Kiedy do twojego domu trafia mały kotek, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Już pierwszy kontakt z gabinetem skutkuje odrobaczeniem zwierzaka. Kocie dzieci są szczególnie narażone na choroby związane z atakiem pasożytów, jednak odrobaczenie kota powinno być obowiązkowe także w przypadku dorosłych osobników. Zaniedbanie tego może mieć przykre skutki nie tylko dla zwierzaka, ale także dla ciebie.
Odrobaczenie kota – kiedy?
Małe koty należy odrobaczyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeżeli w twoim domu pojawiły się kocie noworodki, pierwsze odrobaczenie warto przeprowadzić już w okolicach trzeciego–czwartego tygodnia życia. Maluchy mogą bowiem zarazić się robakami, pijąc mleko matki. Dodatkowo są one bardzo narażone na atak pasożytów, które bytują w otoczeniu. Choroby wywoływane przez robaki prowadzą do wycieńczenia, anemii, pogorszenia ogólnego stanu zdrowia, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci malucha.
Odrobaczenie jest konieczne przed każdym szczepieniem kota. Wynika to z faktu, że pasożyty mogą mieć osłabiający wpływ na układ immunologiczny. W konsekwencji wytworzenie odpowiedniej odporności na skutek szczepienia nie będzie możliwe. Kotka odrobaczamy więc dokładnie na tydzień przed pierwszym i drugim szczepieniem.
Jak często należy odrobaczać kota?
Wielu opiekunów zastanawia się, kiedy odrobaczyć kota, który jest już dorosły. Jeżeli przyjmujemy pod swój dach dorosłego osobnika, o którym wiemy, że wcześniej nie był szczepiony ani odrobaczany, należy zrobić to niezwłocznie po przyjściu zwierzaka do nowego domu. W tym wypadku zasada jest taka sama, jak u małych kotów – najlepiej jeśli zwierzak zostanie najpierw odrobaczony, a po tygodniu może nastąpić szczepienie.
Regularne odrobaczanie kota
Odrobaczenie jest działaniem, które należy regularnie powtarzać zarówno u kotów wychodzących, jak i niewychodzących. Pasożyty bytują w środowisku i są bardzo odporne, dlatego możemy przynieść je do domu nawet na butach. Koty z łatwością mogą zarazić się pasożytami od domowych psów, które przynoszą je ze spaceru. Odrobaczenie kota wychodzącego powinno odbywać się co trzy miesiące, natomiast niewychodzącego – co pół roku.
Coraz więcej lekarzy weterynarii oraz opiekunów zwraca uwagę na to, że tabletki na odrobaczenie są obciążające dla organizmu. Dlatego, aby nie podawać ich bez potrzeby, zaleca się regularne badanie kału w celu diagnostyki ewentualnych pasożytów. Jeżeli ich nie ma, koty nie muszą otrzymywać tabletki.
Jakie są objawy występowania robaków u kota?
Czasami nawet rutynowe odrobaczenie nie uchroni kota przed atakiem pasożytów. Jeżeli pomiędzy badaniami wystąpią objawy zarobaczenia, warto skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia odpowiednich kroków.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest fizyczna obecność pasożytów. Pojawiają się w kale zwierzęcia, a nawet w wymiotach. Najczęściej są to cienkie, obłe glisty w jasnym kolorze. Zdecydowanie rzadziej pojawia się zakażenie tasiemcem, którego jednak nie można lekceważyć. Najczęściej koty zarażają się od… pcheł, dlatego narażone na to są przede wszystkim koty wolno żyjące lub wychodzące. Człony tasiemca wydalane są z kałem.
Twój kot może być ofiarą pasożytów, jeżeli zauważysz u niego następujące symptomy:
- brak apetytu
- apatia i smutek
- zmatowienie sierści
- biegunki (czasami z obecnością w kale krwi i śluzu)
- widoczna trzecia powieka
- spadek wagi
- anemia (przy bardzo dużym zarobaczeniu)
- problemy z oddychaniem (w momencie, kiedy glista zadomowi się w płucach).
W wielu przypadkach zakażenie pasożytami może przebiegać całkowicie bezobjawowo, dlatego okresowe badanie kału jest bardzo wskazane.
Jak odrobaczyć kota w domu?
Zazwyczaj środki na odrobaczenie kotów stosowane są przez lekarzy weterynarii bardzo ogólnie. Koty otrzymują te, które działają na dużą liczbę pasożytów i zazwyczaj są skuteczne. Warto jednak zaznaczyć, że okresowe parazytologiczne badanie kału pozwala na określenie, jakie dokładnie robaki zaatakowały organizm zwierzęcia. Tym samym dobranie odpowiednich środków jest proste i bardzo skuteczne.
Zbieranie próbek kału do badania nie jest trudne. Potrzebne będą do tego jałowe kubeczki (do kupienia w aptece). Najlepiej zebrać próbki z kilku dni (zazwyczaj trzech, jednak uściśli to lekarz) i do czasu zaniesienia ich do lecznicy przechowywać w lodówce. Nie musisz oczyszczać próbek ze żwirku.
Rodzaje preparatów na odrobaczenie kota
Wiele osób uważa, że środki na odrobaczenie kota można kupić w sklepie zoologicznym. Prawda jest jednak taka, że odpowiedni specyfik oraz jego dawkę może dobrać tylko lekarz weterynarii. Wykonanie badania kału pozwala stwierdzić, jakie dokładnie pasożyty zaatakowały zwierzaka i tym samym dobrać odpowiednią metodę leczenia. Obecnie najpopularniejsze ze stosowanych środków to:
- tabletki na odrobaczenie kota
- aplikowane na kark krople (działają przede wszystkim na pasożyty zewnętrzne)
- pasty odrobaczające.
Koty znalezione na ulicy oraz te zarażone tasiemcem zazwyczaj przechodzą złożoną terapię przeciw pasożytom. Jednocześnie podaje się im tabletkę lub pastę oraz krople na kark. Pozwala to na jednoczesne pozbycie się pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych.
Jak przeprowadzać odrobaczenie kota w przypadkach skrajnych?
Bardzo silne zarobaczenie jest niebezpieczne dla zdrowia i życia kota. Terapia wówczas powinna być bardzo przemyślana, ponieważ jednoczesne otrucie bardzo dużej liczby pasożytów może mieć niezwykle przykre konsekwencje. Martwe robaki (szczególnie glisty) mogą zatorować jelita i tym samym zablokować układ pokarmowy.
Rozkładające się ciała pasożytów wydzielają toksyny, które w skrajnych przypadkach mogą spowodować wstrząs i doprowadzić do śmierci kota. Jak więc działać w takich sytuacjach? Przede wszystkim wówczas nie stosuje się standardowej dawki środka odrobaczającego, czyli takiej opartej na wadze kota. W takich wypadkach terapia trwa trzy dni, podczas których codziennie podaje się kotu jedną trzecią standardowej dawki. Wydalanie pasożytów można wspomagać poprzez podanie kotu oleju parafinowego w niewielkiej ilości.
Regularne odrobaczenie kota to klucz do dobrego zdrowia i długiego życia pupila. W przypadku kotów niewychodzących wystarczy raz na pół roku zanieść do badania próbki kału. Pozwoli to ocenić, czy kot jest zarobaczony, a jeżeli tak – dobrać odpowiednią metodę leczenia.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki jest koszt odrobaczenia kota?
Jednorazowe podanie środka odrobaczającego to zwykle koszt od 20 zł do 40 zł. Specjalistyczne preparaty są nieco droższe.
Czy kot może źle się czuć po odrobaczeniu?
Jeśli zwierzę jest zarobaczone, po odrobaczaniu może czuć się źle. Mowa zarówno o apatii czy wymiotach, jak i niechęci do jedzenia. W takim przypadku warto zgłosić się do weterynarza, bo być może trzeba będzie podać kolejne dawki preparatu odrobaczającego albo wesprzeć kota lekami. Również w razie alergii na środek odrobaczający kot może źle się poczuć. Taka sytuacja jest jednak bardzo rzadka.
Jak kot zachowuje się po odrobaczeniu?
Jeśli kot nie ma robaków, jego zachowanie zwykle nie ulega zmianie. Ślinienie czy wstrząsanie głową tuż po podaniu leku wynika zwykle z jego smaku i niezadowolenia mruczka. W przypadku obecności robaków kot może być apatyczny, nie chcieć jeść i wymiotować.
Skąd się biorą robaki u kota?
Kot najczęściej zaraża się robakami przez kontakt z chorymi kotami. Niekiedy może dość do zarażenia przez mleko matki (w przypadku kociąt) albo styczność z odchodami zarobaczonego zwierzęcia. Koty wychodzące zarażają się przez zjedzenie myszy, ptaków, nieświeżego mięsa czy picie deszczówki.
Czy tabletki na odrobaczenie kota można kupić w aptece?
Preparaty na odrobaczanie dostępne w aptece przeznaczone są dla ludzi. Środki dla kotów można kupić jedynie u lekarzy weterynarii, którzy od razu dobiorą preparat i dawkę.