Chore oczy u kota to poważny problem, z którym mierzy się wielu opiekunów. Czasami ich objawy są nieswoiste i wynikają z bardzo różnych czynników – urazów mechanicznych, infekcji wirusowych, czy bakteryjnych. Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące kocie choroby oczu i jak skutecznie sobie z nimi radzić. Choroby oczu u kota trzeba najpierw zauważyć, by móc z nimi walczyć, dlatego warto przeczytać nasz tekst. Widzisz zaropiałe lub suche kocie oczy? Co to znaczy? Odpowiadamy i przedstawiamy najczęstsze problemy, jakie mogą dotknąć twojego mruczka!
Choroby oczu u kota – koci katar
Koci katar nie chorobą oczu w ścisłym sensie. Wywoływany przez kaliciwirusy lub herpeswirusy często prowadzi jednak do powikłań okulistycznych. Szczególnie narażone na nie są kociaki, które nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego.
Czym może skutkować koci katar?
Małe koty z zaropiałymi i posklejanymi oczami to bardzo powszechny widok, szczególnie latem. Konieczne jest kompleksowe leczenie antybiotykami i kroplami do oczu. Niestety, w wielu przypadkach nie udaje się zadziałać odpowiednio szybko. Tej choroby oczu u kota nie wolno bagatelizować. Nieleczony koci katar prowadzi do utraty wzroku, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci. Czasami jedynym ratunkiem dla kota jest amputacja gałek ocznych.
Co robić, gdy koci katar powoduje kłopoty z oczami?
W przypadku problemów z oczami u kociąt trzeba działać szybko. Leczenie jest kompleksowe i wymaga zaangażowania także ze strony opiekuna. Zlepione powieki trzeba rozklejać, a oczy zakraplać kilka razy dziennie. Kot musi również przyjmować antybiotyki.
Choroby oczu u kotów – zaćma
Zamglone oko u kota to często pierwszy objaw zaćmy, czyli choroby, która powoduje zmętnienie soczewki. Przyczyny tego schorzenia mogą być bardzo różne. Czasami choroba rozwija się na tle idiomatycznym u kocich staruszków. Może być także wynikiem urazu lub powikłaniem po chorobie – na przykład po toksoplazmozie.
Przy zaćmie stosuje się farmakoterapię. Jednak leki jedynie spowalniają rozwój choroby. Najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie kota jest operacja. U starszych kotów często tak poważny zabieg nie wchodzi w grę, dlatego choroba prowadzi do całkowitej ślepoty.
Choroby oczu u kota – jaskra
Jaskra to choroba oczu, która dotyka przede wszystkim starsze zwierzaki. Zmiany mogą pojawić się na jednym oku lub dwojgu z nich. Najczęściej prowadzą do wodoocza, czyli znacznego wizualnego powiększenia się gałki ocznej. Oko może także zmieniać kolor, a w wielu przypadkach dochodzi do powiększenia się źrenicy.
Czy jaskra to groźna choroba oczu u kota?
W przeciwieństwie do wielu innych chorób oczu u kota jaskra nie prowadzi do utraty wzroku. Zmiany nie powodują także dużych zmian i bólu. Konieczna jest jednak skuteczna diagnostyka i ustalenie przyczyny problemu.
Terapia jaskry polega przede wszystkim na podawaniu kropli do oczu o złożonym działaniu. Trzeba przygotować się na to, że leczenie będzie długotrwałe. Wiele zależy również od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba.
Choroby oczu u kota – zespół suchego oka
Zespół suchego oka to stosunkowo częsta choroba zapalna, która fachowo nazywana jest suchym zapaleniem rogówki i spojówki. Na czym polega? Gruczoły łzowe nie działają poprawnie. Nie wytwarzają łez, co prowadzi do przesuszenia się gałki ocznej.
U chorego kota można zaobserwować ropny wyciek z oczu, który czasami przybiera nieco lepką, ciągnącą się formę. Ciągła suchość powoduje ból i dyskomfort. Oko kota jest przekrwione i zaczerwienione. Aby potwierdzić zespół suchego oka, konieczne będzie przeprowadzenie badania klinicznego, a czasem także badań okulistycznych.
Choroby oczu u kota – leczenie zespołu suchego oka
Czy zespół suchego oka da się wyleczyć? Na szczęście, leczenie tej choroby oczu u kota nie jest zbyt skomplikowane. Większym problemem, jest to, że schorzenie samo w sobie stanowi powikłanie lub wręcz objaw poważnych schorzeń układowych. Przy okazji diagnozy warto więc dodatkowo wykonać badania krwi, ponieważ może okazać się, że kot cierpi na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy.
Choroby oczu u kota – zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to bardzo częsta choroba oczu u kota. Aby skutecznie ją leczyć, trzeba najpierw dokładnie zdiagnozować źródło problemu. Może on bowiem wynikać z bardzo różnych czynników – od banalnych urazów mechanicznych po niebezpieczne dla życia choroby nowotworowe. Jest między innymi następstwem:
- chorób wirusowych;
- infekcji bakteryjnych;
- jaskry;
- alergii.
Jak widać, zapalenie spojówek jest bardziej objawem niż chorobą oczu u kota samą w sobie. Spuchnięte i przekrwione spojówki zawsze wymagają głębszej diagnostyki. Tylko w ten sposób da się przejść do skutecznego leczenia. Forma terapii zależy bowiem od tego, jaka dokładnie jest przyczyna zapalenia.
Choroby oczu u kota – proliferacyjne zapalenie rogówki i spojówki
Proliferacyjne (zwane także eozynofilowym) zapalenie rogówki także często atakuje kocie oczy. Co to takiego? Objawem tej choroby oczu u kota jest zmiana wyglądu gałki ocznej, która często puchnie. Czasami dodatkowo pojawia się jeszcze jasny wyciek. Rosnąca zmiana zabarwia się na różowo.
Czy trzeba się bać tej choroby oczu u kota?
Najczęściej dotyka tylko jednego oka. Zazwyczaj nie sprawia kotu szczególnego bólu ani dyskomfortu. W niektórych przypadkach zwierzak może nieznacznie mrużyć oczy. Jeżeli zauważysz u swojego pupila wymienione wyżej objawy, konieczne będzie badanie kliniczne i okulistyczne, które potwierdzi lub wykluczy diagnozę.
Leczenie polega najczęściej na miejscowym stosowaniu leków sterydowych. Niestety, eozynofilowe zapalenie rogówki i spojówki ma skłonność do nawrotów, dlatego trzeba trzymać rękę na pulsie i uważnie obserwować kocie oczy.
Choroby oczu u kota – uszkodzenia mechaniczne
Koty to bardzo żywe zwierzęta, dlatego mogą u nich występować mechaniczne uszkodzenia gałki ocznej. Na urazy narażone są nie tylko koty wychodzące. Wystarczy odrobina nieuwagi w zabawie albo ciało obce, które dostanie się do oka i podrażnienie gotowe.
Jak rozpoznać objawy tej choroby oczu u kota? Dokładnie je obejrzyj, jeśli zauważysz, że:
- pupil mruży oczy;
- jego gałka oczna lub powieka zmieniają się (puchną lub pojawia się z nich wyciek).
Niestety, czasami uszkodzeń i ciał obcych nie widać gołym okiem. Warto więc wybrać się do lekarza weterynarii, aby dokładniej zbadał zwierzaka. W niektórych przypadkach uszkodzenie oka prowadzi do zapalenia spojówek i innych chorób.
Które koty są narażone na ten problem?
Co ciekawe, niektóre koty mają predyspozycje rasowe do uszkodzeń mechanicznych gałki ocznej. Narażone są na nie na przykład koty perskie. Problemom na tym tle sprzyjają także wrodzone wady powieki, takie jak entropium i ektropium. Powinny one być usuwane już w młodym wieku, aby nie powodowały choroby oczu u kota.
Choroby oczu u kota – przewlekłe zapalenie rogówki
Przewlekłe zapalenie rogówki to choroba dotykająca najczęściej dorosłe koty. Narażone są te, które w młodości zaraziły się herpeswirusem i przeszły powikłania po kocim katarze. Oto symptomy:
- oczy chorego zwierzaka łzawią, a ich wygląd znacznie się zmienia;
- może pojawiać się zamglenie, przekrwienie i przykurcz powiek.
Co istotne, podobne objawy często są wynikiem urazów mechanicznych, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka, która je wykluczy. Schorzenie to najczęściej leczone jest miejscowo za pomocą kropel. Czasami konieczna będzie dodatkowa terapia farmakologiczna – antybiotykami oraz lekami przeciwwirusowymi. Jej forma zależy przede wszystkim od przyczyny zapalenia i w konsekwencji choroby oczu u kota.
Choroby oczu u kotów – podsumowanie
Koty cierpią na rozmaite choroby oczu. Najbardziej narażone są na nie starsze zwierzęta, które często zapadają na jaskrę lub zaćmę, w wyniku której tracą wzrok. Problemy z oczami mogą jednak być wynikiem poważniejszych schorzeń – cukrzycy, niedoczynności tarczycy, a nawet nowotworów. Właśnie dlatego nigdy nie można ich bagatelizować.
Szczególnie ważna jest szybka pomoc małym kotkom z chorymi oczami. Niemal na pewno jest to powikłanie po kocim katarze, które wymaga szybkiego leczenia. U zdrowych dorosłych kotów choroba nie powoduje dużego uszczerbku na zdrowiu, ale dla kociąt bywa śmiertelna.
Co robić, jeśli podejrzewasz choroby oczu u kota? Kiedy zauważysz u niego problemy z oczami, w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć uraz mechaniczny. Badanie kliniczne pozwoli określić problem i w razie konieczności da sygnał do głębszej diagnostyki. Zdecydowanie nie warto działać na własną rękę. Domowe metody rzadko mogą w czymkolwiek pomóc.