Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota nie jest stanem naturalnym, dlatego nie powinien trwać długo, a już na pewno nie powinien być bagatelizowany. Oczywiście nie zawsze zjawisko to zwiastuje poważną chorobę. Jego przyczyny mogą być znacznie bardziej błahe i proste do wyeliminowania. Mimo wszystko jednak bacznie obserwuj swojego pupila i koniecznie wybierz się z nim do lekarza, jeśli stan mruczka cię niepokoi. Co oznacza wyraźny ruch brzucha w czasie oddychania? Dowiedz się więcej!
Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota – przyczyny naturalne
Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota, choć mruczek nie oddycha w ten sposób cały czas (normalnie proces ten jest niemal niezauważalny), nie musi od razu budzić niepokoju. Istnieje wiele zupełnie naturalnych przyczyn takiego stanu rzeczy. Mają one jednak to do siebie, że szybko mijają i oddech wraca do normy. Możliwe chwilowe, niegroźne przyczyny wyraźnego ruchu brzucha podczas oddychania u kota to m.in.:
- strach;
- stres;
- wściekłość;
- silne pobudzenie;
- zmęczenie po intensywnej aktywności.
W sytuacji, gdy kot wystraszy się np. innego kota, psa czy głośnego dźwięku, będzie zdenerwowany lub silnie pobudzony, jego oddech może być bardzo przyspieszony i intensywny, co będzie objawiać się ruchem brzucha i boków. Kiedy jednak zagrożenie i emocje miną, wszystko w krótkim czasie powinno wrócić do normy.
Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota – objaw choroby
Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota nie zawsze jest naturalną reakcją organizmu. Może on świadczyć o problemach zdrowotnych różnego rodzaju, jak m.in.:
- przepuklina w obszarze dróg oddechowych;
- guzy różnego pochodzenia;
- złamanie żeber;
- obecność ciała obcego w drogach oddechowych;
- choroby serca;
- stan zapalny;
- obrażenia w obrębie jamy ustnej.
Kiedy wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota związany jest z chorobą, towarzyszą mu najczęściej inne niepokojące objawy, jak m.in. utrata apetytu, zmęczenie, apatia, gorączka. Jeśli cokolwiek wzbudza twój niepokój, koniecznie udaj się z podopiecznym do lekarza weterynarii. Czasem bowiem wyłącznie szybka reakcja może uratować pupilowi życie!
Pamiętaj o tym, że jako opiekun kota odpowiadasz za niego. Niezwykle istotne jest dobre poznanie pupila. Zdecydowanie ułatwi je regularna, wnikliwa obserwacja, dzięki której szybko zareagujesz, kiedy nastąpią niepokojące zmiany w wyglądzie lub/i zachowaniu mruczka. Jeśli tak się stanie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.