Małe kotki kojarzą się ze słodką, puchową kuleczką. Jednak rosną tak szybko, że ciężko nadążyć, kiedy puchaty kotek staje się dostojnym, dorosłym osobnikiem. Szybki wzrost sprawia, że kotki mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Jak często karmić małego kota, który rośnie w ekspresowym tempie? Dowiedz się, dlaczego częste podawanie kotu karmy jest tak istotne.
Etapy żywienia kota – najważniejsze okresy
Żywienie młodych kotów przebiega w trzech etapach. W czasie ich trwania kociak nabiera nowych umiejętności oraz rozwija się emocjonalnie. Poszczególne etapy można podzielić następująco:
- etap pierwszy – trwa od momentu narodzin do ok. 2 tygodnia życia; w tym czasie malutki kotek żywi się wyłącznie mlekiem matki;
- etap drugi – nazywany etapem przejściowym, obejmuje czas od 3 do 6 tygodnia życia; to okres powolnego rozszerzania diety i wprowadzania do niej pokarmów stałych;
- etap trzeci – od ok. 6 tygodnia życia do 12 miesiąca; to czas, gdy kocia mama przestaje karmić swoje maluchy i przechodzą one stopniowo na pokarm stały dla młodych kotów.
Czym jest odsadzanie u kotów?
Odsadzanie to inaczej odstawianie kotów od matki. Orientacyjnie to czas pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia kociąt. Matka przestaje w tym czasie karmić kocięta swoim mlekiem, co jest równoznaczne z tym, że są one gotowe do przyjmowania pokarmów w formie stałej. Wprowadzanie tego typu żywienia warto rozpocząć już wcześniej, jako pokarm uzupełniający mleko matki.
Co jedzą małe kotki?
To, jak często karmić małego kota i co mu podawać, może początkowo wydać się skomplikowane. Przede wszystkim należy kociętom zapewnić dobrą karmę wysokomięsną, która dostarczy maluchom niezbędnych składników w okresie intensywnego wzrostu. Małe kotki mogą spożywać zarówno mokrą karmę, jak też suchy pokarm w formie drobnych chrupek. Plusem suchej karmy jest zdecydowanie jej wpływ na zdrowie jamy ustnej u kociąt. Działa korzystnie na usuwanie kamienia i osadu z zębów.
Karma mokra z kolei jest zwykle chętniej zjadana. Kawałki mięsa są dostosowane do małych pyszczków, często otoczone smaczną galaretką lub sosem. To sprawia, że pokarm równocześnie uzupełnia wodę, tak potrzebną w organizmie kota. Karmę przeznaczoną dla młodych kotów należy podawać do 12 miesiąca życia. Po tym czasie należy ją zastąpić karmą dla kota dorosłego.
Jak często karmić małego kota – dzienne zapotrzebowanie
To, jak często karmić małego kota, wiąże się z kwestią, ile pożywienia on potrzebuje. Częstotliwość zjadania pokarmów jest uzależniona od wieku pupila. Im młodszy kotek, tym częściej potrzebuje zjeść. Koci maluch powinien dostawać 4–6 posiłków dziennie. Porcje nie mogą być duże, gdyż koci żołądek jest niewielki. Lepiej więc podawać mniej karmy, a częściej. W ten sposób zadbasz o prawidłowy przyrost masy ciała i poczucie bezpieczeństwa swojego kociaka.
Nie zapomnij również, że godziny posiłków warto zaplanować wcześniej. Koty lubią rutynę, szczególnie jeśli chodzi o czas karmienia.
Jak często karmić małego kota – objętość posiłków
Im mniejszy kotek, tym mniejszy żołądek posiada. Dlatego tak ważne jest, by karmienie kota odbywało się często, a w mniejszych ilościach. Objętość posiłku zależy od wieku kotka. W pierwszych tygodniach po odsadzeniu jedna saszetka pokarmu może wystarczyć nawet na 3 posiłki. Ilość jedzenia należy weryfikować nawet co kilka dni, gdyż kocięta rosną zaskakująco szybko. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy swojego życia osiągają już 75% masy ciała dorosłego osobnika, dlatego karmienie w początkowym okresie ich życia ma kluczową rolę dla dalszego prawidłowego rozwoju i zdrowia.
Karmienie kotów osieroconych
Zdarza się, że koty odrzucają swoje młode, lub matka ginie i zostawia swoje dzieci całkowicie zdane na łaskę ludzi. Jak zadbać o kotki, których jedynym pokarmem do tej pory było mleko mamy? Jak często karmić małego kota, który stracił mamę? Idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie kociakom mleka innej kotki. Takie mleko to najlepsze pożywienie dla kociąt w pierwszych tygodniach ich życia. Dostarcza kotu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu.
Jeśli nie ma możliwości karmienia twojego kota prawdziwym mlekiem, należy sięgnąć po preparat mlekozastępczy. Lekarz weterynarii doradzi, jak karmić małego kota bez matki. Porcje każdorazowo należy dopasowywać do wagi i wieku kotka. Karmienie odbywa się poprzez specjalnie dostosowaną butelkę ze smoczkiem lub poprzez strzykawkę. Kotek je na żądanie i robi to naprawdę często. Rozszerzanie diety można rozpocząć od 4 tygodnia życia.
Jak często karmić małego kota, który zostaje sam w domu?
Koty naprawdę lubią swoją codzienną rutynę i potrzebują jej także ze względów behawioralnych. Jak często karmić małego kota, który ma zostać w domu sam? Da się nie zaburzać rytmu karmienia, gdy opiekun musi np. wyjść do pracy. Dobrym rozwiązaniem są miski z czasomierzem, w których można zostawić porcje pokarmu. Przed wyjściem z domu ustawiamy godzinę i o konkretnej porze miska otwiera się, a kot może spożyć przygotowany przez nas posiłek wedle ustalonych wcześniej godzin.
Alternatywą są zabawki interaktywne, choć sprawdzają się one głównie w przypadku karmy suchej. Wydostanie porcji karmy stanowi dla kota nie lada wyzwanie, co sprawia, że zwierzak pozostawiony sam sobie będzie miał dodatkowe zajęcie. Oprócz tego można po prostu rozplanować, jak często karmić małego kota, by nie wymagało to podawania mokrej karmy podczas nieobecności opiekunów. W czasie, gdy kot przebywa w domu sam, może mieć w miskach jedynie karmę suchą oraz oczywiście świeżą wodę.
Teraz wiesz już, jak często karmić małe koty. Kocięta potrzebują szczególnej uwagi i opieki. Rolą opiekuna jest zapewnienie kotu odpowiedniego pokarmu, dzięki któremu pupil otrzyma wszystko, czego potrzebuje w początkowym okresie swojego życia. Jest możliwe zaplanowanie, jak często karmić małego kota, by nie sprawiało to problemu opiekunowi. Należy jednak uwzględnić ściśle określone reguły, dopasowane do wieku pupila, jego charakteru, a także możliwości pozostałych domowników. Zapewnienie stałych pór jedzenia pozwala zwierzęciu zbudować poczucie bezpieczeństwa i głęboką, emocjonalną więź z opiekunem. Warto zatem zadbać o tę ważną kwestię w życiu każdego kota.