Nietrzymanie moczu u kota to poważna dolegliwość, która jeśli nie zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, może skończyć się niewydolnością nerek – chorobą przewlekłą i niełatwą do leczenia. Jeśli kot nie może, ale próbuje się załatwić, często oznacza to poważne problemy ze zdrowiem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tej bolesnej przypadłości, która dotyka nie tylko seniorów, ale i kociąt.
Nietrzymanie moczu u kota – jak je rozpoznać?
Na początku warto zauważyć, że ta dolegliwość nie ma nic wspólnego z brakiem umiejętności korzystania z kuwety. Nie powinno się jej również mylić ze znaczeniem terenu przez kocura, który nie jest wykastrowany. Przyczyną nietrzymania moczu u kota najczęściej są schorzenia pęcherza lub problemy behawioralne.
Jakie symptomy mogą wskazywać na chorobę? Przede wszystkim będzie to częste oddawanie niewielkich ilości moczu. W dodatku kociak może odczuwać ból w trakcie mikcji, wchodzić i wychodzić z kuwety oraz miauczeć. Zaniepokoić powinna cię również zmiana koloru żwirku na pomarańczowy, bo może to oznaczać, że wraz z moczem wydalana jest krew. U niektórych kotów zdarza się też wylizywanie okolic narządów rozrodczych.
Czy kastracja zwiększa ryzyko problemów z oddawaniem moczu u kocura?
Część osób rozpowszechnia takie informacje, jednak nie są one potwierdzone. W rzeczywistości ryzyko rozwinięcia się nietrzymania moczu u kota jest zwiększone przede wszystkim u zwierząt otyłych. Dużą znaczenie ma też niedostateczna ilość ruchu oraz zbyt niska zawartość wody w diecie (żywienie głównie suchą karmą).
Choroby dolnych dróg moczowych (FLUTD)
Syndrom urologiczny u kotów (w skrócie SUK lub, od angielskiej nazwy, FLUTD) to termin, który obejmuje grupę schorzeń dotyczących pęcherza lub cewki moczowej. Wśród nich wyróżniamy dwa rodzaje dolegliwości. Pierwsza z nich, nazywana grupą obstrukcyjną, dotyczy zatkania cewki, które uniemożliwia mikcję. Wyróżniamy również grupę nieobstrukcyjną, która obejmuje koty oddające mocz często i małych ilościach.
Bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego
Infekcje bakteryjne mogą wywoływać nietrzymanie moczu u kota. Są powodowane przez różne szczepy bakterii. Ich ofiarami najczęściej stają się kotki, ponieważ ich cewki są szersze i krótsze od tych występujących u samców. Leczenie zwykle jest stosunkowo proste i polega na podawaniu antybiotyków, past obniżających pH moczu oraz leków przeciwbólowych. Kiedy kot ma stan zapalny, bardzo cierpi i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.
Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego
Przyczyna idiopatycznego zapalenia pęcherza moczowego nie są znane, co znacznie utrudnia proces leczenia. W związku z tym weterynarze starają się pomóc choremu i łagodzić objawy. Zwykle stosuje się leki zawierające glikozaminoglikany, które wzmacniają ściany narządu. Co ciekawe skuteczne okazują się także leki przeciwdepresyjne. Niektóre z nich poza działaniem na ośrodkowy układ nerwowy wpływają na unerwienie pęcherza moczowego.
Część lekarzy zaleca wprowadzenie karmy weterynaryjnej urinary, aczkolwiek przed jej wprowadzeniem powinno się dokładnie przeanalizować wyniki badań moczu pacjenta. Przy ciężkim przebiegu niezbędne może okazać się wyszycie cewki moczowej. Niestety to schorzenie, które często nawraca, dlatego by uniknąć kolejnego epizodu, niezwykle ważne jest wprowadzenie kompleksowego leczenia.
Kamica nerkowa u kota
Wytrącanie się kryształów i kamieni moczowych to jedna z najczęstszych przyczyn nietrzymania moczu u kota. Przeważnie są to fosforany amonowo-magnezowe, które tworzą się w moczu zasadowym. Stosunkowo łatwo rozpuszczają się po wdrożeniu odpowiednich leków i diety. Często pojawiają się także szczawiany wapnia, których usunięcie niestety nie jest tak proste. Znajdowane są przede wszystkim u samców w podeszłym wieku. Ich obecność to zagrożenie życia twojego kota, ponieważ mogą one doprowadzić do zatkania dróg wyprowadzających mocz a w konsekwencji pęknięcia pęcherza moczowego i śmierci zwierzęcia.
Diagnostyka – jakie badania wykonać?
Podstawą diagnostyki nietrzymania moczu u kota zawsze jest badanie moczu. Dokładne obejrzenie uryny pod mikroskopem może dostarczyć wielu istotnych informacji, które ułatwią leczenie czworonoga. W badaniu laboratoryjnym można zweryfikować ciężar właściwy, pH oraz wykluczyć obecność glukozy i cukrzycę. Wykonanie posiewu moczu pozwoli sprawdzić jakie bakterie zaatakowały układ wydalniczy i wdrożyć odpowiednią antybiotykoterapię.
Kolejnym badaniem ważnym dla postawienia prawidłowej diagnozy jest USG pęcherza. Można dzięki niemu ocenić grubość ścian narządu oraz wykluczyć bądź potwierdzić obecność kryształów czy kamieni. Zdarza się, że lekarze przy nietrzymaniu moczu u kota zlecają również RTG, by mieć dokładniejszy obraz chorych organów.
Badanie krwi jest niezbędne właściwie w przypadku każdej choroby zwierzęcia. Nieinwazyjne i niedrogie, a dostarcza wielu istotnych informacji na temat stanu ogólnego pacjenta. Dzięki niemu można również wykryć schorzenia, które już zaczęły się rozwijać, ale jeszcze nie dają objawów.
Nietrzymanie moczu u kota – profilaktyka. Jak zadbać o koci pęcherz?
Najlepiej zadbać o zdrowie pęcherza moczowego u kota jeszcze zanim ten zachoruje. Na szczęście istnieje na to wiele skutecznych sposobów.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią masę ciała zwierzaka. Porcje powinny być ważone, by mieć pewność, że twój podopieczny nie je za dużo. Coraz więcej zoodietetyków jest również zgodnych co do tego, że mruczek nie powinien jeść suchej karmy, ponieważ kot nie potrafi wypić wystarczającej ilości wody.
Część kotów ma swoje specyficzne upodobania dotyczące naczyń, z których piją. Chcąc zwiększyć ilość wypijanych przez nich płynów najlepiej umieścić w domu różne rodzaje misek z wodą. To zapobiega nietrzymaniu moczu u kota, jeśli choroba wynika z rozwoju bakterii wskutek zmniejszonej podaży płynów.
Aby zapobiec rozwojowi chorób (nie tylko układu moczowego), powinno się zadbać o ograniczenie czynników stresogennych. Zwierzęta lubią rutynę i przewidywalność i warto im to zapewnić. Zdarza się też, że opiekunowie nie dbają dostatecznie o kocią toaletę. Kuwety powinny być regularnie sprzątane, a ich ilość powinna być przynajmniej równa liczbie mruczków mieszkających w domu.
Nietrzymanie moczu u kota – bolesny problem dla zwierzaka i opiekuna
Nietrzymanie moczu u psów i kotów to poważny problem zdrowotny, który może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Jeśli twój czworonóg popuszcza lub – co gorsza – towarzyszą temu inne objawy takie jak apatia, brak apetytu czy gorączka, powinieneś natychmiast pędzić do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj, że nietrzymanie moczu u kota czy psa może wymagać długotrwałego leczenia.