Gęste, lśniące futro jest oznaką zdrowia kotka i chlubą dla jego właściciela. Dobrze odżywiony kot ma zazwyczaj ładną sierść, która aż prosi się o pogłaskanie. Gorzej jest, gdy przyjmujesz pod swój dach zbłąkanego, bezdomnego kotka. Takie zwierzę często ma problemy z sierścią. Być może jest chore, a może potrzebuje tylko dobrej karmy i ludzkiej miłości?
Poza tym domowe, wypieszczone koty też gubią sierść, nawet jeśli są zdrowe. Jak rozpoznać przyczynę łysienia kota? Kiedy trzeba pójść ze zwierzakiem do weterynarza? Dowiesz się, czytając ten artykuł.
Okresowa wymiana sierści jest normalnym zjawiskiem
Koty codziennie gubią część martwej sierści, a dzieje się to w trakcie wylizywania, czyli kociej higieny. Są to martwe włosy i część ich spada wokół zwierzęcia, dlatego „kociarze” znajdują kłaczki na dywanie, kanapach i swojej odzieży.
Wiosenne linienie
Na wiosnę koty, podobnie jak wiele innych zwierząt, zmieniają futro z gęstego, zimowego, na lżejsze i rzadsze. Wtedy gubią najwięcej sierści i również jest to zjawisko fizjologiczne. Czasami jednak właściciel spostrzega, że jego kot nadmiernie traci sierść. I co wtedy?
Kiedy łysienie kota może świadczyć o jakiejś chorobie?
Jeśli wypadanie sierści u kota jest tak nierównomierne, że zwierzę ma na ciele miejsca, gdzie widać gołą skórę, wówczas przyczyna łysienia kota tkwi głębiej. Takie łyse placki mogą pojawić się na grzbiecie, ale jeszcze częściej na łapkach, podbrzuszu i w okolicy narządów płciowych.
Wizyta u weterynarza
Jeśli twój zwierzak został przygarnięty z ulicy, zacznij od wizyty u weterynarza. Poproś o zbadanie, odrobaczenie i środki na zwalczenie pcheł. Gdy masz pupila od dawna, obejrzyj go i zastanów się, czy w jego zachowaniu coś się ostatnio zmieniło.
Sprawdź, czy zwierzak nie ma innych niepokojących objawów
Tym, co powinno wzbudzić twoją czujność, jest:
- nadmierne drapanie się zwierzęcia;
- gryzienie łysych części ciała;
- zaczerwieniona skóra w miejscach bez włosów.
Czy kot wykazuje taki apetyt, jak dawniej? Czy ma ochotę na zabawę? Może jest apatyczny, a większość czasu spędza na wylizywaniu futerka? Czy nie wdał się w jakąś bójkę z innymi kotami na podwórku? Jeśli tak, to może stracił futro w wyniku urazu i ma na skórze ranki, które muszą się wygoić, a wtedy włosy odrosną.
Poznaj najczęstsze przyczyny wypadania sierści i łysienia kota
Jeśli zwierzę nie ma śladów walki na ciele, to powody łysienia kota mogą być inne:
- świąd, spowodowany obecnością pasożytów pod skórą;
- alergiczne zapalenie skóry, spowodowane ugryzieniami pcheł;
- atopowe zapalenie skóry, wywołane alergią pokarmową;
- grzybica skóry;
- guzy na organach wewnętrznych;
- problemy hormonalne u kotek po zabiegu usunięcia macicy;
- nadczynność tarczycy lub kory nadnerczy;
- utrata włosów na tle psychogennym.
Jak pomóc choremu zwierzęciu?
Większość chorób skóry kota można łatwo wyleczyć. Weterynarz w zależności od rodzaju problemów skórnych dobierze odpowiednie tabletki i kremy. Mruczkom z alergią pomoże zmiana karmy lub usunięcie innych alergenów.
Zestresowanym pupilom trzeba poświęcić więcej uwagi i dać czas na pogodzenie się z nową sytuacją, bo łysienie kota nie jest dla niego niczym przyjemnym. Podstawą zachowania zdrowej sierści jest odpowiednie żywienie, odrobaczanie i pozbywanie się pcheł u kotów wychodzących.
Wypadanie włosów u kota bywa kłopotliwe dla całej rodziny. O ile jeszcze okresowe linienie można zrozumieć i przeczekać, o tyle łyse placki w sierści są już przesłanką do wizyty w gabinecie weterynarii.