Już od wieków ludzie zastanawiali się, dlaczego oczy kota świecą w nocy. Na ten temat powstawało wiele różnych teorii. Najpopularniejsze były te, które mówiły, że jest to oznaka współpracy z ciemnymi mocami. Dlaczego? Koty były w kulturze słowiańskiej często uznawane za zwierzęta nieczyste, pomagające czarownicom, współpracujące nawet z samym szatanem. Do tego świecenie było zauważalne przede wszystkim w ciemności. Dziś już wiadomo, z czego wynika. Sprawdź!
Dlaczego oczy kota świecą w nocy?
Za rozbłyskujące w ciemności oczy kota odpowiada tapetum lucidum, czyli specjalna błona wyściełająca oko. Działa ona na takiej samej zasadzie jak powłoki odblaskowe. Znajdziemy ją dokładnie pomiędzy blaszką naczyń włosowatych a blaszką naczyniową. Przekierowuje ona w taki sposób wiązkę światła, aby kocie oczy były w stanie dobrze widzieć w ciemności. To dodatkowo tłumaczy, dlaczego oczy kota świecą w ciemności.
Czy migotka odpowiada za świecenie oczu?
Tapetum lucidum to nie jest, jak się powszechnie uważa, trzecia powieka, czyli błona znajdująca się bezpośrednio na gałce ocznej. Jej zadaniem jest bowiem nawilżanie oka i ochrona przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Migotka jest widoczna, gdy kot mruga albo jest zaspany, bo wtedy oko wysycha i potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Jeśli zauważysz u twojego kota, że oczy są załzawione albo zaropiałe, odwiedź lekarza weterynarii. Prawdopodobnie twój mruczek cierpi na jakąś chorobę oczu.
Czy koty świecą, wydzielając własne światło?
Jeśli zadajesz pytanie o to, dlaczego oczy kota świecą w nocy, musisz wiedzieć, że jest to dość niedokładne sformułowanie i trudno jednoznacznie udzielić odpowiedzi na pytanie. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że kocie oczy nie świecą same z siebie. Tapetum lucidum produkuje światło odbite. Jego zadaniem jest odbijanie nawet najmniejszej ilości światła, która znajduje się w otoczeniu – a zwykle taka jest widoczna, na przykład z powodu gwiazd czy księżyca. Oznacza to w praktyce, że kocie oczy świecą w ciemności, jeśli mają źródło światła. Tylko wtedy może działać błona odblaskowa. Co ciekawe, abyśmy mogli dostrzec świecące w ciemności oczy kotów, ich wzrok musi być skierowany bezpośrednio w naszą stronę.
Dlaczego oczy kota świecą w nocy na czerwono?
Wiele osób dziwi się, dlaczego oczy kota świecą w nocy na różne kolory. Przede wszystkim za kolor, na jaki świecą kocie oczy w ciemności, odpowiedzialna jest ich barwa. U kotów, które mają niebieskie oczy, może pojawiać się czerwona poświata zamiast standardowej żółtej.
Warto jednak wiedzieć, że nie jest to to samo, co czerwone oczy u ludzi na zdjęciach. W tym drugim przypadku za czerwony kolor odpowiada rodopsyna. Jest to substancja zlokalizowana na siatkówce. W efekcie brak czerwonej poświaty na zdjęciach albo inny kolor świecenia oczu u człowieka jest sygnałem wady, choroby, a nawet nowotworu. U kotów nie zachodzi taka zależność. Oczy twojego kota będą odbijać światło w takim kolorze, który będzie odpowiedni dla ich barwy.
Nie tylko oczy kota świecą w ciemności!
Wiesz już, dlaczego oczy kota świecą w nocy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że kot nie jest jedynym zwierzęciem, po którym można spodziewać się takiej poświaty. Każde zwierzę, które musi widzieć w nocy, czyli jest zwierzęciem żyjącym nocnym trybem życia, będzie w podobny sposób odbijać światło. Wszystko dlatego, że gatunki te polują właśnie po zmierzchu. Aby zobaczyć ofiarę, muszą mieć wzrok wyczulony na ruch nocą. To ważne o tyle, że wiele z nich odżywia się zwierzętami takimi jak np. gryzonie, które również dobrze radzą sobie w takich warunkach.
Do gatunków, u których dochodzi do odbicia światła na podobnej zasadzie jak u kotów, należą:
- sowy;
- lisy;
- gryzonie;
- lisy;
- ryby głębinowe, żyjące na znacznych głębokościach w oceanach.
Wiesz już, że efekt czerwonych oczu to nie to samo, co świecące oczy kota w nocy. Nie tylko domowe mruczki mają tę możliwość i ich źrenice dostosowały się do widzenia nocnego. Dzięki zdobyczom nauki i regularnym badaniom wiadomo już, dlaczego oczy kota świecą w nocy i że nie są za to odpowiedzialne żadne diabelskie siły, jak uważano przez wiele wieków. Pamiętaj, aby dbać o oczy twojego pupila i regularnie je pielęgnować. Nie zapominaj też o wizytach u lekarza weterynarii, gdy stan kociego wzroku będzie cię w jakikolwiek sposób niepokoił.