Kudłaty kot z kręconymi włosami i niezwykle przyjaznym usposobieniem? To musi być przedstawiciel stosunkowo młodej rasy LaPerm. Hodowla takich czworonogów trwa dopiero od lat 80. XX wieku. Sprawdź, jaki mają charakter i skąd pochodzą?
Kot LaPerm – wygląd
Cechą charakterystyczną, która odróżnia koty LaPerm od innych ras, jest ich wyjątkowa szata. Kręcone owłosienie stanowi wynik przypadkowej mutacji genetycznej. Spowodowała ona, że kot wygląda tak, jakby przeszedł zabieg trwałej ondulacji. Kręcona sierść jest unikalna na tle innych ras. To właśnie owłosienie, które luźno przylega do ciała kota LaPerm, nadaje mu lekko zmierzwiony wygląd.
Loki kotów LaPerm mogą być krótkie lub długie, lekko falowane, ale i bardzo mocno skręcone. Te ostatnie są najbardziej preferowane w całym wzorcu rasy. Za Lindą Koehl w jej obrębie wyróżnić można trzy typy sierści:
- LaPerm BC – born curled – kocięta rodzą się z kręconą szatą;
- LaPerm BS – born straight – kocięta rodzą się z prostymi włosami;
- LaPerm BB – born bold – kocięta rodzą się łyse, a sierść kręcona pojawia się u nich później.
Umaszczenie kota LaPerm długowłosego czy krótkowłosego, bo również takie dwie odmiany są dozwolone, może mieć dowolną kolorystykę.
Sylwetka kota LaPerm jest muskularna, ale szczupła. Samce z rodowodem ważą w granicach od 2,5 do 5 kg, a samice są nieco lżejsze. LaPerm zalicza się do ras średniej wielkości. W oczy rzucają się okrągłe łapy i bardzo puszysty ogon. Do tego należy wspomnieć o stosunkowo dużych i owłosionych niczym u rysia uszach. Uwagę przykuwają także oczy, ponieważ są lekko skośne, w kształcie migdałów i w różnych kolorach.
Charakter kota LaPerm
Pod względem usposobienia koty LaPerm są bardzo towarzyskie i przyjazne. Szybko i mocno przywiązują się do opiekuna, uczuciem odwdzięczając się za opiekę i pieszczoty. Uwielbiają się bawić i zwykle są pełne energii. Najchętniej przesiadują na kolanach ulubionego właściciela, domagając się pieszczot. Są ufne i nigdy nie wykazują agresji. Pozytywne nastawienie do ludzi kotów rasy LaPerm powoduje, że są one idealnymi domowymi pupilami.
Czy to zdrowa rasa?
Koty rasy LaPerm są odporne na wiele chorób i nie ma schorzeń, które byłyby dla nich najbardziej charakterystyczne. LaPerm może jednak cierpieć na schorzenia, które są właściwe dla każdego kota domowego, np. choroby górnych dróg oddechowych czy bakteryjne infekcje w obrębie przewody pokarmowego. Mogą chorować na świerzb, zapalenie dziąseł, wirusowe zapalenie nosa czy tchawicy.
Z tych powodów trzeba je regularnie szczepić, odrobaczać i pamiętać o kontrolnych wizytach u weterynarza.
LaPerm – pielęgnacja
W przypadku długowłosych kotów rasy LaPerm konieczne jest ich regularne wyczesywanie. W okresie letniego linienia należy wyczesywać nadmiar włosów z wykorzystaniem miękkiej szczotki. LaPerm lubi szczotkowanie, więc nie powinno być problemu z takimi zabiegami.
Podobnie jak w przypadku przedstawicieli innych kocich ras, LaPerm powinny mieć regularnie sprawdzany stan uszu, oczu i zębów.
LaPerm – hodowla
Stosunkowo niedawno zaczęto na świecie, głównie w USA, hodować koty rasy LaPerm. Niewielu hodowców specjalizuje się w tym kierunku. Hodowle z certyfikatami istnieją m.in. na terenie Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji, Francji, Holandii. Entuzjaści rasy nie ustają w popularyzacji swoich ulubieńców.
Cena kota rasy LaPerm
Cena za kota z rodowodem z zagranicznej hodowli wynosi w granicach 600–1200 euro.
Historia rasy
Rasę kotów LaPerm długowłosych i krótkowłosych zawdzięczamy Lindzie Koehl mieszkającej w The Dalles w stanie Oregon w USA. W 1982 roku w jej gospodarstwie kotka urodziła miot składający się z sześciu kociąt. Była to samiczka domowa, która, jak się okazało, miała potomstwo różniące się od siebie. Jedno z kociąt było całkowicie łyse. Samica ta różniła się od pozostałych, domowych kociaków. Szukała bliskości człowieka i chętnie za nim podążała. Z czasem, około 8. tygodnia życia, kotka zaczęła mieć kręconą, miękką sierść. Wówczas pupilka Lindy Koehl zyskała miano „Curly”. Kiedy dorosła, kojarzyła się z samcami w gospodarstwie swojej właścicielki i przekazywała kolejnym kociętom swój zmutowany gen odpowiadający za niezwykłą sierść o kręconych włosach. Wszystkie pięć samców, które urodziła kotka Curly, było nagich przy urodzeniu, a później zyskało swoje charakterystyczne loki.
Ostatecznie za namową przyjaciela Linda Koehl pokazała swoją kotkę Curly i jej potomstwo, które od pewnego czasu było starannie kojarzone ze sobą na wystawie. Sędzina z The Cat Fanciers` Association, Kim Everett, była zachwycona nową rasą kotów o nazwie LaPerm. Ta ostatnia została zainspirowana amerykańskim wyrażeniem „perm”, co jest skrótem od zabiegu fryzjerskiego „Permament wave”, czyli trwała ondulacja.
W 2004 roku rasa hodowana przez Lindę Koehl ostatecznie została zaakceptowana przez The International Cat Association (TICA). Od 2015 roku uznawana jest też oficjalnie przez FIFe (Federation Internationale Feline).
LaPerm – kto może zostać jego opiekunem?
Mówi się, że kot rasy LaPerm jest kanapowcem – uwielbia wypoczynek, leniwe pieszczoty ze strony właściciela i spokojny sen na swoim posłaniu. Oprócz siedzenia na kolanach, koty LaPerm lubią się jednak bawić i wspinać. Są zwierzętami aktywnymi, które trzeba stymulować, by zdrowo się rozwijały. Wzmożone ćwiczenia fizyczne i zabawy trzeba zapewniać w szczególności młodym kotom tej rasy. Potrzebują i domagają się uwagi człowieka, dlatego pozostawianie ich samym sobie nie wchodzi w grę.
Koty te nie znoszą samotności, dlatego jeśli nie możesz im zapewnić towarzystwa, lepiej zrezygnuj z rasy LaPerm. Możesz natomiast wprowadzić je do domu, w którym są dzieci czy zwierzęta domowe, nawet psy i koty innych ras. Zwykle LaPerm dobrze się ze wszystkimi dogadują.
W zależności od wieku kota rasy LaPerm i pory roku, jego sierść może się zmieniać. Przykładowo zimą gęstnieje, a u dorosłych przedstawicieli rasy pojawia się też specyficzny kołnierz na szyi. Wybierz kota LaPerm, jeśli szukasz spokojnego i wyjątkowo przyjacielskiego pupila.
Źródło zdjęcia: Bebopscrx via Wikipedia, CC BY-SA 3.0