Czas, kiedy kociak trafia do nowego domu, przypada zazwyczaj na okres od 8 do 12 tygodnia życia. Jest to ważny moment dla malucha, który przechodzi spod opieki mamy w ręce nowego właściciela. Czego potrzebuje kocię w tym wieku? Jak karmić 3-miesięcznego kota i jak komponować posiłki? Sprawdź zalecenia dotyczące opieki nad małymi kociętami.
Jak karmić 3-miesięcznego kota – zmiana pokarmu
Kotek, który trafia do nowego domu, potrafi już samodzielnie spożywać pokarm. Zazwyczaj przyzwyczajony jest do określonego typu karmy. W przypadku zwierząt rasowych zazwyczaj hodowca doradzi, jak karmić 3-miesięcznego kota. Jeśli jednak zamierzasz zmienić rodzaj karmy lub taką zmianę zaleci weterynarz, należy ten proces przeprowadzić stopniowo. Gwałtowna zmiana jedzenia może u malucha wywołać niemałe rewolucje żołądkowe. Stanowi to źródło niepotrzebnego stresu, którego lepiej unikać, szczególnie na początku, dopóki zwierzę nie zaadaptuje się w nowym miejscu.
Wprowadzanie nowej karmy należy zacząć od mieszania jej niewielkich ilości ze starą karmą. W ten sposób organizm zwierzaka przyzwyczaja się do nowych składników. Stopniowo należy zmieniać proporcje, aż w końcu będzie można bezpiecznie karmić małego kotka nową karmą. Zmiana sposobu żywienia nie zawsze jest konieczna, chyba że masz wątpliwości co do jakości karmy.
Sucha czy mokra – jaka karma jest odpowiednia dla twojego kota?
Czym i jak karmić 3-miesięcznego kota, który trafił pod twój dach? Małe koty mogą spożywać zarówno karmę suchą, jak i karmę mokrą. Najważniejsze, by była ona przeznaczona dla młodych kotów, miała odpowiedni, wysokomięsny i zbilansowany skład. Pokarm dla małego kota jest oznaczony jako karma junior i dedykowany kotom od 2 do 12 miesiąca życia. Tuż przed ukończeniem pierwszego roku życia, można pomału zacząć wprowadzać karmę dla kotów dorosłych. Warto pamiętać, by robić to stopniowo i unikać nagłej zmiany w żywieniu mruczka.
Sucha karma dla kociąt
Sucha karma dla kociąt występuje pod postacią niewielkich chrupek, które są łatwe w gryzieniu. Spożywając tego rodzaju pokarm, kot dba o zęby. Twarde chrupki ułatwiają czyszczenie zębów i usuwanie osadu nazębnego. Karmę suchą można bez problemu pozostawić kotu na kilka godzin w misce. Informacje, jak karmić 3-miesięcznego kota karmą suchą i ile jej podawać, zawsze będą dostępne na etykiecie produktu. Jeśli zwierzę spożywa suchą karmę, należy zapewnić mu dostęp do wody i zachęcać do picia.
Mokra karma dla kociąt
Mokry pokarm jest lubiany przez większość kociąt. Można go kupić w puszkach lub wygodnych saszetkach. Mokra karma uzupełnia kotu dodatkowo zapotrzebowanie na wodę, co jednak nie oznacza, że kotek karmiony w ten sposób nie potrzebuje pić wody. Wręcz przeciwnie, nadal należy zachęcać go do picia. Jak karmić 3-miesięcznego kota, by ułatwić mu jedzenie? Mokrą karmę można podawać na płaskim talerzyku, z którego zwierzęciu będzie zdecydowanie łatwiej jeść niż z tradycyjnej miski. Pokarm warto rozdrobnić, choć w wielu przypadkach są to naprawdę niewielkie kawałki mięsne.
Ile posiłków potrzebuje 3-miesięczny kot?
Kocięta potrzebują rutyny, która pomoże im poczuć się bezpiecznie w nowym domu. Zatem jak karmić 3-miesięcznego kota, by zdrowo się rozwijał? Przyzwyczaj swojego pupila do stałych godzin podawania pokarmu. Należy podawać kotu 4–5 posiłków dziennie, co pozwoli zachować odpowiedni przyrost masy ciała i wzrost. Dorosły kot również wymaga stałych posiłków i dziennej rutyny. Ustalając wcześniej plan posiłków, budujemy u kota zaufanie od pierwszych miesięcy jego życia.
Kot powinien dostawać karmę bogatą w odpowiednią ilość wapnia oraz wysoką zawartość białka w mięsnych kawałkach. Opiekun może podawać mokrą karmę rano i wieczorem, a w pozostałych momentach dnia uzupełniać posiłki karmą suchą. Wraz z wiekiem kota porcje można stopniowo zwiększać.
Gdzie stworzyć kotu kącik do jedzenia?
Ważne jest nie tylko to, jak karmić kota 3-miesięcznego i starszego, ale też gdzie to robić. Koty lubią spożywać posiłki w spokoju, dlatego stanowisko do karmienia powinno znajdować się z daleka od miejsca największej aktywności pozostałych domowników. Ze względów higienicznych i behawioralnych nie należy ustawiać kocich misek w pobliżu kuwety. Zapachy dochodzące z niej mogą skutecznie zniechęcać kociaka do jedzenia.
Czym nie karmić kociąt?
Częstym błędem żywieniowym jest serwowanie kotu ludzkich przekąsek. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia problemów trawiennych. Małe koty, zarówno te, które jeszcze spożywają mleko matki, jak też nieco starsze osobniki powinny otrzymywać jedynie karmę przeznaczoną tylko i wyłącznie dla małych kotów. Podawanie ludzkich przekąsek kociakowi jest bardzo ryzykowne i nie zapewnia żadnych wartości odżywczych tak potrzebnych w tym okresie.
Czy koty piją mleko?
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że koty potrzebują mleka, jedyne co powinny pić, to czysta woda. Jest ona bardzo ważna w prawidłowym karmieniu kociąt. Zdarza się jednak, że koty omijają wodę szerokim łukiem i ciężko kontrolować ilość wypitych przez pupila płynów. Aby zapobiec odwodnieniu, można w całym domu rozstawić kilka miseczek z wodą. Trzeba jednak pamiętać, by stale wymieniać ją na czystą i świeżą.
Wyzwaniem dla wielu opiekunów jest rozplanowanie, jak karmić 3-miesięcznego kota w ciągu dnia. Każdy kot jest inny, dlatego należy czujnie obserwować jego zachowania i przyzwyczajenia. W ten sposób zapewnimy pupilowi odpowiednią ilość dobrze zbilansowanych posiłków. Trzeba pamiętać, że mały kot powinien jeść przynajmniej 4, a najlepiej 5 posiłków dziennie. Taka ilość zaspokaja dzienne zapotrzebowanie energetyczne młodego zwierzęcia i gwarantuje zdrowy rozwój.