykle uroczo. Dodatkowo pełni funkcję praktyczną – ma odstraszać ptaki, które kot, przebywając na dworze, mógłby zaatakować.
Czy obroża z dzwoneczkiem jest więc warta zakupu? Absolutnie nie. Koty to inteligentne zwierzęta, które systematycznie doskonalą swoją technikę łowiecką. Możesz być pewien, że twój mały drapieżnik z czasem nauczy się podchodzić do ofiary w taki sposób, aby dzwoneczek nie wydawał dźwięku. Takie rozwiązanie ma także inne, destrukcyjne dla zdrowia wady:
- wydaje dźwięki, które irytują zwierzę i może powodować nerwicę;
- z czasem uszkadza słuch;
- przykuwa uwagę większych zwierząt, na przykład psów, które mogą zrobić wychodzącemu kotu krzywdę.
Obroża z dzwoneczkiem pięknie wygląda na zdjęciach, jednak właśnie tam powinna pozostać. To zbędny gadżet, który na dłuższą metę może przysporzyć wielu problemów.
Obroża dla twojego kota z adresem
Bezpieczna obroża dla kota z przyczepioną adresówka to narzędzie, które pomaga kotom wychodzącym „wrócić” do domu w momencie, kiedy zgubią do niego drogę. Najlepiej wybierać profesjonalne adresówki z wygrawerowanym numerem telefonu opiekuna i imieniem zwierzaka. Będzie to znak, że kot nie jest bezdomny – nie trafi do schroniska i nie zostanie przygarnięty przez innych ludzi.
Skutecznym i bezpiecznym sposobem zabezpieczenia kota jest zaczipowanie go. Mikroczip umieszczany jest pod skórą zwierzęcia w gabinecie lekarza weterynarii. Następnie dane należy zarejestrować. Zabieg jest bezbolesny i bardzo szybki.
Spacer z kotem – obroża czy szelki?
Obroża naturalnie kojarzy się ze smyczą i spacerem. W istocie wychodzenie z kotem na smyczy jest doskonałą alternatywą dla niekontrolowanego wypuszczania zwierzaka na dwór. Kot może eksplorować okolicę, a jednocześnie cały czas jest bezpieczny pod okiem opiekuna. Czy obroża jest dobrym rozwiązaniem na spacer z kotem? Niestety nie, nie gwarantuje ona bezpieczeństwa twojemu kociakowi.
Z obroży kotu bardzo łatwo jest się wyswobodzić. Ponadto zapinanie smyczy na wysokości szyi zwierzęcia jest dla niego niebezpieczne i niewygodne. Właśnie dlatego na spacer najlepiej wybrać szelki. Są one wygodne, bezpieczne i pozwalają na zapięcie karabińczyka na wysokości łopatek. Jeśli wychodzimy z kotem po zmroku, możemy wybrać szelki odblaskowe. Obróżka lepiej sprawdzi się w podróży albo w momencie, kiedy chcemy przyczepić kotu adresówkę.
Czy kot powinien nosić obrożę?
Nie ma żadnych wskazań do noszenia obroży przez kota niewychodzącego. Wyjątkiem są kocie obroże feromonowe, które bywają elementem terapii behawioralnych. W przypadku zwierzaków, które wychodzą samodzielnie, bezpieczna obroża (czyli taka, która rozpina się przy szarpnięciu) może być dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeżeli przypięta jest do niej dobrej jakości adresówka.
Pamiętaj, że kot powinien być także zaczipowany. Obroża z naszym adresem domowym nie powinna być zapięta ani zbyt ciasno, ani zbyt luźno. Idealne zapięcie to takie, kiedy pod obrożę da się wsunąć jeden palec. Obroża dla kota w niektórych przypadkach może się przydać, jednak nie powinna służyć za element ozdobny. Jeżeli bardzo chcesz, aby twój kot ładnie prezentował się w mediach społecznościowych, załóż mu elegancką obrożę do zdjęcia. Nie ma jednak sensu, aby chodził w niej na co dzień, szczególnie w domu.