Trudno odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie o to, ile żyją koty. Wszystko zależy bowiem od tego, jaką to życie ma jakość. Koty domowe, które są pod opieką lekarza weterynarii, są szczepione i dobrze żywione statystycznie mają przed sobą dłuższe życie niż te pozostawione same sobie. Nie wszystkim kocim chorobom jesteś w stanie zapobiec. Zdecydowanie masz jednak wpływ na długość życia swojego pupila.
Ile żyją koty domowe?
Najstarsza znana opinii publicznej kotka – Creme Puff z Austin w Teksasie – żyła aż 38 lat. Precyzyjna odpowiedź na to, jak długo żyją koty nie, jest możliwa ze względu na dużą rozbieżność między poszczególnymi wynikami.
Zwierzęta, o które opiekun się troszczy, między innymi nie narażając ich na niebezpieczeństwa świata zewnętrznego, dożywają zazwyczaj przynajmniej kilkunastu lat. Nie brakuje kotów, które w dobrym zdrowiu obchodzą swoje 20. urodziny. To, ile żyją koty, zależy od miejsca zamieszkania i opieki człowieka.
Ile żyją koty po sterylizacji?
Koty sterylizowane faktycznie żyją dłużej niż te, które nie zostały poddane zabiegowi kastracji. W przypadku kotek sterylizacja (a dokładniej kastracja) zapobiega wielu chorobom związanym z układem rozrodczym, przez co zwiększa ich długość życia o nawet 33%. Mowa tu przede wszystkim o niebezpiecznym ropomaciczu, ale także o guzach listwy mlecznej. Zakłada się, że kastracja kotki przed pierwszą rują zmniejsza ryzyko jego wystąpienia nawet do zera.
U kocurów kastracja zapobiega rakowi jądra. Wprawdzie jest to stosunkowo rzadka przypadłość, jednak niewykastrowane koty są narażone na wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim robią one wszystko, aby wyrwać się z domu. Udają się na długie wędrówki w poszukiwaniu partnerek i walczą z innymi samcami. Oprócz samochodów i psów grożą im także groźne choroby zakaźne.
Trudno odpowiedzieć na pytanie ile żyją koty po sterylizacji, ponieważ zabieg nie chroni ich przed wszystkimi chorobami i problemami. Statystycznie jednak żyją dłużej niż koty niekastrowane.
Jak długo żyją koty wychodzące?
Niestety, w przypadku kotów wychodzących dane dotyczące długości życia kotów, nie są już takie łaskawe. Uznany behawiorysta Jackson Galaxy przytoczył w jednym ze swoich materiałów statystki, które mówią, że średnia życia kota wychodzącego wynosi jedynie… 4 lata. Oczywiście od tej reguły są wyjątki. Na zewnątrz czeka jednak wiele niebezpieczeństw, które wpływają na to, ile lat żyją koty. Mowa tu przede wszystkim o:
- samochodach;
- psach i dzikich zwierzętach;
- ludziach, którzy do kotów strzelają lub je trują;
- chorobach zakaźnych.
Jeśli chcesz mieć wpływ na to, ile żyją koty pod twoją opieką, nie wypuszczaj ich na zewnątrz samopas. Wbrew pozorom nie ma to dobrego wpływu ani na ich zdrowie, ani na samopoczucie.
Długość życia kota – dachowca
Panuje przekonanie, że dachowce, podobnie jak psie kundelki, są zdrowsze od rasowców a przez to żyją dłużej. Ile w tym prawdy? Z jednej strony koty rasowe często obciążone są wadami i chorobami genetycznymi. Na to, jak długo żyją koty, wpływ mają nie sama rasa, a linia i jakość hodowli.
Ponadto warto zaznaczyć, że nawet najsilniejsze geny nie uchronią kota przed czynnikami wymienionymi w akapicie powyżej. Kot wypuszczany samopas, nieszczepiony, ze złym staniem uzębienia i źle żywiony, będzie prawdopodobnie żył krócej od kota rasowego. Nawet od bardzo zadbanego persa czy maine coona, choć te ostatnie obciążone są ryzykiem wady serca.
Czy rasa kota ma wpływ na długość jego życia?
A czy na to, ile żyją koty, ma wpływ konkretna rasa? Tak się składa, że jak najbardziej! Zazwyczaj najdłuższą średnią wieku cieszą się tak zwane rasy naturalne. Koty syberyjskie, birmańskie czy norweskie leśne zazwyczaj w dobrym zdrowiu dożywają przynajmniej 15 lat.
Nieco gorzej sytuacja wygląda w rasach, które obciążone są poważnymi chorobami genetycznymi – przede wszystkim wadami serca i nowotworami. Warto jednak zaznaczyć, że tutaj ogromną rolę odgrywa praca hodowców.
W najgorszej sytuacji są tak zwane koty miniaturki. Selekcjonowane z najmniejszych i najsłabszych osobników, często obarczonych genem karłowatości, nie mają szansy na długie życie. Nigdy nie kupuj takiego kota, jeśli zależy ci na zdrowiu zwierzęcia.
Jak przedłużyć życie swojego kota?
Na to, ile żyją koty domowe, wpływają rozmaite czynniki zewnętrzne, niezależne od ciebie. Mowa tu o przeszłości, pochodzeniu czy naturalnej skłonności kota do pewnych schorzeń. Możesz jednak podjąć szereg działań w celu wydłużenia życia swojego pupila. Pamiętaj, aby:
- dbać o kalendarz szczepień;
- zawsze wiedzieć, że zwierzak znajduje się w bezpiecznym miejscu;
- nie zaniedbywać kastracji;
- żywić go zgodnie z potrzebami gatunku (kot jest ścisłym mięsożercą!).
Ile żyją koty dachowce i rasowe – podsumowanie
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile żyją koty. Zwierzęta te uchodzą za bardziej długowieczne od psów. Niestety, ich życie często skraca ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Codziennie wiele kotów mających dom ginie pod kołami samochodów. Pamiętaj, że jako opiekun masz w rękawie wiele asów, które pozwolą ci oszukać statystykę, a być może nawet wydłużyć czas życia zwierzęcia.
Najczęściej zadawane pytania
Czy kot może żyć 30 lat?
Choć zdarza się to raczej bardzo rzadko, historia zna takie przypadki. O wiele częściej zdarza się, że kot przekracza dwudziestkę. Dotyczy to przede wszystkim zwierząt niewychodzących. Koty wychodzące giną w znacznie młodszym wieku.
Ile lat żył najdłużej kot?
Obecnie rekordzistką Guinnessa pod względem wieku jest kotka Creme Puff. Żyła od 3 sierpnia 1967 roku do 6 sierpnia 2005 roku. Oznacza to, że przeżyła 38 lat i 3 dni!