Wśród różnych ras kociaków piękną, intensywnie czarną sierścią wyróżnia się kot bombajski. Pochodzący od czworonogów amerykańskich i burmskich kot rasowy ma lśniącą, gładką sierść, która kontrastuje z miedziano-żółtymi oczami. Jego usposobienie sprawia, że jest to mruczek będący idealnym towarzyszem dla całej rodziny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kocie bombajskim. Przeczytaj o nim więcej!
Kot bombajski – jak wygląda?
Kot bombajski bywa nazywany również bombajem lub kotem azjatyckim czarnym. W Europie bardzo rzadko się go spotyka, za to w Azji – bardzo często. To krótkowłosa rasa mruczka domowego, który przypomina swoim wyglądem miniaturkę czarnej pantery.
Wygląd kota bombajskiego
Na pierwszy rzut oka kot bombajski to po prostu czarny kociak średniej wielkości. Jak wygląda ta rasa? Oto jej charakterystyczne cechy:
- sierść ma błyszczącą, czarną. Jest krótka i błyszcząca, z niewielkim podszerstkiem. Wygląda, jakby była polakierowana.
- głowa tego zwierzaka jest delikatnie zaokrąglona, łącznie z pyszczkiem i uszami;
- pyszczek ten jest stosunkowo krótki, a nos ma wyraźną wypukłość w miejscu, w którym przechodzi w czoło. Nawet koniuszek nosa bombaja jest zaokrąglony;
- sylwetka kota bombajskiego jest raczej zwarta, umięśniona. Zwierzę ma prosty grzbiet i wyraźnie rysujące się pod krótką sierścią mięśnie.
- poduszeczki łapek są w przypadku tej rasy czarne lub ciemnobrązowe, podobnie jak nos i obwódki oczu.
- tęczówki oczu kota bombajskiego są miedziano-żółte, a same oczy, zgodnie ze standardem ustanowionym przez organizację CFA – szeroko rozstawione. Naturalnie miedziana tęczówka takiego kota jest trudna do uzyskania, dlatego większość hodowlanych zwierząt tej rasy ma tęczówki złote, żółto-złote lub ciemnożółte.
Bombajski kot jest mruczkiem średniej wielkości. Waży w granicach 4 kg (kotka) i 5 kg (kocur).
Charakter kota bombajskiego
Pomimo wizualnego podobieństwa do czarnej pantery, kot bombajski ma bardzo przyjazne usposobienie i z tego względu będzie doskonałym towarzyszem dla rodziny. Lubi być w centrum uwagi właściciela i zachowuje się niczym pies, chadzając za swoim panem krok w krok. Charakteryzuje się dużą wrażliwością. Lubi pieszczoty i zachowuje się przyjacielsko wobec człowieka. Jest zawsze chętny do zabawy.
Kot bombajski nie lubi samotności
Rozwija z biegiem czasu silną więź z członkami swojej rodziny i nie lubi samotności. Pozostawienie go na dłużej samemu sobie w domu spowoduje, że będzie mu smutno. Wciąż szuka bliskości z człowiekiem. Chce być członkiem rodziny i zawsze być obecny we wszystkich ważnych wydarzeniach z jej życia. Kot bombajski lubi być rozpieszczany i okazuje miłość właścicielom, którzy o niego dbają.
Kot bombajski a towarzystwo dzieci
Jest też kotem inteligentnym, który łatwo się uczy. Ma też do tego duże predyspozycje. Możesz chociażby nauczyć kota bombajskiego chodzenia przy nodze, na smyczy. Jest to rasa czworonoga tolerancyjnego i cierpliwego, dlatego nadaje się do trzymania w mieszkaniach i w przypadku rodzin, gdzie są małe dzieci.
Młode bombajskie koty to aktywne zwierzaki
Koty bombajskie mają silny instynkt łowczy i mogą nauczyć się nawet aportować – nie mniej skutecznie niż psy. Lubią się wspinać, a im więcej aktywności zapewnisz im w ciągu dnia, tym będą szczęśliwsze. Chęć do zabawy zmniejsza się w miarę upływu lat – starszy kot bombajski będzie bawić się rzadziej niż kociaki. Za to o wiele częściej będzie chciał się przytulać i głaskać.
Zdrowie kotów bombajskich
Rasa bombajskiego kota znana jest ze swojej tendencji do otyłości. Jeśli nie zapewnisz swojemu kotu solidnej dawki ruchu każdego dnia, szybko nabawi się nadwagi. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, pozwól kotu bombajskiemu wychodzić np. na podwórko przed domem, a nawet weź go na spacer. Możesz często angażować go do zabawy, wykorzystując do tego celu akcesoria dla kotów, choćby wędki z myszkami czy elektrycznie napędzane myszki.
Kot bombajski i jego częste choroby
Powinieneś wiedzieć też, że koty bombajskie cierpieć mogą na cukrzycę, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. By nie dopuścić do jej rozwoju ważne jest zastosowanie u czworonoga tej rasy optymalnej diety i częstej, regularnej aktywności fizycznej.
U niektórych kotów bombajskich mogą przydarzyć się wrodzone wady:
- choroby serca;
- koci katar.
Przy odpowiedniej pielęgnacji, właściwym żywieniu oraz wizytach w gabinecie weterynaryjnym koty rasy bombajskiej dożywają nawet 17-20 lat.
Kot bombajski – dieta
Żywienie kota bombajskiego w odpowiednim trybie ma bardzo duże znaczenie dla jego zdrowia. Zapewniaj mu karmę wysokiej jakości – mokrą i suchą, która będzie miała odpowiednio zbilansowany skład. Powinien odpowiadać potrzebom rasy kota bombajskiego krótkowłosego.
Prosta pielęgnacja bombaja
W kwestii pielęgnacji kota bombajskiego trzeba powiedzieć o konieczności czesania jego sierści, by pozostała jedwabiście miękka i lśniąca. Wystarczy, że co kilka dni będziesz ją wyczesywać z użyciem specjalnej, gumowej szczotki. Aby sierść była zdrowa, musisz zapewnić mu również dobrze zbilansowaną dietę. Z nią związany jest także stan zębów bombaja. Co jeszcze warto dodać? Nie musisz obcinać regularnie pazurów bombajskiego kota, o ile dasz mu szansę na ich ścieranie na macie, drapaku czy okolicznych drzewach.
Hodowla kotów bombajskich
Wzorzec rasy kota bombajskiego krótkowłosego wskazuje, że zwierzęta w hodowli powinny mieć czarną sierść oraz oczy w kolorze miedzianym. Uznaje się za rasowego również kota z hodowli, który ma oczy żółte lub złote, szeroko rozstawione, zaokrąglone i w czarnej oprawie. Skoro o hodowli mowa, warto przejść do tego, ile kosztuje kot bombajski.
Kot bombajski – cena
Kociak kota bombajskiego z hodowli, który spełnia wymagania wzorca rasy, kosztuje w granicach 2000-3000 zł. W Polsce niezmiernie rzadko można go kupić wprost z hodowli. Raczej są to mieszańce kotów, przypominające wizualnie miniaturę czarnej pantery. Wówczas nie są one zbyt drogie. Pamiętaj jednak, że nie masz wtedy do czynienia z rasą, o której piszemy. Jeśli zależy ci na prawdziwym bombajskim kocie, szukaj sprawdzonych hodowli.
Historia bombajskiego kota – młoda rasa kotów
Pierwsze koty bombajskie pojawiły się w latach 50. XX wieku, dlatego nie jest to rasa o wielowiekowej historii. Pierwszym ich hodowcą była Nikki Horner. Krzyżowała ona koty amerykańskie z rasą kociaków burmskich. Jej zamysłem było uzyskanie takiej rasy, która pod wieloma względami będzie przypominała czarną, dziką panterę. Początkowo odbywało się to bez większych rezultatów, aż do 1965 roku. Wówczas wyhodowała czworonoga o sierści w intensywnie czarnym kolorze, o oczach złoto-miedzianych. W ten sposób powstała rasa kota bombajskiego, czyli mruczka domowego o łagodnym charakterze.
Po swoich przodkach, czyli kotach amerykańskich i burmskich, odziedziczył on usposobienie i wygląd. Nazwa rasy pochodzi od miasta portowego w Indiach.
Koty bombajskie – dla kogo?
Rasa kota bombajskiego będzie odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi, jak również osób gotowych poświęcić czworonogowi dużo uwagi. Zwierzęta te bowiem potrzebują regularnego głaskania i przytulania. Cenią sobie kontakt z człowiekiem. Są uczuciowe i okazują miłość swoim panom. Szybko przywiązują się do rodziny i stają się pełnoprawnym jej członkiem, jeśli tylko człowiek na to pozwoli. Lubią być w centrum uwagi, dlatego jeśli zamierzasz pozostawiać pupila samemu sobie w ciągu dnia, kot bombajski nie będzie dla ciebie najlepszym wyborem. Za to w domu, w którym są dzieci, a nawet inne koty czy psy, taki kociak może się znakomicie zadomowić.
Ciekawostki
- W latach 70. XX wieku mocno wzrosło zainteresowanie kotami bombajskimi na świecie. Wszystko dlatego, że dwie organizacje The Cat Fanciers’ Association i The International Cat Association nadały kotu bombajskiemu tytuł Championa.
- Pomimo drapieżnego wyglądu, który do złudzenia przypomina miniaturkę czarnej pantery, w charakterze bombajskiego kota nie ma agresji. To znakomity pupil domowy dla całej rodziny. U młodych kotów tej rasy występują brązowe cętki, podobnie jak u młodych czarnych panter. Z czasem przebarwienia te ciemnieją i stają się prawie niewidoczne.
Kot bombajski to zwierzak, który wygląda dość groźnie, ale to tylko pozory. Uwielbia zabawę i towarzystwo, więc mocno przywiązuje się do właścicieli. Jeśli masz czas, aby poświęcić mu dużo uwagi, wówczas bombajski kot może być idealnym pupilem do twojego domu.