W artykule przedstawimy możliwe przyczyny bólu u mruczków oraz wyjaśnimy, po czym poznać pozycję bólową u kotów. Znajdziesz tu również informacje o innych niepokojących oznakach cierpienia zwierzaka, które powinny skłonić cię do szybkiej wizyty w klinice weterynaryjnej.
Kot odczuwa ból, ale go nie pokazuje
Chociaż proces udomawiania kotów trwa od tysięcy lat, te wciąż zachowały wiele cech z czasów, kiedy żyły na wolności. Jedną z nich jest doskonała umiejętność maskowania bólu i dyskomfortu. Z czego ona wynika? Gdy mruczki samodzielnie musiały zdobywać pokarm, nie mogły przejawiać żadnych oznak słabości. Gdyby pozwoliły sobie na okazywanie bólu, inne drapieżniki prędko zauważyłyby w nich łatwe ofiary, co mogłoby źle się dla nich skończyć.
Ten mechanizm wciąż działa, ale mimo tego świadomy opiekun jest w stanie zauważyć u swojego podopiecznego symptomy bólu. Dzięki wnikliwej obserwacji z kociej mowy ciała można odczytać wiele ważnych informacji. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, od razu zabierz czworonoga do gabinetu weterynaryjnego. Pamiętaj, że koty nie są w stanie powiedzieć o swoim bólu, w związku z czym staje się on widoczny dopiero w momencie, kiedy ich stan jest na tyle poważny, że stają się apatyczne lub skrajnie wycieńczone.
Możliwe przyczyny bólu u kota
Ból odczuwany przez koty może być spowodowany różnymi problemami zdrowotnymi. W zależności od części ciała, której dotyczy, będzie wiązać się także z innymi zachowaniami zwierzaka. Najczęściej dyskomfort u zwierzaków może być efektem następujących dolegliwości:
- Problemy ortopedyczne zazwyczaj objawiają się chodzeniem na sztywnych łapkach oraz unikaniem skoków. Niekiedy zwierzęta mogą wylizywać miejsce, w którym odczuwają ból, co prowadzi do uszkodzenia struktur włosa i przerzedzeń sierści. W przypadku problemów z kręgosłupem kot może przyjmować przygarbioną postawę oraz zaniedbywać codzienną toaletę, wskutek czego jego futro staje się brudne, posklejane i matowe.
- Problemy dotyczące działania układu pokarmowego prowadzą do występowania bólu trzewnego, którego głównym objawem jest typowa, kucająca pozycja bólowa u kota. Przeważnie towarzyszy im także częściowa bądź całkowita utrata apetytu. Niekiedy obserwuje się również dolegliwości trawienne, na przykład wymioty czy biegunkę.
- Ból powypadkowy i operacyjny zwykle powinien być niwelowany przez weterynarzy przy pomocy odpowiednich leków, jednak niekiedy ich działanie okazuje się niewystarczające. W takiej sytuacji zwierzę może całkowicie odmawiać przyjmowania karmy oraz nie zmieniać swojej pozycji przez długi czas.
- Choroby, którym towarzyszy silny świąd skóry, również mogą prowadzić do przyjmowania pozycji bólowej u kota. Przeważnie cierpiące z ich powodu zwierzęta zaczynają intensywnie drapać lub wylizywać zmienione chorobowo okolice skóry, w efekcie czego może dojść do jej poważnych uszkodzeń oraz znacznego pogorszenia stanu sierści. Odczuwany dyskomfort często przyczynia się również do innych problemów, na przykład braku apetytu czy apatii.
- Stany zapalne pęcherza moczowego często prowadzą do dolegliwości bólowych w czasie oddawania moczu. Często towarzyszą im także symptomy takie jak nerwowe wchodzenie i wychodzenie z kuwety, zmiany w zapachu oraz kolorze uryny czy intensywne wylizywanie okolic cewki moczowej.
Jak widzisz, istnieje wiele potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych u kotów, dlatego w przypadku ich zauważenia należy jak najszybciej udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.
Jak wygląda pozycja bólowa u kota? Dlaczego twój pupil kuca?
Pozycja bólowa u kota to ułożenie ciała przyjmowane przez zwierzaka w momencie odczuwania fizycznego dyskomfortu. Po czym możesz ją rozpoznać? Do jej charakterystycznych oznak zalicza się przede wszystkim:
- skuloną postawę;
- kończyny ułożone pod brzuchem, czasem podwinięte;
- grzbiet wygięty ku górze;
- spięte mięśnie na pyszczku;
- mrużenie oczu.
Taką pozycję najczęściej obserwuje się u kotów odczuwających ból uogólniony lub zlokalizowany w okolicach jamy brzusznej.
Head pressing – jedna z pozycji bólowych kota
Ten typ pozycji bólowej u kota jest jednym z najczęściej bagatelizowanych sygnałów choroby wśród opiekunów, mimo że bardzo łatwo go zauważyć. Polega on na dociskaniu głowy do powierzchni, na przykład ściany, podłogi czy poduszek, co niektórym osobom może przypominać ostentacyjne „strzelanie focha”.
W rzeczywistości koty nie są zwierzętami na tyle rozwiniętymi, by opanować zdolność obrażania się. Przyjmowanie przez nie takiej pozycji jest jednym ze sposobów radzenia sobie z bólami głowy czy zębów, choć niekiedy może być również efektem zatrucia. Co ciekawe takie zachowania występują również u wielu innych gatunków zwierząt, w tym ludzi, którzy często przyciskają dłoń do głowy, na przykład w trakcie migreny.
Korzystanie z kuwety w pozycji chorego kota
Wiele osób zdaje sobie sprawę, że bardzo ważne jest obserwowanie koloru oraz konsystencji odchodów swojego pupila, jednak nierzadko zapominają o tym, by zwrócić również uwagę na sposób, w jaki zwierzę oddaje kał czy mocz. Silne wygięcie pleców w połączeniu z mocnym napięciem mięśni może świadczyć o dolegliwościach bólowych mruczka. Istnieje wiele potencjalnych źródeł tego typu problemów, jednak najczęściej będą to choroby układu moczowego lub pokarmowego, którym towarzyszą trudności z oddawaniem moczu, zaparcia bądź biegunki.
Częstym objawem kociego bólu może być także załatwianie się poza kuwetą. Co prawda takie zachowania czasem są również efektem silnego stresu, ale w przypadku ich pojawienia się należy wykonać pełen komplet badań laboratoryjnych.
Inne objawy bólu u zwierząt, które powinien znać każdy opiekun kota
Najbardziej charakterystyczną oznaką choroby zwykle jest pozycja bólowa u kota. Jednak dzięki dokładnej obserwacji swojego pupila można zaobserwować inne subtelne objawy wskazujące na problemy zdrowotne, które znacznie ułatwią postawienie właściwej diagnozy. Poznaj je wszystkie:
- przejawianie zachowań agresywnych;
- wokalizacja o częstotliwości większej niż zwykle;
- częściowa lub całkowita utrata apetytu;
- biegunki, zaparcia bądź inne problemy z załatwianiem się;
- zmiana koloru i zapachu moczu;
- trudności w trakcie spożywania pokarmu;
- unikanie dotykania przez opiekunów;
- ukrywanie się;
- zaniedbanie codziennego czyszczenia futra;
- rezygnacja z aktywności fizycznej lub zabaw;
- uporczywe drapanie lub wylizywanie jednego miejsca na ciele.
Obserwuj zwierzaka i reaguj, kiedy kot przyjmuje pozycję bólową
Jak już wiesz, istnieje wiele przyczyn przyjmowania pozycji bólowej u kota, dlatego bardzo ważne jest dostarczenie weterynarzowi informacji o innych niepokojących objawach zauważonych u swojego pupila. W ten sposób o wiele łatwiej będzie zlecić odpowiednie badania, wdrożyć leczenie i skrócić cierpienie zwierzaka.
Kiedy zauważysz nietypowe zachowania u swojego podopiecznego, jak najszybciej zabierz go do gabinetu weterynaryjnego. Na miejscu lekarz osobiście obejrzy czworonoga i w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowych badań. Najczęściej będzie to morfologia oraz biochemia krwi, analiza moczu, RTG lub USG, jednak rodzaj diagnostyki zawsze dobiera się indywidualnie do pacjenta.
Pozycja bólowa u kota może świadczyć o dużym cierpieniu zwierzęcia. Jeśli zauważysz ją u swojego podopiecznego, od razu zabierz go do lekarza weterynarii, który wykona wszystkie niezbędne badania. Szybka reakcja nie tylko znacznie poprawi rokowania pacjenta, ale pozwoli także zmniejszyć koszty leczenia.