Pisarze, malarze, aktorzy… Wielu światowej sławy artystów było jednocześnie wielkimi miłośnikami kotów. Mruczki i artystyczne oraz filozoficzne dusze wydają się „nadawać na tych samych falach”. Nic więc dziwnego, że cytaty o kotach mogłyby zapełnić niejedną książkę. Co ludzie filozofii i sztuki mówili o kotach? Dowiedz się już teraz i pochwal się swoją wiedzą na najbliższym spotkaniu towarzyskim w gronie kocich miłośników!
Cytaty o kotach – słynni kociarze o kotach w kilku słowach
„Nawet najmniejszy kot jest arcydziełem” – autorem tego cytatu o kotach jest chyba najsłynniejszy artysta i uczony epoki renesansu, czyli Leonardo da Vinci.
„Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności” – ta złota myśl jest z kolei dziełem Daniela Defoe, angielskiego pisarza i prekursora powieści przygodowej, który napisał m.in. „Przypadki Robinsona Crusoe”.
„Któż to wie, czy kiedy baraszkuję ze swoją kotką, to naprawdę ja mam z tego uciechę, czy też to ona zabawia się moim kosztem?” – Michel de Montaigne, jeden z czołowych przedstawicieli renesansu, ceniony francuski pisarz i filozof. Jego słynne „Próby” trafiły swego czasu do indeksu ksiąg zakazanych.
„Nie jest łatwo zdobyć przyjaźń kota. Obdarzy cię swoją przyjaźnią, jeśli udowodnisz, że zasługujesz na ten zaszczyt, ale nigdy nie będzie twoim niewolnikiem” – Théophile Gautier, przedstawiciel francuskiego romantyzmu, poeta i dramaturg, a także krytyk literacki. Stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe, o czym doskonale wie każdy koci opiekun!
„Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa” – a oto słowa Victora Hugo, autora „Nędzników”, doskonałego francuskiego pisarza, poety i dramaturga.
„Koty są istotami tajemniczymi, w ich umysłach jest więcej niż możemy sobie wyobrazić” – sir Walter Scott, szkocki poeta i powieściopisarz, który tworzył w epoce romantyzmu.
„Czy dom bez kota – najedzonego, dopieszczonego i należycie docenionego – zasługuje w ogóle na miano domu?” – Mark Twain, amerykański pisarz, autor m.in. „Przygód Tomka Sawyera”, który nazywany jest ojcem amerykańskiej literatury.
„Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby na tym człowiek, a stracił kot” – ponownie Mark Twain, który ewidentnie był wielkim miłośnikiem kotów!
Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los. – kolejna trafna myśl i świetny cytat o kotach, tym razem autorstwa Oscara Wilde’a, irlandzkiego poety i prozaika, autora słynnego „Portretu Doriana Graya”.
„Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy” – trafna uwaga cenionej francuskiej pisarki występującej pod pseudonimem Colette.
„Kot jest zwierzęciem, któremu Stwórca dał najbystrzejsze oko, najdelikatniejsze futro, najbardziej delikatne nozdrza, ruchome ucho, niezrównaną łapę i zakrzywiony pazur zapożyczony z gałęzi róży” – ponownie Colette
„Kotom bez trudu udaje się to, co nie jest dane człowiekowi: iść przez życie nie czyniąc hałasu” – liczne cytaty o kotach przypisuje się laureatowi Nagrody Pulitzera, nobliście i autorowi słynnego opowiadania „Stary człowiek i morze”, którym był oczywiście Ernest Hemingway.
„Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego” – jakże trafna uwaga, której autorem także jest Ernest Hemingway!
„Koty są najbardziej taktownymi i uważnymi towarzyszami, jakich można sobie życzyć” – Pablo Picasso, hiszpański malarz, jeden ze współtwórców kubizmu i najwybitniejszych twórców XX wieku.
„Psy mają swoich panów, koty – służących” – tak powiedziała Rita Mae Brown, amerykańska pisarka i działaczka feministyczna, coś w tym jest!
„Jeśli czarny kot przebiegnie ci drogę, oznacza to, że dokądś zmierza” – teraz już nie musisz martwić się o to, że będziesz mieć pecha, gdy spotkasz czarnego mruczka na swojej drodze. Groucho Marx, znany aktor komediowy, jeden z braci Marx, sprytnie i niezwykle logicznie wyjaśnił tę kwestię!
„Mój niezapomniany kot Iwan widywał inne światy. Wyczytałem gdzieś kiedyś, że koty słyszą także oczami” – wśród kocich miłośników nie brakuje przedstawicieli z rodzimego podwórka. To słowa Tadeusza Konwickiego, wybitnego polskiego prozaika, reżysera i scenarzysty, autora „Małej apokalipsy”.
„Panu Bogu nic się nie udało, z wyjątkiem kotów” – Wisława Szymborska, polska noblistka, nigdy nie przebierała w słowach!
Cytaty o kotach w literaturze
Koty pojawiają się na kartach powieści oraz w wersach poetyckich różnych autorów. Oto przykładowe cytaty o kotach, które koniecznie powinien znać każdy opiekun i miłośnik mruczących czworonogów.
„Czym właściwie jest kot? Korektą dzieła stworzenia. Gdy Pan Bóg stworzył mysz, powiedział sobie: „O, chyba się zagalopowałem!” Tak więc kot jest w pewnym sensie poprawką błędnej myszy. Kot i mysz stanowią dowód na to, że obcujemy dziś z dziełem stworzenia w wydaniu przejrzanym i poprawionym” – Victor Hugo, „Nędznicy”.
„Żaden dom nie jest ogniskiem domowym, dopóki nie promienieje w nim niewysłowione szczęście kota, który okazuje je, kręcąc puszystym ogonem i zamiatając nim podłogi. Kot jest w domu przedstawicielem tajemnicy, uroku, sugestii” – Lucy Maud Montgomery, „Emilka na falach życia”.
„Ale jeszcze dalsze od światła były koty. Ich doskonałość zatrważała. Zamknięte w precyzji i akuratności swych ciał, nie znały błędu ani odchylenia. Na chwilę schodziły w głąb, na dno swej istoty, i wtedy nieruchomiały w swym miękkim futrze, poważniały groźnie i uroczyście, a oczy ich zaokrąglały się jak księżyce, chłonąc wzrok w swe leje ogniste. Ale po chwili już, wyrzucone na brzeg, na powierzchnię, ziewały swą nicością rozczarowane i bez złudzeń” – Bruno Schulz, „Sanatorium pod klepsydrą”.
„Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu” – Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”.
„Umrzeć, tego nie robi się kotu.
Bo co ma począć kot
w pustym mieszkaniu… […]” – Wisława Szymborska, „Kot w pustym mieszkaniu”
„Suszarka! Nauczony doświadczeniem zwierzak wiedział, że nawet chluśnięcie z pełnego wody wiadra nie jest tak straszne jak podmuch z tego przeraźliwie wyjącego potwora, więc raz-dwa wyślizgnął się z objęć Błękitnej Kochanki i wskoczył na otwarte okno. Zatrzymał się jeszcze na moment, by rzucić ostatnie pełne niezadowolenia spojrzenie na ludzi, i zeskoczył na zewnątrz jak puszysta przytulanka wypełniona nie kawałkami gąbki, lecz ostentacją” – Elif Şafak, „Pchli pałac”.
„Koty lubią spać i odpoczywać na intersekcjach. Wiele krąży opowieści o magicznych zwierzętach, ale tak naprawdę kot, oprócz smoka, jest jedynym stworzeniem umiejącym chłonąć moc. Nikt nie wie, po co kot ją chłonie i jak wykorzystuje…” – Andrzej Sapkowski, „Krew elfów”.
„Prawdziwe koty są surwiwalistami. Doprowadziły tę umiejętność do rangi sztuki. Jakie inne zwierzę może liczyć na karmienie nie dlatego, że jest pożyteczne, że pilnuje domu albo śpiewa, ale dlatego, że kiedy się je karmi, to wygląda na zadowolone? I mruczy. Mruczenie jest bardzo ważne. Mruczenie wygrywa za każdym razem. (…) Mruczenie oznacza: ‚Postaraj się, żebym był zadowolony, to i ja się postaram, żebyś ty był zadowolony” – Terry Pratchett, „Kot w stanie czystym”.
Podsumowanie
Cytaty słynnych ludzi o kotach można by mnożyć jeszcze długo. Dlaczego? Bo koty to wspaniałe stworzenia, które uwielbia cały świat! Zastanawiasz się, czy kot to dobry kandydat na domowego pupila? Przeczytaj powyższe cytaty o kotach jeszcze raz i nie wahaj się zaprosić mruczka pod swój dach!