Kot jest ścisłym mięsożercą, dlatego niemal cały jego jadłospis powinien opierać się na produktach pochodzenia zwierzęcego. W wielu karmach (także tych dobrych – wysokomięsnych) ważnym składnikiem jest wątroba. To mięso bardzo lubiane przez zwierzaki, które ma także wiele cennych składników odżywczych. Bardzo ważne jest jednak to, aby wątróbka dla kota nie była podstawowym składnikiem jego diety. W ten sposób można szybko doprowadzić zwierzę do niedoborów i hiperwitaminozy. Dowiedz się więcej z tego artykułu!
Udział podrobów w diecie kota
Kot jest mięsożercą. Zdecydowaną większość jego jadłospisu powinno stanowić mięso mięśniowe. Około 15–20% kociej diety to podroby, w tym także wątroba. Stanowią one świetne uzupełnienie posiłków, ponieważ zawierają mnóstwo witamin i minerałów.
Proporcje są podstawą zbilansowanej diety, dlatego wybierając karmy dla kota, zwracaj uwagę na stosunek mięsa mięśniowego do podrobów. Tych ostatnich powinno być zdecydowanie mniej. W wielu tańszych karmach to właśnie podroby stanowią większość. Na dłuższą metę może to prowadzić do problemów zdrowotnych. Na co dzień natomiast skutkuje luźniejszym kałem u kota.
Wątróbka dla kota – czy to dobry pomysł?
Czy kot może jeść wątróbkę? Jak najbardziej! To cenny element jadłospisu, bogaty w wiele witamin i minerałów. Znajdziemy w niej:
- witaminę A;
- witaminę E;
- witaminę D;
- witaminę K;
- witaminy z grupy B;
- żelazo;
- cynk;
- kwas foliowy;
- selen.
W diecie BARF wątróbka zapewnia podaż bardzo ważnej dla kota witaminy A. Musisz jednak pamiętać, że ilość podawanej wątróbki powinna być limitowana. W przeciwnym razie można niechcący doprowadzić do silnej hiperwitaminozy, która jest dla zwierzaka równie niebezpieczna co niedobory witamin.
Jaką wątróbkę powinien jeść kot?
Wiesz już, że kot może jeść wątróbkę w ograniczonych ilościach. Teraz pora odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakiej formie można podawać zwierzakowi ten organ. Kot jest surojadem, dlatego przeznaczonej dla niego wątróbki nie powinno się gotować. W surowej formie będzie dla tego zwierzaka najbardziej atrakcyjna i zdecydowanie najbardziej wartościowa odżywczo.
Jak często podawać wątróbkę kotu?
Jeżeli twój kot na co dzień spożywa karmy komercyjne, możesz trzy razy w tygodniu zastąpić jeden posiłek surowym mięsem. Surową wątróbkę dla kota podawaj nie częściej niż raz w tygodniu. Na początku dokładnie przeanalizuj jednak skład podawanej karmy. W dobrych, wartych serwowania puszkach i saszetkach producenci dokładnie rozpisują stosunek procentowy poszczególnych mięs i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli w karmie na pierwszym miejscu znajdują się podroby, wątróbkę podawaj rzadko, jedynie w formie przysmaku.
Wątróbka dla kota – której nie można podawać?
Z powodzeniem możesz podawać kotu wątróbkę drobiową – z kurczaka, indyka, czy kaczki. Zdecydowanie zakazana jest jednak wątroba wieprzowa oraz ta pochodząca od dzika. Wszystko przez tak zwaną wściekliznę rzekomą (zwaną także chorobą Aujeszkiego). To zakaźne schorzenie zwierząt gospodarskich, głównie świń. Polska nie jest jeszcze całkowicie wolna od tej choroby, dlatego ludziom i zwierzętom zdecydowanie odradza się spożywanie wieprzowych podrobów.
Czy wątróbkę można przedawkować?
To pytanie wydaje się nieco absurdalne, jednak jest takie tylko z pozoru. Struktura i smak tego podrobu sprawiają, że dla wielu kotów jest ona niezwykle atrakcyjna i po prostu smakowita. Niestety, opiekunowie często cieszą się z tego, że ich kot w ogóle chce coś chętnie jeść. W związku z tym serwują wątrobę nie jako przekąskę, ale podstawę jadłospisu. Wątróbka jest zdrowa, ale wyłącznie w określonych proporcjach. Każde zwierzę powinno mieć zbilansowaną dietę – w przeciwnym razie jest skazane na niedobory. Wątróbkę można więc przedawkować i zdecydowanie nie polecamy podawania jej w nadmiernych ilościach.
Wątróbka dla kota – podsumowanie
Świadomość opiekunów kotów w kwestiach żywienia jest z roku na rok coraz większa. Niestety, ciągle jeszcze pokutuje wiele mitów, które mają negatywny wpływ na zdrowie zwierząt. Wątróbka ma bardzo wiele wartości odżywczych, jednak warto podawać ją kotu w rozsądnych ilościach. Pamiętaj, że stosunek podrobów do mięsa mięśniowego w diecie mruczka powinien wynosić nie więcej niż 2:8. Wątróbka dla kota może być pysznym przysmakiem i dodatkiem do podstawowej diety twojego pupila.