W artykule poznasz najstarszego kota świata. Dowiesz się też o tych, których rekordy wciąż nie zostały pobite, jak i żyjących mruczkach. Poznasz także sekrety opiekunów zwierząt domowych w sędziwym wieku.
Najstarszy kot świata – do kogo należy aktualny rekord?
Najstarszym kotem świata była kotka o imieniu Creme puff, która całe życie spędziła w amerykańskim mieście Austin znajdującym się w stanie Teksas. Na pozór zwyczajny mruczek spędził na tym świecie aż 38 lat i 3 dni. Chociaż zwierzak urodził się w 1967 roku i zmarł w 2005 roku, mimo upływu ponad 17 lat, żadnemu innemu futrzakowi nie udało się pobić jego rekordu.
Co ciekawe, to że Creme puff przeżyła tyle lat, zdaje się nie być zwyczajnym przypadkiem. Jej właściciel, czyli Jake Perry, był opiekunem także innego długowiecznego zwierzęcia. Drugi pupil mężczyzny – mruczek rasy sfinks dożył w jego domu imponującego wieku 34 lat, tym samym również zdobywając wpis w księdze Guinnessa.
Najstarszy żyjący kot na świecie obchodzi 31. urodziny!
Obecnie nieoficjalnie najstarszym kotem świata jest mieszkaniec Wielkiej Brytanii o imieniu Nutmeg. Rekord nie został uznany przez organizację Guinnessa, ponieważ jego opiekunowie nie mają dokumentów potwierdzających datę urodzin swojego podopiecznego. Według ich deklaracji zajmują się mruczkiem już od ponad 26 lat, a w momencie przygarnięcia go, zwierzak był w wieku 5 lat. Rok temu ten koci senior przeżył poważny wypadek, ale szczęście cały czas mu sprzyja, ponieważ obecnie czuje się znacznie lepiej i odzyskuje swoje zdrowie w ramionach ukochanych ludzi.
Czy sława niszczy? Dlaczego Rubble nie ustanowił oficjalnego rekordu?
Kiedy Michele Foster otrzymała na swoje 20. urodziny malutkie kociątko rasy maine coon, prawdopodobnie nie spodziewała się, że spędzi z nim także swój 50. jubileusz! Pupil, któremu nadała imię Rubble, również nie uzyskał oficjalnego wpisu w słynnej księdze rekordów Guinnessa. Dlaczego? Jego kochająca opiekunka obawiała się, że może to niekorzystnie wpłynąć na jego psychikę, a bycie gwiazdą nie pasuje do osobowości mruczka. Chociaż zwierzak jest w doskonałej kondycji, boryka się już z problemami z nadciśnieniem, w związku z czym właścicielka chce zaoszczędzić mu zbędnego stresu. Być może właśnie w tym tkwi sekret długowieczności?
Jakie są sekrety długowieczności? Zobacz!
Obecnie średnia długość życia kota wynosi od 15 do 18 lat, a więc niewiele w porównaniu do wieku, którego dożył najstarszy kot świata. Prawdopodobnie każdy kochający opiekun, chciałby mieć swojego pupila przy sobie jak najdłużej, jednak w jaki sposób można tego dokonać? Na szczęście możliwości jest wiele!
Bezpieczeństwo kota
Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Średnia życia kotów wychodzących nie została dokładnie zbadana, jednak według wielu specjalistów wynosi ona ok. 2 lat. Zwierzaki, które samodzielnie spacerują, są narażone na wiele niebezpieczeństw, na przykład wypadek samochodowy czy zagryzienie przez inne zwierzęta. Dlatego, jeśli zależy ci na tym, by były przy tobie długo, nigdy nie wypuszczaj ich bez kontroli.
Profilaktyka zdrowotna
Nie zapominaj o regularnych wizytach w gabinecie weterynaryjnym. Na zwiększenie średniej długości życia wśród kotów znacznie wpłynęła poprawa świadomości opiekunów oraz częstsze korzystanie z konsultacji z weterynarzem. Przynajmniej raz w roku wykonaj kontrolne badania, wykonaj niezbędne szczepienia zwierzaka oraz zaopatrz się w środki zabezpieczające przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi. W razie wystąpienia niepokojących objawów u twojego pupila, od razu udaj się po pomoc do gabinetu weterynaryjnego.
Odpowiednie żywienie
Opiekun najstarszego kota świata starannie dbał o jego dietę. Jej podstawę stanowiło oczywiście świeże mięso, a w roli niewielkich dodatków pojawiały się jajka oraz brokuły. Obecnie specjaliści zalecają korzystanie z gotowych karm mokrych lub jadłospisów ułożonych przez zoodietetyków, by uniknąć niedoborów żywieniowych. Samodzielne komponowanie posiłków cieszy się rosnącą popularnością, ale wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej wiedzy.
Rekord ustanowiony przez najstarszego kota świata jest wyjątkowo imponujący, należy jednak pamiętać, że najważniejsza jest nie długość, a jakość życia. Dbaj o swojego podopiecznego tak, byś wiedział, że wspólny czas na tym świecie był szczęśliwy zarówno dla ciebie, jak i dla niego.