Koty to zwierzęta długowieczne. Jeżeli otrzymają odpowiednią opiekę i nie spotka ich nieszczęśliwy wypadek, mogą dożyć w dobrym zdrowiu nawet kilkunastu lat. Rozmyślania o śmierci ukochanego kota nie należą do przyjemnych, a sam temat jest bardzo delikatny. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do smutnej chwili, jaką jest śmierć kota. Bardzo ważne jest także to, aby znaleźć odpowiedni moment na podejście decyzji o uśpieniu swojego pupila.
Śmierć kota – kiedy warto skończyć walkę o życie pupila?
Dla większości ludzi zwierzę jest członkiem rodziny. Starość, czy przewlekła choroba (na przykład niewydolność nerek) bardzo często zmieniają rutynę wspólnego życia. Podawanie leków, wizyty i lekarza weterynarii, czy utrzymywanie komfortu chorego zwierzęcia stają się elementami codzienności. Właśnie dlatego wiele osób ma problem z rozpoznaniem właściwego momentu, za którego granicą znajduje się już tylko cierpienie. Polskie prawo nie przewiduje jednego spójnego przepisu na poddanie chorego zwierzęcia eutanazji. Zarówno Ustawa o Ochronie Zwierząt, jak i Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii pozostawiają duże pole do interpretacji. Wszystko zależy w gruncie rzeczy od oceny weterynarza, który (w większości przypadków) nie może jednak wykonać eutanazji bez twojej zgody.
Kto decyduje o eutanazji zwierzęcia?
Decyzja o uśpieniu spoczywa na twoich barkach. To ty musisz ją podjąć. W ostatnim czasie specjaliści coraz częściej odnoszą się do kwestii tak zwanej uporczywej terapii. Jest to kontynuowanie leczenia w momencie, kiedy:
- zwierzę nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, nie je, pojawiają się uporczywe wymioty;
- kontakt zwierzęcia z opiekunem jest niemożliwy;
- choroba nie rokuje wyleczenia, a jej objawy generują nieustanny ból i cierpienie.
W takich przypadkach twoim obowiązkiem jest wyjście poza własny ból i pomóc zwierzęciu, które cierpi. Zadbaj o to, aby ostatnie chwile życia kota były godne i komfortowe.
Zachowanie kota przed śmiercią
Niektóre koty żyją bardzo długo. Sędziwe mruczki z czasem zmieniają swoje zachowanie, co jest spowodowane bólem stawów, czy nawet demencją. Wielu opiekunów zastanawia się, jak rozpoznać, że kot umiera. Jakie objawy w zachowaniu twojego kota sugerują, że koniec jest już bliski? Są to:
- znaczne zwiększenie ilości snu;
- widoczna zmiana osobowości – na przykład kot, który zazwyczaj trzyma się na uboczu, zaczyna chodzić za tobą krok w krok;
- zaniechanie pielęgnacji futra;
- znaczący spadek apetytu;
- niski puls i obniżenie temperatury ciała.
Czy kot wie, że umiera?
Zwierzę nie zna pojęcia śmierci, dlatego nie można powiedzieć, że jest świadome swojego odchodzenia. Rozpoznaje jednak zmiany w swoim organizmie i wie, że dzieje się z nim coś niedobrego. Obserwacje zachowań kotów wskazują na to, że zwierzęta te wyczuwają, kiedy jeden z członków stada zbliża się do końca swojego życia. Traktują go wówczas odmiennie, często omijają i unikają z nim kontaktów. Wielu aspektów kociej natury jeszcze nie znamy i w gruncie rzeczy niewiele o niej wiemy.
Śmierć kota – jak poradzić sobie z żałobą?
Ból po stracie ukochanego zwierzęcia jest trudny do opisania. Każdy inaczej radzi sobie z żałobą. W Stanach Zjednoczonych coraz popularniejsza jest instytucja Pet Loss Grief Coach. To osoba, która zawodowo pomaga w uporaniu się ze stratą swojego pupila.
W Polsce taki zawód jeszcze nie ma żadnego odpowiednika. Można jednak spodziewać się, że z czasem zacznie się pojawiać. Badania pokazują bowiem, że zdecydowana większość Polaków przeżywa śmierć kota czy innego pupila prawie tak samo mocno, jak śmierć bliskiego członka rodziny.