Każdy kot ma swoje potrzeby i preferencje. Dieta powinna być dopasowana za każdym razem do konkretnego mruczka, jego możliwości i trybu życia. Opiekuni często nie wiedzą, jak często karmić kota, by zapewnić wszystkie potrzeby żywieniowe. Oto kilka najważniejszych informacji na temat prawidłowego żywienia kotów.
Kocia rutyna – dlaczego jest ważna?
Stałe godziny podawania karmy są bardzo istotne ze względu na rozwój emocjonalny. Koty przebywające ustawicznie w domu potrzebują określonej rutyny i planu dnia. W ten sposób budujemy u kota zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, które jest tak ważne we wspólnej relacji ze zwierzakiem. Rutyny warto przestrzegać także, gdy wybieramy na się na wakacje i oddajemy kota pod opiekę obcych dla niego osób. Zachowanie godzin podawania posiłków pomoże pupilowi poradzić sobie ze stresem związanym ze zmianą opiekuna.
Jak często karmić kota – ile posiłków powinien zjadać kot?
Koty to drapieżniki, które w swoim naturalnym środowisku jedzą dosyć często, ale w małych ilościach. To, jak często karmić kota, wynika z jego instynktu łowieckiego.
W warunkach domowych należy zapewnić pupilowi od 4 do 5 posiłków dziennie. Minimalna ilość to 3 porcje karmy dziennie. W ten sposób jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne kota. Częstotliwość posiłków powinna być rozłożona w trakcie dnia i w czasie naszej nieobecności w domu należy zapewnić kotu stały dostęp do karmy.
Czym karmić kota?
Koci jadłospis powinien być urozmaicony, należy zapewnić pupilowi odpowiednią ilość białka w diecie. Karma dla kota powinna zawierać mięso najwyższej jakości. Im większa ilość białka w karmie, tym bardziej wartościowy jest to pokarm dla naszego pupila.
Kota można żywić, podając mu suchą karmę, mokrą karmę lub samemu przygotowując posiłki, co jednak wymaga sporo pracy i zrozumienia potrzeb żywieniowych kotów. Wiele kotów preferuje karmę mokrą, która dostępna jest w formie wygodnych saszetek, zazwyczaj odpowiadających jednej porcji. Pokarm musi być świeży, co pozwoli uniknąć problemów gastrycznych.
Jak często karmić kota – przykładowy schemat żywienia
Jak często karmić kota? Im częściej, tym lepiej. Koty z reguły zjadają jednorazowo małe porcje pokarmu, dlatego tak ważne jest, by posiłki były w miarę możliwości rozplanowane na cały dzień i regularne. Zbyt rzadkie karmienie kota może prowadzić do magazynowania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej, a tym samym niebezpiecznej dla kotów otyłości. Karma musi być dobrana do trybu życia i aktywności kota. Inny rodzaj pokarmu powinien dostawać kociak, inny kot wychodzący, a jeszcze odmienny kot wysterylizowany.
Jak często karmić kota, gdy opiekun pracuje poza domem? Da się to dobrze rozplanować. Karmę mokrą można podawać przed wyjściem do pracy i wieczorem, ponieważ niedojedzony pokarm pozostawiony w misce mógłby się zepsuć, więc należy pilnować jego dostępności. Pozostałe posiłki kota może stanowić karma sucha zostawiona w miseczce lub specjalnym interaktywnym karmidle. Dobrze sprawdzają się też miski automatyczne, w których można ustawić czas karmienia.
Jak karmić małego kota?
Kocięta mają wysokie zapotrzebowanie energetyczne, dlatego mały kot powinien jeść od 4 do nawet 6 posiłków dziennie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osieroconych kociąt, którym należy zapewnić odpowiednią częstotliwość karmienia preparatem mlekozastępczym. Ilość posiłków można stopniowo zmniejszać od 6 miesiąca życia kociaka. Wtedy podajemy 4–5 posiłków dziennie.
Wszelkie wątpliwości na temat tego, jak często karmić kota w tak ważnym okresie jego życia, można skonsultować z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednie mleko zastępcze czy dobrą karmę. Ilość karmy musi być dostosowana do masy ciała i wieku kociaka.
Jak często karmić kota po sterylizacji
Zabieg sterylizacji prowadzi do zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej u kotów. Koty sterylizowane mają większy apetyt, dlatego nietrudno u nich o nadwagę. Należy stale kontrolować, jak często karmić kota po zabiegu, sprawdzając regularnie jego wagę oraz wielkość i kaloryczność posiłków. Ponadto muszą być one dobrze zbilansowane i urozmaicone. W sklepach zoologicznych można znaleźć różne rodzaje karmy przeznaczone dla kotów po zabiegu sterylizacji. Zawierają składniki w szczególności dbające o układ moczowy, który po zabiegu narażony jest na częste infekcje.
Woda w diecie kota
Każdy kot, niezależnie od wieku i trybu życia, musi mieć stale zapewniony dostęp do świeżej wody. Koty z natury niechętnie piją wodę, jednak jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu. Woda częściowo może być dostarczana za pośrednictwem mokrej karmy. Jednak dorosły kot domowy do trawienia białek potrzebuje większej ilości płynów. Kotu najlepiej zostawić wodę w kilku spokojnych miejscach w domu. Można zachęcić go do picia ze specjalnej fontanny lub poprzez puszczanie delikatnego strumienia z kranu.
Karmienie kota powinno odbywać się o stałych porach w ciągu dnia. Częstotliwość podawania posiłków jest ważna z perspektywy zdrowotnej. Pomaga kotu utrzymać stałą wagę i chroni przed otyłością, która najczęściej dotyka zwierzęta po zabiegu sterylizacji i kastracji.