Fontanna dla kota to ciekawy gadżet dla posiadaczy domowych mruczków. Zapewnia zwierzęciu stały dostęp do wody, która nie kurzy się przez cały dzień w otwartej miseczce. Sprawdź, czy to dobry zakup i jak zachęcić kota do korzystania z niego.
Wiele kotów na pewnym etapie dorastania przechodzi fascynację wodą. Opiekunowie mogą wtedy zauważyć, że najbardziej atrakcyjna jest dla podrostka woda bieżąca, na przykład ta płynąca z kranu. Ta, która stoi w miseczce, pozostaje natomiast nietknięta. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj, czym jest fontanna dla kota i dlaczego warto rozważyć jej zakup.
Fontanna dla kota – rozwiązanie jego trudnej relacji z wodą?
Każdy opiekun kota i psa zdaje sobie sprawę, że mruczki piją o wiele mniej niż ich psi przyjaciele. Dla niektórych jest to bardzo niepokojące i szczególnie na początku przygody z kotem szukają oni porady u lekarza weterynarii i nieustannie starają się zachęcić swoje koty do picia więcej. Tymczasem jest to cecha wspólna wszystkim kotom domowym i ma swoje źródło w zależnościach ewolucyjnych.
Często martwi nas też fakt, że woda w miseczce stoi cały czas odsłonięta, a przez to może zbierać się w niej kurz, czy też — co może być szczególnym problemem dla posiadaczy małych mieszkań — nieustannie jesteśmy narażeni na przypadkowe w nią wdepnięcie.
Dlaczego te zwierzęta tak mało piją?
Przodkowie dzisiejszych domowych mruczków wyewoluowali na terenach pustynnych, na których woda nie była łatwo dostępna. Właśnie dlatego ich organizmy zostały przystosowane do tego, aby płyny pobierać przede wszystkim z pożywienia. Magazynowały duże ilości wody na stosunkowo długi okres, dlatego nie musiały pić tak często, jak inne zwierzęta. Współczesne koty odziedziczyły tę zdolność i potrafią długo magazynować mocz w nerkach.
W wielu przypadkach niechęć do picia wody wynika z tego, że jest ona podana w miseczce – w formie stojącej. To również ma uzasadnienie ewolucyjne. Przodkowie naszych domowych kotów nie korzystali raczej z typowych stojących wodopojów. Przede wszystkim byli tam wystawieni na niebezpieczeństwo ze strony większych zwierząt. Ponadto woda bieżąca – płynąca w strumieniach – była czystsza i świeższa niż woda w stojących zbiornikach wodnych.
Zbyt mała ilość płynów a potencjalne problemy zdrowotne
Chociaż niechęć do picia ma u kotów domowych podłożone atawistyczne, zbyt mała podaż płynów może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Mała ilość przyjmowanych płynów sprawia, że mocz staje się gęsty i mętny, nerki nie pracują tak jak powinny, a to z kolei prowadzi do schorzeń układu moczowego.
Szczególnie niebezpieczna jest przewlekła niewydolność nerek (PNN). Choroba ta jest prawdziwą zmorą opiekunów i lekarzy weterynarii. Niestety, bardzo często nieświadomie sami się do niej przyczyniamy. Przodkowie naszych kotów spożywali ofiarę w całości, przyjmując w ten sposób dużą ilość płynów za jednym razem. Tymczasem podstawą diety wielu współczesnych kotów jest sucha karma.
Wielu zoodietetyków zwraca uwagę na to, że bardzo niska wilgotność tego typu pokarmu bardzo źle wpływa na podaż płynów. Właśnie dlatego warto podawać kotu przede wszystkim karmę mokrą, która posiada wilgotność na poziomie mniej więcej 70% (tymczasem w karmie suchej jest to zaledwie 10%–15%).
Ile płynów powinien spożywać kot?
Szacuje się, że zdrowy i w pełni rozwinięty kot powinien spożywać 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Nieco większe zapotrzebowanie na płyny mają kocięta. Powinny one wypijać przynajmniej 70 ml wody na kilogram masy ciała.
Łatwo obliczyć, że średniej wielkości kot, który waży cztery kilogramy, powinien wypijać aż 200 ml wody dziennie. Warto zachęcać go do tego, aby pił przynajmniej niezbędne minimum. Pamiętaj jednak, że wzmożone spożywanie płynów może świadczyć o toczących się w organizmie procesach chorobowych, na przykład niedoczynności tarczycy lub niewydolności nerek.
Poidełko dla kota – jak zachęcić pupila do picia?
Podstawą diety kota powinna być pełnomięsna mokra karma. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie diety BARF. Czy to jednak oznacza, że nie warto zachęcać pupila do picia? Bynajmniej! Kot powinien spożywać dziennie przynajmniej minimalną ilość płynów, a wiele zwierzaków zwyczajnie nie ma na to ochoty. Jak to zmienić? Możesz zastosować kilka sztuczek, które sprawią, że kot będzie chętniej pił.
Jeżeli podajesz kotu wodę w misce, zadbaj o to, aby była ona jak najchłodniejsza. Koty zdecydowanie chętniej piją wodę zimną niż taką w temperaturze pokojowej. Niektóre zwierzęta nie chcą pić wody z kranu ze względu na jej smak. Możesz z powodzeniem podawać kotu wodę źródlaną (w żadnym wypadku nie mineralną) lub kranową przefiltrowana w specjalnym dzbanku.
Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zamiana miski na poidełko dla kota. Jest ono dostępne w formie fontanny, którą można obecnie kupić w niemal każdym większym sklepie zoologicznym. Oferuje ona zwierzakowi bieżącą wodę, która zawsze jest w ruchu. Fontanna jest zbudowana w taki sposób, aby można było bezpiecznie podłączyć ją do prądu. Specjalny silnik napędza obieg wody, dzięki czemu jest ona bardziej atrakcyjna dla kota.
Niezależnie od tego, czy stosujesz miseczkę, czy fontannę dla kota, koniecznie umieść je z daleka od miejsca, w którym zwierzak spożywa posiłek. Koty z reguły podchodzą z dystansem do wody, która znajduje się zbyt blisko pożywienia.
To także ma uzasadnienie w procesach ewolucyjnych. W naturalnym środowisku przodków kota domowego zdobycz, która znajdowała się zbyt blisko zbiornika wodnego, szybciej się psuła. Tym samym spożywanie jednego i drugiego powodowało zatrucie. Nasi pupile ciągle mają to w pamięci genetycznej i zdecydowanie wolą pić wodę, która znajduje się z dala od jedzenia.
Kocia fontanna – jak znaleźć najlepszą?
Fontanna dla kota zdecydowanie nie jest zbędnym gadżetem. Jej obecność w twoim domu może skutecznie zachęcić zwierzę do spożywania większej ilości wody. Fontanny mają stosunkowo dużą powierzchnię – do niektórych można wlać nawet dwa i pół litra wody. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla domów, w których mieszka kilka kotów.
Woda w fontannie jest w ciągłym ruchu, dzięki temu bezustannie się napowietrza. Większość fontann wyposażona jest w wymienne filtry, które można łatwo zmieniać po wyczerpaniu się. Zanim zakupisz fontannę dla kota weź pod uwagę kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać.
- Fontanna dla kota powinna być stabilna i dobrze wyprofilowana – warto wybrać takie poidełko, które wyposażone jest w gumowe nóżki, albo inny mechanizm, który sprawia, że nie ślizga się ona po podłożu. Misa powinna mieć także odpowiedni kształt, tak aby kot nie rozlewał wody podczas picia.
- Fontanna dla kota powinna być łatwa w czyszczeniu – skomplikowana forma, która sprawia, że trudno jest dotrzeć do poszczególnych elementów może sprawić, że jej mycie będzie naprawdę frustrujące. Przed zakupem sprawdź opinie klientów pisane właśnie pod tym kątem.
- Fontanna dla kota powinna być wyposażona w filtr – dobra fontanna filtruje wodę, dlatego szukaj takiej, która wyposażona jest w filtr węglowy. Nie będziesz musiał wówczas przelewać wody przez specjalny dzbanek. Filtr zatrzymuje także większe elementy, na przykład fragmenty karmy, które mogą zanieczyszczać wodę.
- Fontanna dla kota powinna mieć możliwość zmiany poziomu wody – jedną z największych zalet fontanny dla kota jest różnorodność picia, jaką zapewnia. Wybieraj więc taką, która daje kotu możliwość picia zarówno z misy, jak i z pionowego źródełka, które ją napełnia. To ostatnie przypomina nieco picie z kranu, które jest ulubionym zajęciem wielu kotów.
- Fontanna dla kota powinna być cicha – poidełko dla kota jest urządzeniem, które posiada nieustannie pracujący silnik. Nie powinno więc być zbyt głośnie, ponieważ nie tylko odstraszy zwierzaka, ale będzie także przeszkadzało domownikom.
- Fontanna dla kota powinna być odpowiednio szeroka – rozmiar poidełka jest bardzo ważny. Powinieneś dopasować go do ilości kotów, które mieszkają w domu. Bardzo ważne jest także to, aby misa była odpowiednio szeroka. Pamiętaj, że koty posiadają bardzo wrażliwe włosy czuciowe (wibrysy). Jeżeli podczas picia będą one drażnione przez ścianki fontanny, zwierzak szybko zrezygnuje z jej używania.
Fontanna dla kota – przydatny gadżet
Jeżeli masz wrażenie, że twój kot zbyt mało pije, zakup fontanny będzie bardzo wskazaną inwestycją. W ten sposób zapewnisz kotu poidełko, które odpowiada jego potrzebom gatunkowym. Zakup warto jednak dobrze przemyśleć i wybrać takie urządzenie, które będzie najbardziej odpowiadało i tobie, i kotu.
Koty z natury piją mniej niż inne zwierzęta. Niska podaż płynów może jednak skończyć się dla nich poważnymi i przewlekłymi dolegliwościami. Właśnie dlatego warto wszelkimi sposobami zachęcać je do spożywania jak największej ilości wody. Fontanna dla kota jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ spełnia potrzeby gatunkowe zwierzaka i jest bardzo wygodna w użytkowaniu zarówno dla niego, jak i dla opiekuna.