Choroby i profilaktyka u kotów

Hipotermia u kota to stan skrajnego wychłodzenia organizmu. W przypadku jej wystąpienia trzeba działać szybko, ponieważ stanowi zagrożenia dla życia zwierzaka. Sprawdź, jak ją rozpoznać i co wtedy zrobić.

Anemia u kota z zasady nie jest czymś, co zagraża jego życiu. Częściej niż samodzielne schorzenie występuje jako objaw innej choroby. Z tego powodu ważne jest, aby ją szybko wykryć, a potem znaleźć jej przyczynę.

Wszoły u kota to problem, który może dotknąć każdego właściciela. Zrozumienie objawów i metod walki jest kluczowe. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje, które pomogą ci chronić swojego pupila przed tymi pasożytami.

Jaskra u kota to poważna choroba, która może prowadzić do utraty wzroku. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać pierwsze objawy i jak możesz pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi.

Ruja u kotki to bardzo trudny okres, zarówno dla zwierzaka, jak i dla jego opiekuna. W tym czasie kotka jest płodna. Wielu opiekunów zastanawia się jak poprawnie ją rozpoznać i co zrobić, aby podopieczna nie zaszła w nieplanowaną ciążę.

Kaszel u kota to objaw, który może niepokoić opiekunów. Przyczyny bywają różne, od alergii po poważne choroby układu oddechowego. Warto poznać objawy towarzyszące kaszlowi i wiedzieć, kiedy należy udać się do weterynarza.

Podstawą dbania o pupila jest jego uważna obserwacja oraz szybka reakcja w razie zauważenia jakichkolwiek sygnałów choroby zwierzaka. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, po czym rozpoznać pozycję bólową u kota!

Świerzb u kota to stosunkowo powszechna choroba skórna. Powodowana jest przez pasożyta – świerzbowca, który wywołuje u zwierzęcia ogromny świąd. Choroba nie jest domeną wyłącznie kotów wolnożyjących. Może zdarzyć się także domowym mruczkom.

Ślinotok u kota jest objawem, który może świadczyć o poważnej chorobie. Czy zawsze ślina kota jest powodem do niepokoju? Trzeba dokładnie obserwować zwierzaka, aby wiedzieć, kiedy konieczna będzie wizyta u weterynarza. Czytaj więcej w naszym tekście!

Adoptowałeś lub kupiłeś kociaka i zauważyłeś wydzielinę w jego oku? Nie lekceważ tego! To jeden z najbardziej charakterystycznych objawów chlamydii u kota, która może doprowadzić nawet do jego śmierci. Dowiedz się o niej więcej!

Mruczenie kota to miarowy dźwięk, który na ogół kojarzy nam się bardzo dobrze. Zwierzęta wydają go najczęściej, kiedy są zadowolone i zrelaksowane. Warto jednak wiedzieć, że mruczenie może komunikować różne rzeczy. Niekoniecznie zawsze pozytywne.

Pasożyty u kota to powszechny problem, z którym mierzą się opiekunowie tych zwierząt. Zarobaczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego ważna jest szybka diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Sterylizacja kotki jest zabiegiem archaicznym, który obecnie rzadko kiedy wykonywany jest w lecznicach. Dzisiaj samice, tak jak samce, poddawane są kastracji. Jest to zabieg, który zapobiega nie tylko niechcianej ciąży, ale także wielu schorzeniom.

Poród kota to ważne wydarzenie w życiu czworonoga i jego opiekuna. Ciąża u kota to czas, w którym trzeba zadbać o swojego zwierzaka, zapewnić mu spokój i odpowiedni pokarm. Jak rozpoznać, że kotka spodziewa się potomstwa i przygotować się na poród? Sprawdź!

Czy wiesz, ile kosztuje szczepienie kota? Najprostszym sposobem, aby zadbać o zdrowie pupila, jest właśnie szczepienie go przeciwko wściekliźnie i innym wirusowym chorobom zakaźnym. Sprawdź kalendarz kocich szczepień. Przeczytaj nasz poradnik!

Grzybica uszu u kota to jedna z najczęstszych odmian chorób skórnych. Na jakie inne schorzenia skóry cierpią domowe mruczki? Poznaj objawy i odmiany grzybicy u kotów. Dowiedz się, kiedy zwierzęta są narażone na problemy tego typu i jak zwalczyć tę chorobę.

Urocze kocie noski przeważnie są zimne i wilgotne. Co więc oznacza suchy nos u kota? Czy mokry nos u kota jest sygnałem choroby? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda normalnie koci nos, a co powinno wzbudzić twój niepokój.

Choroba Aujeszky'ego to poważne zagrożenie dla zwierząt domowych, które może mieć fatalne skutki. W tym artykule dowiesz się, jak jej zapobiegać, rozpoznawać objawy i co robić, gdy twój pupil zachoruje.

Padaczka u kota – jak ją rozpoznać? Czy stan padaczkowy i atak padaczki są tym samym? Jak leczyć padaczkę u kota? Przeczytaj i dowiedz się, co zrobić, jeśli staniesz się świadkiem objawów padaczki twojego mruczącego pupila!

Przeprowadzka może być bardzo stresującym doświadczeniem dla kota. Zwierzęta są przywiązane do swojego otoczenia i gdy muszą zmienić miejsce zamieszkania, mogą doświadczać niepokoju i stresu. Jednym z objawów, na które należy zwrócić uwagę, jest brak apetytu u kota. W tym przedstawimy kilka porad, jak pomóc kotu w powrocie do normalnego jedzenia po przeprowadzce.

W porównaniu do innych zwierząt domowych koty cieszą się zdecydowanie długim życiem. Zadbane bez trudu dożywają kilkunastu lat. Rekord wynosi 38 lat! Nie ma jednak co śnić o jego pobiciu przy chorym sercu… Jak wygląda zawał u mruczka i jak dbać o serce kota?

Zatkane jelita u kota – objawy tego schorzenia to coś, czego nie można lekceważyć. Niedrożność przewodu pokarmowego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Jak rozpoznać pierwsze sygnały ostrzegawcze i odpowiednio zareagować? Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Choroby oczu u kota mają różne podłoże, jednak wszystkie wymagają zainteresowania i interwencji. Objawy często są nieswoiste, dlatego wymagają pogłębionej diagnostyki u weterynarza pierwszego kontaktu albo kociego okulisty. Sprawdź, jak pomóc kotu!

Kastracja kota to zabieg prosty i rutynowy, który jednak ciągle budzi wiele emocji wśród opiekunów. W przypadku kocurów niewychodzących przynosi przede wszystkim korzyści behawioralne i zdrowotne. Jest bezpieczny, szybki i nie warto odkładać go na później.

Marcowanie kotów to termin znany chyba każdemu. Kojarzy się z przełomem zimy i wiosny, kiedy koty zaczynają wchodzić w okres godowy. Niesłusznie uważa się jednak, że czas ten występuje wyłącznie wiosną.

Wbrew swojej niepozornej nazwie koci katar jest bardzo niebezpieczną chorobą zakaźną. Nieleczony prowadzi do poważnych powikłań – od utraty wzroku aż po śmierć zwierzęcia. Jak go zdiagnozować i leczyć? Sprawdź!

Nietrzymanie moczu u kota oznacza dla wielu osób, że kot sika złośliwie. W rzeczywistości przyczyną nietrzymania moczu u kota mogą być infekcje dróg moczowych. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej

Świecące oczy kota niejedną osobę doprowadziły na skraj zawału serca, dlatego na pewno nie jesteś jedyna! Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Wynika to z anatomicznej budowy ich gałki ocznej. W artykule dowiesz się więcej na ten temat!

Wiele osób uważa, że choroba sieroca u kota nie należy do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak nierzadko znacznie obniża komfort życia dotkniętego nią zwierzaka. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na jej temat.

Toksoplazmoza u kota jest jedną z najpowszechniejszych na świecie zoonoz pasożytniczych. Zwykle problem toksoplazmozy podnoszony jest, gdy opiekunka zwierzęcia spodziewa się dziecka. Poznaj fakty i mity dotyczące toksoplazmozy i dróg zarażania się tą chorobą.

Lek na świerzb u kota bez recepty jest istotnym tematem dla opiekunów zwierząt. Zrozumienie opcji terapii i zapobiegania tej przypadłości może znacząco poprawić jakość życia pupili. Dowiedz się, jak skutecznie zwalczać świerzb.

Każdy właściciel kotki lub kocura powinien mieć świadomość, ile kosztuje sterylizacja kota. To określenie często stosuje się zamiennie (choć nieprecyzyjnie) z kastracją zwierzaka. Sprawdź, jakie znaczenie ma zabieg dla jego zdrowia i życia!

Zoonozy to jednostki chorobowe, którymi człowiek może zarazić się od zwierząt. Większość chorób kocich nie należy do tej grupy, ale istnieją też nieliczne choroby od kota, którymi można się zarazić. Jak się przed nimi chronić?

Miauczenie kota jest nieodłącznie związane z komunikacją z otoczeniem. Mało kto jednak ma pełną świadomość tego, co oznacza miauczenie kota i co sprawia, że koty porozumiewają się z nami w ten sposób.

Rośliny trujące dla kota bardzo często znajdują się w domach wielu opiekunów, którzy nie wiedzą o niebezpieczeństwie. Podpowiadamy, jakie rośliny można bezpiecznie hodować przy mruczkach, a których bezwzględnie trzeba się pozbyć. Przeczytaj!

Marcowe miauczenie kota, znane jako „marcowanie”, to potoczne określenie kociej wokalizacji charakterystycznej dla szczytu sezonu godowego tych zwierząt. Przypada on na przedwiośnie i wczesną wiosnę, ponieważ jest mocno związany ze zmianą pory roku. Dowiedz się więcej!

FIP, czyli zakaźne zapalenie otrzewnej kotów, to choroba wywoływana przez kociego koronawirusa. Jeszcze do niedawna nieuleczalna, dzisiaj może być poddana skutecznej terapii. Mimo to FIP budzi ogromne emocje i strach wśród kocich opiekunów.

Wypadanie zębów u kota jest normalnym fizjologicznym zjawiskiem w sytuacji, kiedy młode zwierzę gubi mleczaki. U dorosłego kota taki stan rzeczy świadczy jednak o poważnych problemach, które wymagają diagnostyki.

Czkawka u kota, tak samo jak czkawka u psa, jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Choć kojarzy się głównie z dolegliwością ludzką, bywa uciążliwa także dla czworonożnych pupili. Jak sobie radzić z czkawką u kota?

Każdy opiekun na pewnym etapie życia swojego pupila może zacząć zastanawiać się, ile kosztuje uśpienie kota. Warto pamiętać, że jest to procedura weterynaryjna, więc wymaga użycia odpowiednich leków. Poznaj koszty eutanazji zwierzęcia.

Zapalenie płuc u kota to choroba obejmująca jeden z kluczowych narządów organizmu zwierzęcia. To schorzenie poważne, a niekiedy i podstępne, niedające wyraźnych objawów. Jakie są przyczyny zapalenia płuc, jak rozpoznać chorobę i jak wygląda leczenie?

Objawy zatrucia u kota mogą być nieswoiste, co czasami znacznie utrudnia diagnozę. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak objawia się zatrucie pokarmowe u kotów. Poznaj także symptomy problemów, które nie są spowodowane przez rośliny.

Czy kotom wypadają zęby? Czy to normalne, że kocięta są bezzębne? Jak dbać o zdrowe zęby u kota? Odpowiedzi na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.

Wścieklizna to choroba, która może dotknąć każdego ssaka. Nie jest łatwa do wykrycia, gdyż pierwsze objawy zakażenia pojawiają się dopiero po 2 miesiącach. Wówczas jest już za późno na jakiekolwiek leczenie. Dlatego warto jej zapobiegać.

Jeśli masz w domu małego mruczka, koniecznie musisz dbać o jego zdrowie. Gdy zauważysz jakieś niepokojące objawy, koniecznie od razu udaj się do weterynarza. Doświadczony lekarz z pewnością szybko będzie w stanie pomóc twojemu pupilowi.

Wyraźny ruch brzucha podczas oddychania u kota nie zawsze jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak występuje często lub/i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Co to oznacza? Jest to groźne? Sprawdź!