Memy na temat krnąbrnego, niezależnego charakteru kotów od lat stanowią jeden z hitów internetu. Choć żartobliwe, nie są pozbawione słuszności – duma i indywidualizm należą bowiem do podstawowych kocich cech. Czy to oznacza, że wychowanie kota jest niemożliwe? Wcale nie – trzeba tylko znaleźć klucz do zachowania zwierzęcia.
Koty dość łatwo uczą się prostych rzeczy, takich jak używanie kuwety. Gdy wybierzesz już odpowiednie imię dla kota, również możesz próbować nauczyć go na nie reagować. Nieco wysiłku i cierpliwości trzeba natomiast włożyć w bardziej skomplikowany trening jedzenia w wyznaczonych miejscach, chodzenia w szelkach czy wykonywania sztuczek. Sprawdź, jak wychować kota, aby zachwycał swoim zachowaniem każdego gościa!
Jak dobrze wychować kota?
Oczywiście najłatwiejsze jest wychowanie małego kota. Umysł kociąt jest najbardziej chłonny, a one same nie mają wyrobionych różnych nawyków, które utrudniałyby trening. Przy odpowiedniej dawce cierpliwości i konsekwencji możliwe jest też wyszkolenie dorosłego osobnika. Nie musisz obawiać się, że przygarnięty ze schroniska kot będzie robił w nowym domu, co chce.
Czas i poczucie bezpieczeństwa a wychowanie kota
Daj kotu czas. Zwierzę musi oswoić się z nowym terytorium, zaakceptować domowników i poczuć się bezpiecznie. Zapewnij mu spokojne miejsce do spania i odpoczynku, nie narzucaj się – zwłaszcza w kilka osób naraz. Pozwól samodzielnie i we własnym tempie eksplorować mieszkanie. U małych kotów kształtuje się w ten sposób towarzyski, przyjazny wobec człowieka i otwarty charakter. Kotu po przejściach zapewnisz w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Zmuszanie zwierzęcia do szybkiej aklimatyzacji i socjalizacji może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Kot będzie się bał, nabierze nieufności, utrwali sobie niewłaściwą reakcję na bodźce.
Wychowywanie kota w domu – złote zasady
Koty są indywidualistami, ale bardzo wrażliwymi. Jak wychować kota, aby nie złamać jego charakteru? Najlepiej poprzez wypracowanie kompromisu. Możesz go osiągnąć, stosując kilka podstawowych zasad postępowania z istotą tak wrażliwą, a jednocześnie niezależną, jak kot.
Wychowanie kota w szacunku
Nie próbuj wyrugować naturalnych kocich instynktów. Lepiej ukierunkuj energię zwierzaka w akceptowalny dla ciebie sposób. Nawet kot niewychodzący powinien mieć możliwość polowania, należy jednak zadbać, by jego zdobyczą była zabawka, a nie ulubione buty opiekuna. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak wychować kota, zaspokój jego potrzeby. Nie zabraniaj mu drapania ani wspinania się – stwórz otoczenie, w których będzie mógł wykonywać te czynności na przykład na drapakach.
Jak wychować kota? Bez kar!
Koty to niezwykle wrażliwe i podatne na stres zwierzęta, dlatego krzyk i agresja fizyczna ze strony opiekuna mogą doprowadzić u nich do poważnych problemów behawioralnych, a nawet zdrowotnych. Zwierzę może bezpowrotnie utracić zaufanie do człowieka. Szczególnie ważne, jeśli chodzi o wychowywanie kota w domu, jest stosowanie pozytywnego wzmocnienia zamiast kar. Behawioryści radzą ignorować niewłaściwe zachowanie zwierzęcia, nagradzając jednocześnie te przez ciebie pożądane. Kota można skarcić poprzez stanowcze „nie”, najlepiej połączone z dźwiękiem, np. klaśnięcia dłoni. Ma to odciągnąć uwagę kota od czynności. Gdy to się stanie, zaproponuj mu alternatywę.
Wychowanie kota a motywacja
Motywacja to klucz do sukcesu. Kot musi być zmotywowana do zachowania, do którego chcemy go skłonić. Trzeba jednak znaleźć taką formę motywacji, która przemówi akurat do twojego kota. Każde zwierzę jest inne: niektóre uwielbiają przysmaki, inne wolą dodatkową porcję pieszczot lub nową zabawkę. Najlepiej stosować metodę prób i błędów. Może to zająć trochę czasu, jednak pomoże Ci odkryć, jak wychować kota.
Jak pracować tą metodą? Nagradzaj kota w jego ulubiony sposób natychmiast, gdy zrobi to, czego od niego oczekujesz. Metoda ta sprawdza się obcinaniu pazurów, grzecznym spacerze albo przekierowaniu drapania na zabawkę. Kot to inteligentne zwierzę – bardzo szybko skojarzy nagrodę z konkretnym zachowaniem.
Konsekwencja i cierpliwość to klucz do wychowania kota
Aby kot pojął zależność między konkretnym zachowaniem a nagrodą, zawsze należy stosować tę samą motywację. Jeśli raz dasz mu smakołyk, a innym razem pieszczotę, zwierzę nie zrozumie, że właśnie zostało nagrodzone. Pozostali domownicy też muszą stosować tę zasadę. Konsekwencji wymaga też egzekwowanie pożądanego przez nas kociego zachowania. Jeśli jednego dnia czegoś kotu zabraniamy, innego przymykamy na to oko, po czym znów zakazujemy, zwierzę poczuje się skonfundowane i nie zrozumie, czego właściwie się od niego oczekuje.
Wychowanie kota a pora treningów
Jeśli w roli nagrody występuje smakołyk, trening należy przeprowadzać między posiłkami lub tuż przed nimi, nigdy po. Najedzony zwierzak będzie mniej chętny na kolejne porcje, nawet ulubionych pyszności. Należy wybrać stałą porę szkolenia i dostosować się raczej do rytmu dnia kota. Absolutnie nie można np. budzić zwierzęcia podczas drzemki, to podstawowa zasada tego, jak wychować kota.
Koty szybko się nudzą, dlatego by utrzymać zainteresowanie zwierzęcia, trening nie powinien być długi – najlepiej, gdy trwa maksymalnie 15 minut. Warto skończyć sesję zanim kot przestanie współpracować, aby dobrze kojarzył trening. Warto przeprowadzać treningi codziennie, nawet krócej, ale częściej. Co więcej, każdy trening powinien przebiegać według tego samego scenariusza.
Wychowanie kota krok po kroku
Jak dobrze wychować kota w domu? Przede wszystkim, ucząc jednej rzeczy naraz. Wprowadzenie do treningu zbyt wielu elementów sprawi, że kot strustruje się i straci zainteresowanie. Wybierz zachowanie najbardziej przez ciebie pożądane i tylko jemu poświęć szkolenie w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Jeśli chcesz, żeby kot korzystał z drapaka, skoncentruj się tylko na tym. Nie wprowadzaj innych ćwiczeń, np. dotyczących jedzenia o stałych porach. Dopiero po wpojeniu zwierzęciu jednego zachowania przejdź do nauki kolejnego.
Wychowanie kota – czego uczyć
Czy kot musi podawać łapę i przybijać piątkę? Niekoniecznie, są jednak umiejętności, które warto, a nawet trzeba mu wpoić. Ich opanowanie ułatwi codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Należy do nich:
- korzystanie z kuwety;
- chodzenie na smyczy lub szelkach;
- jedzenie w wyznaczonym czasie.
Jak wychować kota? Trening czystości
Nauka czystości przynosi najszybsze efekty, bo koty mają potrzebę dbania o czystość miejsca, w którym przebywają. Dodatkowo zakopywania odchodów jest demonstracją podległej pozycji w stadzie. Jak wychować kota i przyzwyczaić do korzystania z kuwety? Włóż go do niej, gdy tylko zauważysz, że kot chce się wypróżnić. Zrób to spokojnie, bez gwałtownych ruchów, by nie wystraszyć kociaka i nie zniechęcić go do korzystania z toalety w przyszłości. Jeśli zwierzak załatwi potrzebę w kuwecie, należy od razu go za to nagrodzić. Pamiętaj, że umiejętność korzystania z kuwety wpajana jest też kociętom przez matkę.
Jak wychować kota, aby wychodzić na spacery?
Jak nauczyć kota chodzić w szelkach? Przed pierwszą próbą ich założenia kładź szelki w miejscach, w których kot często przebywa, np. przy jego posłaniu. W ten sposób zwierzę przyzwyczai się do ich widoku i nie będzie się ich bał. Dopiero po pewnym czasie podejmij próbę założenia kotu szelek – najpierw bez zapinania i do chodzenia po domu. Gdy kociak zaakceptuje uprząż, można przyczepić do niej smycz, puścić luźno i pozwolić czworonożnemu pupilowi buszować po domu. Po kilku dniach należy chwycić smycz i trzymać ją podczas treningu, a potem wyjść na spacer.
Wychowanie kota a trening jedzenia
Jak wychować kota, aby zjadał swoją porcję jedzenia o określonej porze? Przede wszystkim musisz określić jak często jesteś w stanie karmić kota i ilu posiłków on potrzebuje. Wyznacz stałe godziny posiłków i podawaj kotu jedzenie mniej więcej w tym czasie. Osoby pracujące poza domem powinny, przynajmniej z początku, zostawiać nieco karmy do swobodnego dostępu, tak aby kot nie był głodny. Kolejny krok to wyznaczenie konkretnego miejsca podawania posiłków. Behawioryści radzą też wybrać dźwięk (np. klaśnięcie lub słowo), który byłby odpowiednikiem ludzkiego „podano do stołu”. Kot skojarzy go z porą karmienia.
Jak wychować kota – samodzielnie lub z ekspertem
Wychowywanie kota w domu nie jest tak trudne, jak się może wydawać, czasem wymaga jednak trochę wysiłku. Dotyczy to zwłaszcza kotów przygarniętych z ulicy lub ze schroniska, a więc mających za sobą negatywne doświadczenia w kontaktach z człowiekiem. W takich przypadkach warto skonsultować się z ekspertem – najlepiej behawiorystą, który po obserwacji kota podpowie, jak przeprowadzić proces nauki. Często wystarczy jedna wizyta, by potem, bazując na jego radach, samodzielnie wychowywać pupila.
O wsparcie eksperta warto też zwrócić się w przypadku zachowań, które wystąpiły nagle np. gdy kot, który chętnie korzystał z kuwety, zaczyna oddawać mocz na dywan. Taka zmiana postępowania u zwierzęcia może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Kota powinien najpierw przebadać weterynarz, by wykluczyć ewentualną chorobę, zanim zaczniesz zastanawiać się, jak wychować kota i przekonać go do zmiany nawyku.
Wychowanie kota – zrób to z głową!
Wiesz już, jak wychować kota, aby efekty były zadowalające. Proces wychowania w dużej mierze opiera się na zaufaniu. Pamiętaj o tym, aby trening postępował szybko. Dobrze wychowany kot będzie wspaniałym towarzyszem dla ciebie i twojej rodziny.