Nie wszystkie domowe mruczki linieją w równym stopniu. Podczas gdy niektóre rasy zostawiają w domu mnóstwo sierści, inne prawie w ogóle jej nie gubią. Za tę dysproporcję odpowiada budowa sierści. Im gęstszy i bardziej wełnisty podszerstek u kota, tym większa szansa, że będzie on zostawiał po sobie więcej kłaczków. Czym dokładnie jest podszerstek i jak go pielęgnować? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest podszerstek u kota?
Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym w ogóle jest podszerstek. Ma go nie tylko kot, lecz także bardzo wiele innych ssaków, chociaż nie wszystkie w tej samej ilości. Podszerstek u kota to warstwa sierści, która znajduje się tuż przy skórze. Ma właściwości nieprzemakalne i termoizolacyjne. Zapewnia zwierzęciu ochronę przed skrajnymi temperaturami.
Charakterystyka kociego podszerstka
Podszerstek jest zazwyczaj dużo bardziej miękki od włosa okrywowego. Jego długość i gęstość bardzo często jest uzależniona od pory roku. Kociaki, które mają dużo podszerstka, gubią go sezonowo (najczęściej na wiosnę) po to, aby znowu zapuścić warstwę ochronną na zimę. Co ciekawe, wielu opiekunów niewychodzących długowłosych pupili (na przykład kotów norweskich leśnych) zauważa odwrotną tendencję. Kotom tym zdarza mocno linieć, kiedy zbliża się zima, ale na lato zwierzaki obrosną pokaźną kryzą.
Budowa kociej sierści – rodzaje włosa
Sierść kota składa się z trzech rodzajów włosa. Każdy z nich ma inną strukturę i pełni inną funkcję:
- włos okrywowy – stanowi pierwszą warstwą sierści. Jest prosty, długi i wyposażony w mikrołuski, które pozwalają mu przyczepiać się do dywanów i ubrań;
- włos ościsty – to druga warstwa okrywy włosowej. Włosy te są krótsze i delikatniejsze. Ich najważniejszą funkcją jest termoregulacja;
- podszerstek – zwany także włosami puchowymi. Jest najkrótszy, ale jednocześnie najgęstszy.
Zwierzęta mają także tak zwane włosy czuciowe, określane popularnie wibrysami. Te jednak nie wchodzą w skład sierści kota, a odgrywają zupełnie inną rolę.
Furminator i co jeszcze? Jak wyczesywać koci podszerstek?
Gęstość i długość podszerstka jest uzależniona od czynników genetycznych. Jego nadmiar trzeba wyczesywać, ponieważ nagromadzenie martwego włosa prowadzi do powstawania kul włosowych w układzie pokarmowym zwierzęcia. To stanowi zagrożenie dla jego zdrowia i życia.
Czym wyczesywać podszerstek u kota? Masz do wyboru kilka rozwiązań.
- Szczotki – w sklepach zoologicznych można znaleźć mnóstwo modeli i rodzajów szczotek. Najlepiej dobrać szczotkę do rodzaju sierści, tak aby czesanie kota było jak najbardziej efektywne. Unikaj szczotek zakończonych ostrymi igłami, a wybieraj takie, które mają na końcach kulki z tworzywa sztucznego.
- Furminatory – to specjalne zgrzebła do wyczesywania podszerstka i martwej sierści. Ich rodzaj i rozmiar można dobrać do rodzaju i długości sierści, a także do wielkości zwierzęcia. Furminatora trzeba natomiast używać ostrożnie, najlepiej tylko w okresie wymiany kociej sierści. Przy nadmiernym stosowaniu możesz niechcący wyczesać zbyt dużą ilość podszerstka.
- Grzebienie – te przydadzą się szczególnie u kotów długowłosych. Pozwalają dodatkowo na usuwanie niebezpiecznych kołtunów z futra.
Czy wszystkie rasy mają podszerstek?
Długość i ilość podszerstka u kota jest uzależniona od jego genów. Niektóre rasy – na przykład koty syberyjskie czy maine coony – mają mnóstwo długich i gęstych włosów puchowych. Podszerstek będzie miała większość rodzimych dachowców oraz kotów, które pochodzą z chłodnych rejonów świata.
Jakie rasy nie mają podszerstka?
Z kolei te rasy kotów, które wyhodowano w ciepłych częściach świata mają cienki i lekki podszerstek. Niektóre natomiast nie mają go wcale, co wpływa na rodzaj pielęgnacji. Kocie rasy bez puchowej warstwy futra to między innymi koty:
- balijskie;
- bombajskie;
- syjamskiel
- koraty;
- orientalne krótkowłose;
- birmańskie.
Podszerstek u kota – podsumowanie
Podszerstek u kota to najkrótsza i jednocześnie najgęstsza warstwa futra. Regularne usuwanie podszerstka (a właściwie jego nadmiaru) jest konieczne do utrzymania sierści w pełnej kondycji, a zwierzęcia w dobrym zdrowiu. Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rodzaj sierści ma twój zwierzak, najlepiej skonsultuj się z jego hodowcą lub sprawdź to u groomera.
Wiele ras ma jedynie szczątkowe włosy puchowe lub jest ich pozbawiona. Zazwyczaj łączy się to z dużo mniej uciążliwym dla opiekuna okresem linienia, upraszcza także codzienną pielęgnację. Jeżeli jesienią i wiosną twój zwierzak bardzo intensywnie gubi włosy, koniecznie zwiększ intensywność jego wyczesywania.