Istnieje kilka ras kotów będącymi hybrydami dziko żyjących osobników z tymi domowymi. Większość z nich ma niezależny charakter, cieszy się dobrym zdrowiem oraz potrzebuje dużo aktywności. Dla kogo kot rasy chausie będzie idealnym wyborem? Poznaj jego przeciętną wielkość, wagę oraz dowiedz się, jakie warunki musi mieć zapewniony tak nietypowy podopieczny. Dowiedz się też, skąd biorą się tego typu rasy.
Koty rasy chausie – krótka historia
Pierwsze próby stworzenia hybrydy pomiędzy kotem domowym a kotem błotnym (Felis chaus) miały miejsce już w latach 60. i 70. XX wieku. To jednak nie oznacza, że od razu powstała nowa rasa. W 1995 roku została ona zaakceptowana przez TICA, a od 2001 mogła być pokazywana na wystawach. Co więcej, dopiero od 2013 roku przedstawicielom jest przyznawany tytuł championa rasy.
Hodowle kota chausie obecnie można znaleźć zarówno w Ameryce Północnej, jak i w Europie. Nie są szczególnie popularne, ale coraz więcej osób dowiaduje się o ich istnieniu.
Kot chausie – to nie tylko błotny kot
Choć to bez wątpienia dziki gatunek, to towarzyszył ludziom od setek lat. Był wykorzystywany jeszcze w czasach starożytnego Egiptu, do polowania na ptaki. Kot błotny ważył do 12 kg, czyli mniej więcej tyle, ile naprawdę duży kot domowy.
Do powstania pierwszych hybryd doszło prawdopodobnie już w czasach starożytnych, jednak trudno to w jakikolwiek sposób potwierdzić. Wiadomo, że Egipcjanie żywili do wszystkich kotów bardzo ciepłe emocje. Były nie tylko zwierzętami myśliwskimi, ale przede wszystkim – domowymi.
Kot chausie – budowa ciała zwierzęcia
Koty rasy chausie to zwierzęta o pełnych policzkach, które nadają im puszysty wygląd. Mają owalne oczy średniej wielkości, które żywo spoglądają na świat. Mogą być złociste lub żółte, czasem orzechowe i zielonkawe.
Kot chausie swoim wyglądem ma przypominać dzikiego przodka. Jego ciało powinno być więc muskularne, z krótką szyją i rozbudowaną klatką piersiową. Zwierzę charakteryzują lekkie, eleganckie ruchy, wskazujące na naturę łowcy. Samce powinny być większe od samic. W przypadku tej rasy dymorfizm płciowy jest więc naprawdę mocno zauważalny i jeśli zależy ci na nieco mniejszym podopiecznym, możesz wybrać właśnie kotkę.
Ile waży kot chausie?
Przez połączenie z dzikim zwierzęciem koty te zaliczają się do dużych ras. Samce ważą do 11 kg, dlatego jeśli np. masz problem z plecami i nie możesz podnosić przedmiotów o takiej wadze, lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz mniejsze zwierzę. Koty rasy chausie osiągają nawet do 50 cm, a ostateczne rozmiary klarują się, gdy kończą około dwóch lat.
Dlatego, widząc nawet rocznego kota, weź pod uwagę, że ten maluch wciąż rośnie i może być znacznie większy bądź cięższy za niespełna rok. Niestety, cechą charakterystyczną dla hybryd międzygatunkowych często jest właśnie stosunkowo duża waga połączona ze sporymi rozmiarami.
Kot chausie – umaszczenie
Koty rasy chausie mogą występować w trzech odmianach barwnych:
- czarnej;
- brązowej;
- srebrnej.
Ostateczny kolor osobnika ujawnia się jednak dopiero, gdy ten skończy trzy lata. Do tego czasu zwierzę może zmieniać swój wygląd, dlatego poszukując fotografii wymarzonego pupila, zwróć na to uwagę.
Dorosły kot chausie powinien mieć znaczenia na pysku i ogonie, a także jaśniejszą barwę na brzuchu. To tam mogą pojawiać się różne wzory, np. cętki. Umaszczenie zwierząt tej rasy można uznać więc tylko pozornie za nudne i szaro-bure. Tak naprawdę duża ilość znaczeń sprawia, że zwierzęta te naprawdę zwracają na siebie uwagę!
Kot chausie i jego temperament
Przede wszystkim koty chausie są niezwykle aktywne oraz inteligentne, co oznacza, że będą wymagać od opiekuna poświęcenia naprawdę dużej ilości czasu. Musisz więc zaopatrzyć się w wiele zabawek oraz masę energii. Choć przepadają za pieszczotami, są dość samodzielne.
Budują mocną więź z jednym domownikiem, resztę częściowo ignorując, ale raczej nie są lękliwe i nie boją się obcych. Koty rasy chausie nie mają też tendencji do agresji i dobrze dogadują się ze wszystkimi domownikami. Źle znoszą samotność, więc jeśli chcesz spędzać cały dzień poza domem, to może nie być zwierzę dla ciebie.
Kot chausie – długość życia jest raczej przeciętna
Długość życia tych kotów jest przeciętna, podobnie jak ich przodków. Szacuje się, że koty chausie średnio dożywają 13-14 lat. Dla porównania kot brytyjski może żyć nawet do 18 roku życia. Zależy ci na długowiecznej rasie? Jeśli tak, może okazać się, że to nie jest wcale dobry podopieczny dla ciebie.
Co powinien jeść kot chausie?
Zdrowa dieta to podstawa długiego i zdrowego życia twojego kota. Dlatego musisz postarać się, aby dostawał wszystkie potrzebne mu do rozwoju składniki, szczególnie w okresie dorastania. Pamiętaj, że kot pobiera wodę głównie z pokarmu, dlatego lepiej sprawdzi się mokra karma. Dobrym wyborem dla tej rasy jest dieta BARF, polegająca na karmieniu surowym mięsem.
Warto wiedzieć, że koty nie trawią glutenu i nie pobierają większości składników odżywczych ze zbóż, dlatego najlepiej zrobisz, w pełni wykluczając je z diety. Warto skonsultować wybór odpowiedniego sposobu żywienia kota chausie z zoodietetykiem.
Jak powinna wyglądać wyprawka dla kota?
Kupując kota chausie, musisz przygotować dom tak, aby był dla niego schronieniem. Przede wszystkim będą potrzebne miski na wodę i jedzenie, kuweta oraz miejsce do spania. Ważne są też drapaki, najlepiej rozstawione po całym domu. Nie da się też ukryć, że rasa kota chausie jest szczególnie aktywna, ale wypuszczanie zwierzęcia bez kontroli nie jest dobrym pomysłem. W związku z tym, jeśli masz możliwość stworzenia woliery, to nie wahaj się! Daj swojemu podopiecznemu możliwość zażywania świeżego powietrza.
Kot chausie jest bardzo aktywny. Z tego powodu musisz zaopatrzyć się w duże ilości zabawek. Wybierz na początek kilka różnych, by sprawdzić, które twój kot polubi najbardziej. Postaw na szeleszczące piłeczki, wybierz też odpowiednią wędkę. W ten sposób zapewnisz kotu to, czego potrzebuje najbardziej.
Źródło zdjęcia: Wilczakrew via Wikipedia, CC BY-SA 3.0