Ile razy widziałeś na obrazku kota bawiącego się kłębkiem wełny? Zapewne nieraz kot zjadł sznurek z włóczki. W dawnych czasach zabawek dla kotów nie było, więc bawiły się tym, co znalazły w domu. Jednak kot, który zjadł długi sznurek, jest w niebezpieczeństwie!
Dlaczego kot zjadł sznurek?
Koty niekoniecznie wiedzą, co nadaje się do jedzenia, co niekoniecznie. Z tego powodu ważne jest, by wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty chować. Kot może zjeść chociażby sznurek od szynki albo długą folię po parówce, które pachną jedzeniem. Zabawa kłębkiem włóczki czy papierkiem na sznurku również może skończyć się nieprzyjemnie, gdy okaże się, że kot zjadł sznurek. Zabawa dla nich jest jak najbardziej polowaniem. Domowe mruczki, podobnie jak wielkie koty, zjadają upolowaną zdobycz. Tak nakazuje instynkt. A że zdobyczą jest foliowa wstążka albo kawałek włóczki? Upolowane to upolowane…
Kot zjadł gruby sznurek? Prędko do lecznicy!
Koty nie są może tak łakome jak psy, ale również im zdarza się połknąć coś, co może im zaszkodzić. Zjedzenie sznurka, żyłki, włóczki itd. nie należy do rzadkości. Sytuacja, w której kot zjadł sznurek, zawsze jest alarmująca! Oczywiście jest to możliwe, że ciało obce przejdzie przez układ pokarmowy kota i zostanie wydalone. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że tak się stanie. Żaden właściciel nie ma rentgena w oczach! Obojętnie, czy kot zjadł gruby sznurek i krótki, czy cienki i długi. Sznurek, podobnie jak inne przedmioty w układzie pokarmowym kota, stanowią poważne zagrożenie dla jego życia.
Kot zjadł sznurek – objawy, które powinny zaniepokoić
Pół biedy, gdy kot zjadł sznurek w obecności właściciela. Przynajmniej wiadomo, co się stało i można od razu skontaktować się z lekarzem weterynarii. W sytuacji, kiedy opiekuna nie było, a kot zjadł sznurek, trzeba być wyczulonym na objawy mogące świadczyć o problemie. Kot może:
- być osowiały, apatyczny;
- mieć mniejszy apetyt lub nie mieć go wcale;
- wymiotować;
- mieć kłopot z wypróżnieniem;
- mieć gorączkę;
- mieć bóle brzucha.
Nie wszystkie koty będą pokazywać te same symptomy. Młody kot, który zjadł sznurek, nie musi być apatyczny – taki wiek. Niestety po objawach nie da się ocenić, czy kot zjadł długi sznurek, czy coś innego…
Kot zjadł długi sznurek – dlaczego sytuacja jest tak poważna?
Ciało obce w przewodzie pokarmowym to nic przyjemnego. Kiedy kot zjadł sznurek, bardzo często konieczne jest usunięcie ciała obcego chirurgicznie. W zależności od sytuacji (kot zjadł gruby sznurek, włos anielski czy nitkę z nawleczoną igłą) oraz ilości pecha może dojść do:
- zadławienia;
- podrażnienia układu pokarmowego;
- przebicia ściany żołądka, jelit;
- zablokowania przewodu pokarmowego;
- śmierci kota.
Gdy kot zjadł długi sznurek, może mieć miejsce rozciągnięcie go w organizmie. Takie długie ciało obce może się plątać i uszkadzać narządy, nie mówiąc o ciągłym podrażnianiu układu trawiennego na znacznej długości.
Kot zjadł sznurek – czego nie wolno robić?
W sytuacji, gdy kot zjadł sznurek lub inny długi, cienki przedmiot, są rzeczy, których kategorycznie nie wolno robić, nawet jeśli sprawa wydaje się prosta do rozwiązania bez pomocy weterynarza. Jeśli widzisz wystający kawałek sznurka z gardła lub odbytu, nigdy za niego nie ciągnij. Nie masz żadnej pewności, co się stało – być może kot zjadł długi sznurek lub nitkę z nawleczoną igłą! Nigdy też nie próbuj samodzielnie leczyć kota. Gdy kot zjadł sznurek, którego kawałek wystaje (obojętnie, z której strony), jedynym bezpiecznym wyjściem jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii.
Uwaga na kocie zabawki!
Problematyczne są nie tylko sznurki, ale wszelkie żyłki, linki, nici, wstążki i włosy anielskie. Z tych ostatnich, mając kota, lepiej zrezygnować i przystroić choinkę czym innym. Kłopot w tym, że sznurki i cienkie foliowe wstążki to popularny element kocich zabawek. Kocie wędki często zawierają je oprócz piórek. Niestety producenci zabawek dla zwierząt niekoniecznie konsultują swoje produkty. Wymyślne formy zabawek dla kotów to przede wszystkim wabik na właścicieli. Wybieraj uważnie zabawki dla swojego mruczka, aby uniknąć sytuacji, w której kot zjadł sznurek z wędki – o zgrozo – dla kotów.
Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, niż leczyć ich skutki. Chowaj nici, sznurki, żyłki poza zasięgiem kota. Zwracaj też uwagę, czym pupil się bawi i reaguj na niepokojące objawy. Przezorny opiekun – ubezpieczony kot!