Jak działa paracetamol? Na koty działa niestety odmiennie niż na ludzi. Dowiedz się, dlaczego nie powinno się podawać swoim podopiecznym żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie pozostaniesz bezsilny wobec bólu twojego pupila. Wyjaśnimy, które leki nie skrzywdzą cierpiącego zwierzaka. Czytaj dalej!
Paracetamol – czym jest i jak działa?
Paracetamol to najpopularniejszy na świecie lek przeciwbólowy, ale działa również przeciwgorączkowo. Nie wykazuje działania przeciwzapalnego. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt pozycji zawierających go w swoim składzie. Wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, ponieważ przedawkowanie grozi wystąpieniem ciężkich powikłań, co skutkuje m.in. uszkodzeniem wątroby w skrajnych przypadkach prowadzącym do śmierci. Skoro ryzyko zatrucia występuje nawet u ludzi, to jak działa paracetamol na koty?
Toksyczne działanie paracetamolu na koty – jaka dawka stanowi truciznę?
Działanie paracetamolu na koty jest skrajnie niebezpieczne, wywołuje ciężkie objawy i może doprowadzić do śmierci pupila. Dawka toksyczna jest zdecydowanie niższa niż u psa, ponieważ mruczki mają obniżoną aktywność enzymów niezbędnych do przemiany paracetamolu do mniej toksycznych metabolitów. Podczas zatrucia dochodzi do uszkodzenia krwinek czerwonych. U tego gatunku wyraźne objawy kliniczne świadczące o ostrym zatruciu występują już po podaniu 50–100 mg/kg masy ciała i mogą wywołać silną methemoglobinemię. Taka ilość znajduje się w ¼ tabletki, którą przyjmujesz na ból głowy.
Syropy na kaszel dla dzieci – czy można podawać je kotom?
Na rynku popularne są również syropy na kaszel dla dzieci. Mimo że dawka leku jest w nich mniejsza, one również szkodzą naszym podopiecznym. Jak to się dzieje, że syrop bezpieczny dla najmłodszych, nie jest taki, jeśli chodzi o czworonogi? Wynika to między innymi z różnic w okresie półtrwania substancji w surowicy u człowieka a zwierzęcia. Zdecydowanie mając na uwadze dobro twojego kociego przyjaciela, pod żadnym pozorem nie podawaj mu ludzkich leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.
Objawy i powikłania po zatruciu paracetamolem u zwierząt
Już wiesz, dlaczego dochodzi do zatrucia paracetamolem u kota. Jest to gatunek wrażliwy ze względu na genetycznie uwarunkowaną niewydolność ścieżki sprzęgania z aktywowanym kwasem glukuronowym, zmniejszoną aktywność enzymów niezbędnych do biotransformacji paracetamolu. Objawy zatrucia występują najczęściej po 3–9 godzinach od spożycia. Nie powinieneś jednak czekać, aż się pojawią. Jeśli tylko zauważyłeś lub masz podejrzenia, że twój podopieczny mógł zjeść tabletkę, niezwłocznie udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Jak działa paracetamol na kota? Destrukcyjnie i szybko, dlatego nie zwlekaj.
Objawy zatrucia paracetamolem:
- wymioty;
- apatia;
- żółte zabarwienie błon śluzowych;
- przyspieszone bicie serca;
- duszność;
- ślinotok;
- bolesność brzucha;
- obrzęk łap i twarzy;
- mocz o ciemnobrązowym zabarwieniu;
- problemy z oddychaniem;
- biegunka.
Wszystkie preparaty zawierające paracetamol należy trzymać pod stałą kontrolą, w miejscu niedostępnym dla swoich podopiecznych. Związek ten upośledza układ krwionośny, limfatyczny i odpornościowy, ponieważ uszkadza krwinki czerwone. Otwiera to drogę do utleniania hemoglobiny w methemoglobinę. Zagrożone są również wątroba i drogi żółciowe, zwierzaki najczęściej umierają na skutek martwicy wątroby. Obrzęk łap i pyszczka spowodowany jest uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny opuchlizny nie do końca są znane medycynie.
Wizyta u weterynarza – diagnostyka i leczenie
Paracetamol powoduje wiele skutków ubocznych i jest silnie szkodliwy. Chcąc uniknąć śmierci zwierzęcia, powinieneś natychmiast udać się do gabinetu weterynaryjnego, jeśli doszło do spożycia leku lub masz podstawy przypuszczać, że kot sam się nim poczęstował. Twój pupil od razu zostanie poddany niezbędnym testom, a lekarz poda leki weterynaryjne.
Jakie badania wykonuje weterynarz po spożyciu paracetamolu przez kota?
W pierwszej kolejności wykonuje się płukanie żołądka. Lekarz weterynarii powinien też zlecić kilka badań laboratoryjnych, między innymi wykrywające podstawową cechę charakterystyczną – methemoglobinemię i postępujący wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Koci pacjent powinien być również zbadany na obecność ciałek Heinza, a także na stężenie acetaminofenu w osoczu i stężenie glutationu. Zaleca się również wykonanie hematurii i hemoglobinurii. Szczególną uwagę powinna zwrócić methemoglobinemia, obrzęk płuc, przekrwienie wątroby i nerek.
Kiedy kot wymaga hospitalizacji?
Jeśli wykryto u zwierzaka methemoglobinemię, natychmiast zostanie poddany leczeniu, w przypadku kiedy współwystępuje żółtaczka lub ciemne zabarwienie moczu wymagał będzie hospitalizacji. Jeżeli od spożycia tabletki nie minęło więcej niż 4–6 godzin, należy wywołać wymioty u chorego. Przy złych wynikach badań czasem niezbędne jest przetoczenie krwi, a podczas kuracji zwierzę powinno być poddane terapii płynowej (elektrolity i nawodnienie). Jeśli pacjent nie wymiotuje, musi mieć ciągły dostęp do wody pitnej, pokarm podaje się dopiero po 24 godzinach od ustąpienia objawów.
Kontrola methemoglobinemii
Chory powinien być nieustannie monitorowany, zasadnicze znaczenie ma tu kontrola methemoglobinemii. Bardzo ważne, aby lekarz co 2–3 godziny sprawdzał poziom jej stężenia. Jeśli wzrasta szybko to groźny objaw, po przekroczeniu 50% rokowania stają się bardzo złe. Martwica wątroby a w jej następstwie włóknistość może skrócić czas prawidłowego jej funkcjonowania. Psy i koty, u których zastosowano leczenie szybko, mogą wyzdrowieć całkowicie. Jak widzisz, zagrożenie jest realne nawet po przyjęciu jednej tabletki. Dlatego swojemu pupilowi podawaj leki wyłącznie po konsultacji z weterynarzem.
Jaki lek przeciwbólowy i przeciwzapalny podać kotu?
Nigdy nie podawaj swoim podopiecznym leków przeciwbólowych bez recepty, których nie otrzymałeś podczas wizyty u lekarza weterynarii. Istnieje mnóstwo preparatów przeznaczonych dla zwierząt. Kota nie wolno leczyć na własną rękę. Pamiętaj też, że zioła, które zażywa człowiek, również mogą wyrządzić krzywdę zwierzętom.
Stoperan, ibuprofen, ibuprom i inne trujące leki, których nie powinieneś podawać kotu
Poza paracetamolem często dochodzi do groźnych skutków ubocznych po podaniu zwierzęciu środków zawierających ibuprofen. Efektem może być poważne uszkodzeniem nerek i innych narządów wewnętrznych, objawy są podobne do tych wywołanych przez paracetamol. Niektóre witaminy, jak na przykład D, powodują ogromny wzrost jonów wapnia w organizmie zwierzęcia. Zdarzały się również próby leczenia kotów ludzkimi antydepresantami, a nadpobudliwym zwierzętom podawano relanium. Ten lek podają również lekarze weterynarii, ale w niższych dawkach i w kontrolowanych warunkach. Podobnie jak podany w zbyt dużej dawce rumianek może nasilić biegunkę.
Apteczka, którą posiadasz w domu z lekami dla ludzi, to potencjalne zagrożenie dla twojego pupila
Inne leki przeciwzapalne, których substancje czynne mogą zabić twoje zwierzę:
- gripex;
- efferalgan;
- panadol;
- aspiryna (kwas acetylosalicylowy);
- naproxen.
Paracetamol na kota? Zdecydowanie zły pomysł
Wiesz już, jak może zadziałać paracetamol na kota. Leki, które sam przyjmujesz, nie powinny być podawane twojemu podopiecznemu. Mogą one otruć pupila, a nawet doprowadzić do jego śmierci. W żadnym wypadku nie powinieneś podawać żadnych środków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Zabezpiecz swój zapas leków, aby nie doszło do przypadkowego połknięcia żadnego z nich przez kota.