Spojrzenie kota mówi nam bardzo dużo na temat jego zachowania, problemów, czy obaw. Jeżeli dobrze przyjrzysz się kocim oczom i – przede wszystkim – jeżeli będziesz wiedział, czego w nich szukać, możesz zyskać prawdziwy klucz do duszy swojego kota. Podpowiadamy, o czym może informować kocie spojrzenie i jak prawidłowo je odczytywać.
Kocie spojrzenie – co sprawia, że jest tak niezwykłe?
Koty mają opinię samotników. Zwierząt skrytych i raczej chłodnych. Zdecydowanie niedostępnych emocjonalnie. Wszystkie te opinie mają w gruncie rzeczy niewiele wspólnego z prawdą. Kot jest w stanie przekazać nam mnóstwo emocji, musimy jednak nauczyć się je odczytywać. Bardzo ważnym drogowskazem na drodze do zrozumienia kota są jego oczy.
Źrenice kota bywają tak szerokie, że jego oczy są czarne jak smoła. Już w chwilę później mogą zmienić się w wąskie szparki. Oczy świecą w ciemności i przykuwają skupionym i bardzo bystrym spojrzeniem. Co ciekawe, ich kształt może wyraźnie się zmieniać w następstwie odczuwania różnych emocji.
Kocie oczy – co mówią źrenice?
Ważnym elementem kocich oczu są źrenice. Mogą one zwężać się lub rozszerzać w zależności od napływu światła, ale nie tylko.
Rozszerzone źrenice kota
Kiedy kot jest względnie zrelaksowany i wszystko idzie po jego myśli, źrenice zmieniają się w zależności od światła. Kot może jednak bardzo mocno rozszerzać źrenice w momencie, kiedy jest czymś zainteresowany lub podekscytowany. Kiedy w pobliżu pojawia się zdobycz (na przykład fascynująca zabawka), możesz zauważyć, że źrenice kota stają się wielkie i okrągłe. Taki objaw może jednak świadczyć także o strachu.
Zwężone źrenice kota
Bardzo wąskie źrenice u kota zazwyczaj świadczą o agresji albo gotowości do ataku. Jeżeli przy okazji twój kot energicznie macha ogonem, odsłania kły i wygina się w łuk, jest to znak, aby jak najszybciej zabrać od niego rękę. Tego typu zachowanie możesz zaobserwować także w zabawie, kiedy kot jest gotowy, aby rzucić się na wędkę lub piłeczkę.
Kocie spojrzenie – trzecia powieka
Bardzo ważną kwestią w kontekście spojrzenia kota jest to, że może ono poinformować nas o potencjalnej chorobie zwierzaka. Terminem, który powinieneś zapamiętać, jest trzecia powieka. Co to takiego?
Trzecia powieka nazywana jest także błoną migawkową. To anatomiczny element oka, który nie występuje u człowieka. U kotów znajduje się w wewnętrznym kąciku oka i ma za zadanie chronić gałkę oczną. Ta jasna błonka na co dzień pozostaje ukryta. Możesz jednak zauważyć, że wysuwa się podczas snu lub w sytuacji, kiedy oko musi zostać oczyszczone z ciał obcych lub nawilżone.
Istotne jest to, że trzecia powieka może zaalarmować cię o tym, że coś niedobrego dzieje się z kotem. Wysuwa się ona bowiem w czasie, kiedy w organizmie dzieje się jakiś proces chorobowy. Czasami pojawia się także w sytuacji silnego stresu. Jeżeli widzisz trzecią powiekę na oczach kota cały czas, może być to spowodowane między innymi:
- robaczycą,
- przeziębieniem lub inną infekcją,
- urazem rogówki,
- toczącym się w organizmie procesie chorobowym.
Widok trzeciej powieki jest wyraźnym wskazaniem do wizyty u weterynarza. Także nierówne średnice powinny zwrócić twoją uwagę. Jeżeli w jednym oku źrenica jest okrągła, a w drugim bardzo wąska, może to świadczyć o chorobie. Nierówne źrenice, czyli anizokoria mogą świadczyć o różnego rodzaju chorobach oczu. Objaw ten pojawia się także przy różnego rodzaju problemach zdrowotnych, takich jak:
- kocia białaczka (FELV),
- problemy z układem neurologicznym,
- nowotwory,
- zapalenie oka,
- jaskra,
- robaczyca,
- zatrucie.
Kocie spojrzenie – mrużenie oczu
Kot może przesyłać ci różne rodzaje spojrzeń, które bywają naprawdę intrygujące. Na szczególną uwagę zasługują zmrużone oczy, które mogą świadczyć o różnych stanach emocjonalnych w zależności od sytuacji.
Kot może mrużyć oczy, kiedy jest zrelaksowany i senny. Niestety, bardzo często mrużenie oczu jest jednym z objawów bólowych. Kot, który znajduje się w pozycji bólowej i cierpi, bardzo często przymyka oczy. O tym, czy sytuacja jest właśnie taka, powie ci postawa kota.
Pozycją bólową nazywamy bardzo specyficzne ułożenie ciała kota, które oznacza, że doskwiera mu mocny ból (zazwyczaj zlokalizowany w okolicach brzucha, ale niekoniecznie). Kot jest wtedy skulony, ma zmrużone oczy, a mięśnie jego pyszczka są bardzo napięte. Charakterystycznym objawem jest wygięty grzbiet oraz łapki, które znajdują się przed ciałem i są wyprostowane. Pozycja bólowa może nieco przypominać charakterystyczną pozycję „chleba”, jednak wprawne oko opiekuna bardzo szybko rozpozna różnicę.
Mrużenie oczu pojawia się także u kotów, które są podejrzliwe w stosunku do niepewnych elementów otoczenia. Kiedy mijasz na ulicy kota, który obserwuje cię z pewnej odległości, często możesz zauważyć, że przygląda ci się właśnie spod zmrużonych powiek.
Kocie oczy – mruganie
Znany koci behawiorysta, Jackson Galaxy, twierdzi, że powolne mruganie kota w stronę człowieka jest oznaką głębokiego zaufania i miłości. Jeżeli spędzasz czas z kotem, który patrząc prosto na ciebie, powoli zamyka powieki, możesz być pewny, że bardzo ci ufa i ma w stosunku do ciebie przyjazne nastawienie.
Dobrym posunięciem w takiej sytuacji będzie odwzajemnienie gestu. Patrząc kotu w oczy, powoli do niego mrugnij. W kocim świecie powolne zamykanie oczu jest oznaką zaufania. Drapieżniki atakują bowiem dosłownie w mgnieniu oka. Kot, mrugając do ciebie bardzo powoli, zakłada, że w czasie, kiedy będzie to robił, nie pozbawisz go życia. Ze strony domowego mruczka jest to bardzo duży komplement.
Nigdy nie patrz kotu prosto w oczy, kiedy nie jest to potrzebne. Intensywne wpatrywanie się i utrzymywanie stałego kontaktu wzrokowego świadczy bowiem o agresji i wyzwaniu. Kot może pomyśleć, że masz w stosunku do niego nieprzyjazne zamiary.
Dwa koty, które szykują się do walki, najpierw bardzo intensywnie mierzą się wzrokiem. Im bardziej wzrasta poziom agresji, tym intensywniejsze spojrzenie. Do tego dochodzi z czasem cała gama dźwięków – syczenie, warczenie, charakterystyczne wysokie i przeciągłe jęki. Wszystko jednak zawsze zaczyna się od oczu, dlatego raczej unikaj wpatrywania się intensywnie w kota.
O ile w domowym kocie, z którym masz zbudowaną więź, wywołasz co najwyżej konsternację, o tyle obcy kot na ulicy może odczytać twoje intencje jako jawnie wrogie.
Oczy kota są nie tylko piękne i tajemnicze. Stanowią prawdziwą bramę do zrozumienia myśli, emocji i potrzeb naszego kota. Jeżeli nauczysz się odpowiednio interpretować sygnały, które pupil przekazuje ci za pomocą swoich oczu, otrzymasz prawdziwy klucz do jego duszy. Za pomocą mrugania możesz dać mu znać, że twoje zamiary są przyjazne i nie stanowisz zagrożenia. Jeżeli powoli mrugniesz do kota, bardzo prawdopodobne, że odpowie ci tym samym.