Maine coon to rasa stosunkowo zdrowa i długowieczna. Wzorcowo koty te powinny żyć 15–18 lat. Musisz jednak pamiętać, że takie uśrednione widełki nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wiele bowiem zależy od czynników zewnętrznych, czyli przede wszystkim tego, czy kotek otrzymuje odpowiednią opiekę, czy jego zdrowie jest monitorowane oraz, czy jest wychodzący, czy niewychodzący. Średnia długość życia kotów wychodzących rzadko przekracza pięć lat. To nie wszystkie aspekty, od których zależy, ile żyje maine coon. Długość życia jest bowiem uzależniona również od innych kwestii. Sprawdź jakich.
Długość życia maine coona
Zazwyczaj maine coony na najdłużej żyją około 16, w niektórych przypadkach 18 lat. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że odchodzą w dość młodym wieku 12 lat. Wszystko uzależnione jest bowiem od takich czynników jak:
- warunki życia;
- sposób żywienia;
- możliwość swobodnego wychodzenia z domu;
- pochodzenie kota;
- profilaktyka weterynaryjna;
- choroby genetyczne.
Te aspekty przekładają się na jakość życia maine coona. Długość życia wynika z ich połączenia.
Maine coon – długość życia a żywienie
Wciąż wiele osób zapomina, jak ważna jest dieta kota, zwłaszcza takiego jak maine coon. Długość życia znacznie rośnie, gdy zwierzęta są właściwie żywione. Jako właściciel musisz zadbać o to, aby karma była przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. Powinien stanowią ją pokarm, który jest przede wszystkim mięsny i bazuje na białku zwierzęcym. Najlepiej, aby była to karma mokra, jako że koty z reguły za mało piją. To w przypadku maine coonów sprawia, że zwiększa się ryzyko rozwoju chorób nerek, np. policystowatości, a także schorzeń układu moczowego.
Drugą istotną kwestią jest wpływ diety na organizm w każdym z okresów życia maine coona. Długość życia maleje w przypadku kotów z nadwagą. O ile? Szacuje się, że przeciętna długość życia kota może skracać się nawet o 1,5 roku, jeśli domowy kot cierpi na poważną nadwagę. Ryzyko przedwczesnej śmierci rośnie wraz z kiepskim stanem fizycznym, zwłaszcza w przypadku, gdy kot zacznie chorować na cukrzycę.
Maine coon – długość życia a wychodzenie na spacery
Warto mieć na uwadze, że długość życia maine coon drastycznie spada w przypadku kotów wychodzących. Są one bowiem, pomimo dobrych genów czy szczepień, narażone na:
- choroby zakaźne, w tym weneryczne, przenoszone od innych kotów;
- ryzyko wypadku komunikacyjnego;
- zagrożenie atakiem psa;
- zatrucie;
- przypadkowe uwięzienie, np. w opuszczonym budynku, i śmierć głodową.
Z tego powodu warto wcześniej zastanowić się, czy istnieje choć jeden czynnik za tym, aby kot wychodził. Pamiętaj, że sam możesz zaspokoić potrzeby, np. polowania, u maine coona. Długość życia wzrośnie, a ty będziesz mógł cieszyć się zdrowym, żywym kotem.
Maine coon – długość życia a choroby genetyczne i wybór hodowli
Na to, ile żyje maine coon, mają także wpływ potencjalne choroby genetyczne. W rasie stosunkowo często zdarza się kardiomiopatia przerostowa zwana HCM. Chorobę tę wykrywa się najczęściej w dorosłym życiu kota, a długość życia – przy odpowiednim leczeniu – wynosi mniej więcej trzy lata od postawienia diagnozy. Warto więc wybierać hodowle, w których wady serca zdarzają się jak najrzadziej.
Bardzo ważne jest to, aby wybór hodowli był szczególnie ostrożny. Kociak powinien być nie tylko zadbany pod kątem zdrowotnym i psychicznym. Musisz się upewnić, że hodowca zbadał rodziców danego kociaka. Co więcej, rasowy zwierzak powinien otrzymać również odpowiednie dokumenty, na których znajduje się informacja, że to faktycznie maine coon. Długość życia zadbanych kotów z odpowiednich hodowli często jest większa.
Profilaktyka weterynaryjna i higiena
W przypadku wszystkich kotów profilaktyka weterynaryjna jest kluczowa. Nie inaczej to wygląda, jeśli chodzi o stan zdrowia maine coona. Długość życia rośnie, jeśli przodkowie kota są przebadani na choroby genetyczne, bo nie mogą obciążyć nimi potomstwa. Ty również możesz wykonać szereg badań u swojego pupila. Regularny przegląd powinien obejmować:
- badania krwi;
- badania moczu;
- USG brzucha;
- badanie kału.
Prócz tego podczas kolejnych wizyt weterynarz może wykryć zarówno nieduże zmiany chorobowe, jak i poważne schorzenia, jak np. nowotwory. Każdy osobnik ma nieco inną historię i zespół cech, dlatego jego ciało potrzebuje innej kontroli. Słuchaj więc lekarza weterynarii – należy postępować zgodnie z jego wskazaniami. Pamiętaj, że czynnikiem wydłużającym życie jest też kastracja. To główny zabieg, który powinien przejść kot wychodzący.
Pielęgnacja i higiena
Co jeszcze jest ważne, jeśli chodzi o maine coona? Długość życia zależy od higieny i pielęgnacji. Długa sierść wymaga regularnego czesania, czego nie możesz zaniedbać. W przeciwnym razie dojdzie do sytuacji, w której w sierści utworzą się kołtuny, a kot nie będzie w stanie samodzielnie się wylizać. W efekcie stan skóry się pogorszy, mogą pojawić się nawet rany, a to przełoży się na stres i jakość życia kota.
Każdy opiekun chce jak najdłużej mieć przy swoim boku maine coona. Długość życia kota przeważnie zależy w dużej mierze od tego, jaką opiekę na co dzień on otrzymuje. Jeśli zadbasz o prawidłową dietę, regularne wizyty u weterynarza i pielęgnację pupila, będzie on żył jak najdłużej. Zawsze wybieraj kocięta ze sprawdzonych hodowli i dowiaduj się, czy ich przodkowie mieli wykonane wszystkie niezbędne badania.