Czarny kot nie od dzisiaj jest symbolem najgorszego pecha. W kulturze europejskiej koty ogólnie nie miały łatwo, jednak te o czarnym kolorze futra cierpiały chyba najbardziej. Mało kto jednak wie, że mit czarnego kota do dzisiaj kładzie się cieniem na losie tych zwierzaków. Właśnie dlatego w połowie listopada jest obchodzony Dzień Czarnego Kota. Jak możesz przyłączyć się do osób, które świętują? Przed oczami przebiegnie ci… nasz artykuł, w którym znajdziesz propozycje. Przeczytaj!
Dzień Czarnego Kota – skąd ta data?
Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota przypada na 17 listopada. Został ustanowiony w 2007 roku przez Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska, a także Ruch Obrony Czarnych Kotów. Te włoskie organizacje nie bez powodu upatrzyły sobie tę konkretną datę. 17 to bowiem liczba uznawana przez Włochów za najbardziej pechową.
Symbolika czarnego kota
Czarne koty uznawane są za pechowe niemal w całej Europie, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nikt nie umie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie one stały się symbolem czarów, konszachtów z diabłem i niechybnego pecha. Wiemy natomiast z historii, że papież Grzegorz IX wydał w 1233 roku bullę, która nakazywała mordowanie kotów o ciemnym kolorze futra.
Dlaczego Dzień Czarnego Kota jest potrzebny?
To ten dokument stał się podstawą do czynów, które dzisiaj wydają się okrucieństwem nie do zaakceptowania. Czarne koty palono żywcem, wieszano, zrzucano z ratuszowych wież, zamurowywano i obdzierano ze skóry.
Można by pomyśleć, że straszne czasy są już dawno za nami. Niestety, te zwierzaki są nadal są wyjątkowo nielubiane, zwłaszcza we Włoszech. Dane licznych organizacji ochrony zwierząt wskazują, że co roku kilka tysięcy czarnych kotów ginie na włoskiej ziemi w nie do końca znanych okolicznościach.
Co jest celem Dnia Czarnego Kota?
To właśnie z tego powodu tamtejsze organizacje ochrony zwierząt ustanowiły Dzień Czarnego Kota. Jego głównym celem jest:
- odczarowanie negatywnych stereotypów, które dotyczą czarnych kotów;
- przekonanie międzynarodowej społeczności, że niczym nie różnią się one od zwierzaków w innych kolorach.
Adoptuj czarnego kota w jego święto!
Jak najlepiej świętować Dzień Czarnego Kota? Dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w schronisku. Dane z całego świata wskazują, że to właśnie czarne koty najdłużej szukają domu najwięcej czasu spędzają za kratami.
Co ciekawe, nie zawsze jest kwestia jawnej niechęci. Symbolika czarnego kota jest tak głęboko zakorzeniona w podświadomości, że w poszukiwaniu pupila odruchowo ludzie omijają czarne koty i biorą pod uwagę raczej mruczki w innych kolorach. Tymczasem nie od dzisiaj wiadomo, że poza futrem liczy się także wnętrze.
W Dzień Czarnego Kota to ty możesz przynieść mu… szczęście
Jako osoba prowadząca dom tymczasowy dla kotów dobrze wiem, jak dużym wyzwaniem jest każdy podopieczny o czarnym futerku. Nawet zdrowe i bezproblemowe czarne koty generują mniejsze zainteresowanie niż te o innych kolorach futerka. Dzień Czarnego Kota to świetny moment na wizytę w schronisku lub kociarni i poznanie kilku takich zwierzaków. Szybko okaże się, że nie mają one nic wspólnego z pechem. Wręcz przeciwnie! Tak wyjątkowe zwierzaki mogą dać ci mnóstwo radości!