Rasa ragamuffin cechuje się długą, obfitą sierścią, a przy tym zwierzęta te są niezwykle przyjacielskie. Ragamuffin pochodzi od kotów ragdoll. Sprawdź, czy w twoim przypadku adopcja takiego czworonoga będzie dobrą decyzją.
Wygląd kota rasy ragamuffin
Z wyglądu ragamuffin jest kotem dużym, włochatym, mającym muskularną budowę ciała. Gęsta, półdługa sierść nie tylko wizualnie wygląda na puszystą, ale rzeczywiście jest gęsta.
Dorosłe czworonogi ragamuffin osiągają wagę od 4 do 10 kg. Kotki są mniejsze od kotów – ważą od 4 do 7,5 kg, a samce nawet do 10 kg. Mają rozbudowaną klatkę piersiową, krótką, szeroką szyję i silne barki. Ich uszy są zaokrąglone na końcach, gdzie występuje wyraźna kępka futra. Głowa ragamuffina jest duża, okrągła, a oczy mają kształt włoskich orzechów – każdy ich kolor jest dopuszczalny we wzorcu rasy ragamuffin. Kot ten może mieć maść w każdej barwie i wzorze.
Charakter rasy
Ragamuffin to kot o łagodnym, przyjaznym usposobieniu, który sprawdza się doskonale jako domowy pupil. Wszystko przez to, że dobrze czuje się w towarzystwie człowieka i szybko się do niego przywiązuje. Cechą jego charakteru jest duża ufność, która powoduje, że kot ten nie powinien być „wychodzący”, ponieważ mógłby bez problemu zaadaptować się w nowym domu. Z drugiej strony miej świadomość, że ragamuffin źle znosi przedłużającą się samotność.
Kot tej rasy jest obdarzony wysokim poziomem inteligencji. Lubi bawić się z domownikami, jak i całkiem obcymi ludźmi. Łaknie kontaktu z ludźmi, dlatego często doprasza się o pieszczoty czy zabawę.
Ragamuffin – zdrowie
Zasadniczo przedstawiciele rasy kotów ragamuffin nie chorują i nie mają obciążeń genetycznych. Uważać musisz jedynie na prawidłową dietę swojego pupila. Kot ten ma bowiem silne tendencje do tycia. Jeśli będzie przekarmiany, wówczas może nabawić się problemów z układem ruchu. Ragamuffin jest długowieczną rasą kotów. Jej przedstawiciele dożywają bowiem 12–16 lat.
Jak pielęgnować tę rasę?
Jeśli zdecydujesz się na adopcję ragamuffina, licz się z tym, że jego gęsta sierść powinna być regularnie, raz w tygodniu wyczesywana, ponieważ może się filcować. W ramach pielęgnacji swojego pupila kontroluj stan jego uszu i pazurów.
Ragamuffin – hodowla
Przy rozwijaniu hodowli kotów rasy ragamuffin, do rozrodu należy dopuszczać wyłącznie osobniki z negatywnym wynikiem testu na wielotorbielowatość nerek oraz na kardiomiopatię przerostową.
Jeśli poszukujesz hodowli ragamuffinów, z której zechcesz kupić zwierzę tej rasy, pamiętaj o jej gruntownym sprawdzeniu. Kot nie powinien być wydany wcześniej niż w wieku 8 tygodni, po obowiązkowych szczepieniach czy odrobaczeniu. Powinien mieć też metryczkę lub rodowód.
Najwięcej hodowli kotów tej rasy znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych.
Cena przedstawiciela rasy ragamuffin
W Polsce najpewniej napotkasz problem z tym, by kupić ragamuffina z oficjalnie prowadzonej, certyfikowanej hodowli, ponieważ niewielu hodowców z naszego kraju specjalizuje się w takiej rasie. Jeśli chodzi o koszt zakupu, cena wynosi od 700 zł do 1500 zł. Lepiej nie oszczędzaj na zakupie tego czworonoga, ponieważ możesz stać się ofiarą pseudo hodowców.
Historia rasy
Rasa ragamuffin pochodzi od ragdolli, które stworzyła na początku lat 60. XX wieku Anna Baker. Wówczas zastrzegła ona wyhodowaną rasę. Od tego czasu można używać nazwy „ragdoll” wyłącznie w stosunku do kotów pochodzących z hodowli zarejestrowanych w International Ragdoll Cat Association.
W latach 70. i 90. tego samego stulecia część hodowców wyłamała się natomiast z tej organizacji, z uwagi na bardzo restrykcyjne podejście do hodowli. Z tego powodu kolejne koty, spełniające wiele założeń właściwych dla rasy ragdoll, zaczęto nazywać „ragamuffin”.
Podczas hodowania kotów kolejni hodowcy krzyżowali przedstawicieli tej rasy z kotami perskimi, domowymi długowłosymi oraz himalajskimi. Dlatego dziś porównanie pomiędzy ragamuffinem a ragdollem wskazuje na to, że mają one zupełnie inną budowę ciała.
Jako odrębna rasa kotów ragamuffin została zarejestrowana w 1994 roku. Uznawana jest przez takie organizacje jak ACFA, UFO, CFF oraz ICE. Natomiast FIFe nie uznaje jej do dziś.
Kto będzie dobrym opiekunem ragamuffina?
Rasa ragamuffin jest na tyle przyjazna i towarzyska, że może być zaadaptowana właściwie przez każdego. Kot ragamuffin dobrze czuje się w domu czy w mieszkaniu blokowym. Jest ufny, ale nie znosi samotności, dlatego jeśli wiesz, że będziesz musiał zostawiać go na dłużej samego, lepiej zdecyduj się na inną rasę. Kot ten dobrze będzie się adaptował w domu, w którym są dzieci. Może być dla nich świetnym towarzyszem zabaw. Uwielbia pieszczoty, a czasem wręcz zachowuje się jak pies – witając np. swojego właściciela w drzwiach, kiedy ten wraca do domu. Możesz bez większych problemów nauczyć swojego kota chodzenia przy nodze na smyczy i wykonywania prostych sztuczek. Ragamuffin prawie nigdy nie przejawia agresywnych zachowań, dlatego bez obaw można go pozostawić w towarzystwie dzieci.
Ragamuffin to kot o psim charakterze – w wielu sytuacjach zachowuje się jak taki czworonóg, szybko się uczy chodzenia na smyczy czy robienia sztuczek. Jeśli masz w domu dzieci, może okazać się dla nich wspaniałym towarzyszem zabaw.