Koty to tajemnicze zwierzęta, które lubią chodzić własnymi drogami. To prawdziwi indywidualiści zwierzęcego świata, nawet jeśli żyją obok nas w domach lub mieszkaniach. Opiekunowie doskonale wiedzą, że na uczucie swojego kota muszą sobie zasłużyć, ale nawet jeśli zdecyduje się wyrazić sympatię, trudno dobrze odczytać jej dowody. Dlatego tak często pada pytanie – co znaczy, jak kot śpi ze mną? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj nasz artykuł.
Jak kot wybiera miejsce do spania?
Każdy zwierzak ma innych charakter oraz preferencje, dotyczy to również miejsca, gdzie najchętniej śpi. Przekonał się o tym niejeden opiekun, który w swojej opinii wybrał dla mruczka odpowiednie legowisko, a ten pogardził prezentem. Kot jest w stanie zasnąć tylko tam, gdzie czuje się bezpiecznie, więc człowiek na pewno nie zdecyduje za niego. Poza tym w grę wchodzą także inne czynniki:
- kot uwielbia spać w cieple, dlatego lubi dobrze nasłonecznione miejsca, a zimą nagrzane kaloryfery;
- ważny jest komfort, przy czym kocia „wygoda” to pojęcie względne, którego człowiek nie jest w stanie zrozumieć;
- kot zaśnie tylko wtedy, kiedy czuje się pewnie, więc zawsze wybiera miejsca, zapewniające możliwość swobodnej ucieczki w przypadku niebezpieczeństwa.
Co znaczy, jak kot śpi ze mną? Między innymi to, że spełniasz jego wymagania, ale w ten sposób okazuje ci również swoje względy.
Co znaczy, jak kot śpi ze mną? Tłumaczymy zachowanie
Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego kot śpi na człowieku. Generujemy ciepło, jesteśmy więksi od zwierząt i zapewniamy im bezpieczeństwo. Najważniejszym powodem jest jednak sympatia. Koty najchętniej kładą się na osobach, które darzą zaufaniem i miłością. Jeżeli twój zwierzak wykorzystuje wszystkie okazje, żeby spędzać czas na twoich kolanach, możesz mieć pewność, że wasza relacja jest już bliska, a z czasem może stać się jeszcze głębsza. Jeśli chcesz znać odpowiedź na pytanie, co znaczy, że kot śpi ze mną, musisz również wiedzieć o tym, że w ten sposób kociak oświadcza, że ci ufa. Mruczący pupile zwykle darzą większą estymą osoby, które je karmią. Z tego powodu chętniej ucinają sobie drzemkę na swoich ulubionych opiekunach.
Jak kotki okazują uczucia?
Wspólny sen to nie jedyny dowód uczucia twojego kota do ciebie. Wbrew powszechnej opinii one naprawdę kochają swoich właścicieli i potrafią to okazać. Niektóre sygnały są bardzo subtelne, inne wyrażone w całkiem bezpośredni sposób. Warto się na nie wyczulić i wiedzieć, w jaki sposób zwierzaki okazują przywiązanie do swoich opiekunów:
- ugniatanie łapkami, to jedno z pozytywnych zachowań mruczków. Sięga czasów, kiedy kocię pobudzało w ten sposób gruczoły mleczne matki, a w dorosłym wieku pokazuje swoje zadowolenie;
- niektóre koty liżą swoich właścicieli – nie jest to oznaka braku higieny ludzi. Wzajemne mycie to oznaka sympatii u tych zwierząt, którą przenoszą na ludzi;
- przez ocieranie głową kot przenosi swój zapach i oznacza terytorium. Jeśli ociera się o człowieka, to znaczy, że uznaje go za swoją „własność”;
- miauczenie bywa trudne do zinterpretowania, ale może oznaczać chęć nawiązania interakcji. Jeżeli powtarza się uporczywie, warto skonsultować się z weterynarzem.
Czy kot kładzie się na chorych miejscach?
Dlaczego kot śpi na człowieku? Niektórzy uważają, że właśnie w ten sposób wskazują chore miejsca.Czy jest tak naprawdę, czy to kolejny mit narosły wokół tych zwierząt domowych? Może się to okazać prawdą, ponieważ koty to zwierzęta, których sierść ma jonizację ujemną, a chore miejsca w ciele człowieka są najonizowane dodatnio. Pupile więc je wyczuwają, a kładąc się na nich, neutralizują te szkodliwe jony. Również, jeśli cierpisz na inne dolegliwości, mruczek, bez względu na rasę, może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.
Warto docenić zwłaszcza możliwość głaskania, która koi nerwy. Dodatkowo pomaga w tym jednostajne mruczenie, pozwalające się zrelaksować. Redukcja stresu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejsza ryzyko pojawienia się wielu groźnych chorób układu krwionośnego. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, dlaczego kot śpi na człowieku, odpowiedź jest jasna – dla jego zdrowia.
Kot kładzie się na klatce piersiowej, brzuchu albo twarzy – z czym to powiązać?
Zapewne zwróciłeś uwagę na to, że kot chętniej kładzie się na twojej klatce piersiowej. Zwierzaki robią to ze względu na to, że ten punkt naszego ciała znajduje się najwyżej. Mruczki są bardzo terytorialne i niezależne, więc wybierają miejsca, z których mogą wszystko widzieć. A co jeśli kładą się na brzuchu albo twarzy? Gdy mruczek leży przy twojej głowie, oznacza to pełną akceptację, jako członka stada. Może cię obserwować i tak też udowadnia swoje uczucie. Natomiast wybór brzucha opiekuna na miejsce drzemki bywa pokierowane wygodą. To całkiem miękkie miejsce, a dodatkowo również ciepłe.
Kot chce ze mną spać – czy to bezpieczne?
Większość opiekunów często w myślach stawia pytanie, co znaczy, jak kot śpi ze mną, a jeśli tak się nie dzieje, czują się wręcz odtrąceni. Nawet jeśli spanie z kotem ci nie przeszkadza, zadbaj o jego zdrowie. Zarówno te wychodzące, jak i te niewychodzące, mogą zarazić się pasożytami, które przekażą opiekunom. Z tego powodu tak ważne jest regularne odrobaczanie. Oprócz tego wspólne drzemki mogą być męczące dla ludzi, zwłaszcza kiedy mają problem z bezsennością. Zwierzak może często zmieniać pozycję, wiercić się, co w takich wypadkach bywa frustrujące.
Ważna jest jeszcze inna kwestia dotycząca tego, dlaczego kot śpi na człowieku. Sytuację alarmującą stanowi fakt, że twój pupil śpi wyłącznie przy tobie. Może to oznaczać problemy z pewnością siebie i wywoływać agresję wobec innych. Odpowiedzialny opiekun powinien przywiązywać dużą wagę do samopoczucia swego pupila.
Skoro już wiesz, dlaczego kot śpi na człowieku, możesz właściwie odczytać zachowanie czworonoga. W większości przypadków to dowód uczucia, którego oczekują wszyscy właściciele. Ma to również znaczenie dla twojego zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Koci towarzysz sprawia, że człowiek nie czuje się samotny i odwraca uwagę od natrętnych myśli.